0
0

Izmir je třetím největší tureckým městem. Hned po Istanbulu a Ankaře. Mnoho turků se mnou však bude souhlasit, když řeknu, že je městem nejkrásnějším. Alespoň pro každodenní život. Samozřejmě, můžete namítnout, že neopakovatelnou atmosféru Istanbulu nic nepředčí. Ale Izmir je krásný jinak. Tak trochu univerzálněji. Zkrátka každý si tam něco najde.

Z české republiky se do Izmiru dostanete nejlépe letecky s přestupem přes Istabul. Výrazně doporučuji letiště Istanbul Ataturk. Druhé letiště v Istanbulu, Sabiha Gokcen, je pro mě dodnes záhadou. A to hlavně co se systému orientace na tomto letišti týká.

Z letiště se do Izmiru pak dostanete pravidelnými autobusovými linkami, které, i přes špatnou pověst turecké veřejné dopravy, jezdí spolehlivě a na čas.

Izmir je přístavní město. Je to město, ve kterém se mísí mnoho kultur a z jehož pobřežní části dohlédnete do Řecka. Je to město s průměrně 300 slunnými dny za rok. Tady, když prší, tak z toho mají místní radost.

V tomto městě máte možnost poznat zcela odlišnou kulturu v naší kultuře přátelském prostředí. Přesto, pokud bude Izmir vaší první zastávkou v Turecku, Vás může čekat několik kulturních šoků.

Tak například se několikrát denně z minaretů ozývá zpěv těch nejlepších místních zpěváků. Přesto,že se Vám to jako zpěv vůbec zdát nemusí, toto povolání je v Turecku pocta. Kolem páté hodiny ranní však jakýkoliv hlasitý budíček jistě nepotěší.

Další nástrahou se může pro českého turistu stát turecký záchod. Dnes je již ve většině nových staveb záchod evropský, ale může se vám stát, že se i s tureckým potkáte. A jak turecký záchod vlastně vypadá? Je to jednoduše díra v zemi s dvěma ostrůvky na chodidla. Já osobně i přes svůj několikanásobný pobyt v Turecku jsem se tento záchod ještě použít neodhodlala, i když teorii znám. Nabízím však radu pro podobné případy jako jsem já. Pokud na veřejných záchodcích, nebo kdekoli je jich více, na vás za dveřmi kabinky vykoukne díra v zemi, neváhejte a zkoumejte kabinky další. V 99% případů je minimálně v jedné z nich záchod evropský. Většinou v té poslední.

Kromě nástrah na vás však hlavně čekají příjemná překvapení. Jedním z nich je úžasná turecká kuchyně. Mým favoritem zůstává Beyti, což je mleté maso dochucené výborným kořením v chlebovém závinu. Na druhém místě pak Adana kebab. Pro milovníky sladkého nedoporučím až příliš známou baklavu, ale profiterol, což je něco jako čokoládový pudink. Přesto se to s obyčejným pudingem nedá srovnat. A co k pití? K jídlu nealkoholický ayran (jugurt s vodou a solí), později večer ochutnejte tzv. lví mléko (raki s vodou).

Konečně se dostávám k zajímavým místům v Izmiru. Možná čekáte, že začnu vyjmenovávat památky, které musíte vidět, a podobně. Já to ale neudělám. Izmir je krásné město jako celek. Nemá smysl se hnát za jedním místem. Zajděte si na turecké jídlo. Projděte se od Konaku po pobřeží až k čtvrti Alsancak. Z Alsancaku se projeďte lodí do Cankayi. Užijte si tu atmosféru a pochopíte proč jsem ráda za to, že Izmir je už v podstatě můj druhý domov.

http://www.turistika.cz/cestopisy/izmir-nejevropstejsi-turecke-velkomesto

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .