0
0

Při cestování po Portugalsku jsem několikrát navštívil tržiště a vždy se jednalo o úžasný zážitek. Trhy začínají většinou brzo ráno a po poledni začínají prodávající uklízet zboží a balit stánky.

Poprvé jsme objevili zajímavé místní trhy ve městě Seia, poté co jsme opustili pohoří Serra da Estrela. Je sice už po poledni, tudíž čas, kdy trhovci začínají pomalu balit věci, ale ještě se nám daří nasát úžasnou atmosféru zdejšího prostředí. Zaujali nás také studenti, kteří na ulici před přístupem k tržišti prodávají bábovku, pomerančový džus, pirožky a různé domácí výrobky. Zkoumáme nejenom stánky s oblečením, domácími potřebami, ale také občerstvení, kde ochutnáváme pivo, domácí víno i jídlo. Přitom neustále pozorujeme a posloucháme prodávající, kteří jsou patrně z velké části Romové či obdobného původu (Sintové z Německa, Manušové z Francie nebo Gitanos ze Španělska). V každém případě působí pracovitým dojmem a zajímavě svým zvučným hlasem nabízejí zákazníkům své zboží.

Podruhé jsme navštívili trhy v městečku Vila do Conde, které se nachází u ústí řeky Ave do Atlantického oceánu severně od Porta. Do tohoto města jsme se vypravili kvůli trhu, který se zde koná pravidelně každý pátek. Od zastávky jdeme tím nejkratším směrem na tržiště. Vstupujeme do areálu a jsme opět okouzleni. Je to celé město uliček s obchůdky a prodejními místy s poměrně bouřlivou atmosférou, která je zde ale běžná. Stánky jsou přeplněné zbožím, prodejci vykřikují a nabízejí. Někteří trhovci lákají kupující dokonce pomocí megafonů. Je zde k dostání všechno možné i nemožné. Všímáme si, že Portugalci nakupují často a rádi na tržištích, jelikož zde seženou téměř vše od potravin, ovoce, zeleniny, sýrů, masa, ryb, koření až po květiny, oblečení obyčejné i fotbalové, boty, hodinky či náramky, domácí potřeby, zahradní nářadí, nábytek, keramiku, starožitnosti, ale i neuvěřitelně nepotřebné věci, některé levné, jiné šíleně drahé. Na rozdíl od supermarketů jsou zde k dostání i živá zvířátka jako například kohouti, slepice, kuřata, králíčci nebo housata či kachňata. Místní nakupují, my se kocháme a policie to tady hlídá. Skoro hodinu nasáváme úžasnou atmosféru trhu. Člověk zde vidí, slyší a čichá to, co lze jen těžko popsat. Hodně věcí tady soutěží svojí vůní, barevnou lákavostí a tajemnou chutí s našimi smysly. Tudíž i my nakupujeme, datle, ovoce a především sýr.

Potřetí jsme přičichli k báječné atmosféře trhů přímo ve druhém největším městě Portugalska, v Portu. Nedaleko od centra objevujeme hlavní městské tržiště. Jmenuje se Mercado do Bolhão a nachází se v budově z 19. století se zajímavou dvoupatrovou ocelovou konstrukcí naplněnou stánky s ovocem a zeleninou ve velkém sortimentu i množství, čerstvými i sušenými květinami, různými dobrotami, rybami, masem, sýrem i voňavým pečivem. Prostě všechno možné i nemožné včetně věcí do domácnosti a uměleckých řemesel. Jedná se sice už o stálé tržiště, tudíž atmosféra již není jako v předchozích dvou případech, ale možnost nákupu čerstvého zboží i zajímavých věcí je více než dobrá.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .