0
0

Na svatojakubskou pouť do Santiaga de Compostela, ležícího v severozápadním cípu Španělska, se každoročně vydává na sto tisíc věřících. Míří k místům, kde před více než dvanácti sty lety objevil biskup Teodomiro náhrobek s ostatky apoštola Jakuba.

První poutníci se vydali na cestu ke hrobu svatého Jakuba již v 9. století. O pouhých tři sta let později však svatojakubské poutě už dosáhly velkého rozmachu a významně ovlivnily rozvoj v regionu. V té době byl dokonce vydán průvodce Codex Calixtinus, popisující čtyři základní cesty, vedoucí z Francie. Jejich absolvováním mohli věřící dosáhnout odpuštění hříchů, avšak Jakubovy ostatky prosluly také léčbou revmatismu. Vzhledem k nepřerušené kontinualitě a tradici byla v roce 1993 svatojakubská poutní cesta se všemi svými trasami zařazena na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Na dnešní pouť se však nevydávají pouze věřící. Vychutnání si krás svébytné krajiny a navázání nových přátelství jsou odměnou každému, kdo se pustí na dobrodružnou cestu „po svých“.

Do Santiaga vede osm hlavních poutních tras, kterými procházeli věřící již ve středověku. Dnes většina poutníků volí tzv. Francouzskou cestu, která je vůbec nejpopulárnější.a patří již od nepaměti k nejfrektovanějším. Začíná v malém městečku Saint Jean Pied de Port ve francouzské části Pyrenejí, které se pyšní malou citadelou ze 17. století. Po překonání pohoří ve výšce 1600 metrů nad mořem vede přes Pamplonu, město proslavené originálními býčími slavnostmi, až do Burgosu. Zde stojí za prohlídku nádherná středověká katedrála, postavená v gotickém stylu. Odtud cesta pokračuje přes malé vesničky s četnými kostelíky, z nichž řada má historickou hodnotu, až do Leónu, bývalého hlavního města stejnojmenného království. Monumentální katedrála, paláce a honosné domy dávají dodnes poznat jeho dřívější význam a slávu. Ještě než dorazíte do cíle navštívíte Poferradu s mohutným hradem templářů, kteří v minulosti ochraňovali věřící na poutní cestě.

Celá trasa měří dlouhých 780 kilometrů. Podle dosavadních zkušeností by vám k jejímu zdolání měly postačit čtyři týdny. Pokud se vám to však zdá příliš, nezoufejte. K získání titulu poutníka vám postačí urazit vzdálenost 100 kilometrů. Ty navíc nemusíte absolvovat pěšky, můžete zvolit kolo, brusle či koňský hřbet. Přesto vám doporučujeme projít co nejdelší úsek trasy. Uvidíte, že během ní zažijete chvíle, na které budete vzpomínat po celý zbytek svého života.

Předtím, než se vydáte na cestu, si nezapomeňte obstarat poutnický průkaz, do kterého budete sbírat v jednotlivých ubytovnách razítka. Jako identifikační odznak a poznávací znamení všech poutníků slouží malá mušle.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .