0
0

Malebné opevněné město Tossa de Mar se rozkládá na jihu provincie Girona, na prosluněném katalánském pobřeží Costa Brava. Město s asi 5000 obyvateli oplývá bohatou historií. Byla založena již v 8. století př. n. l. římskými kolonizátory. Během několika let se stal důležitým městem římského impéria a sehrál poměrně významnou roli v Punských válkách. Následovalo období úpadku, které bylo zakončeno až v 15. století, kdy se zde usídlil významný španělský šlechtický rod Torresů de la Maresme. V tomto období byl také vystavěn mohutný hrad, ze kterého se do dnešních dní dochovaly jen pozůstatky.

Roku 1749 došlo během protihabsburského povstání k poničení celého města i částečnému zboření hradu, což mělo za následek úpadek města a přesunutí centra Katalánska do nedaleké Barcelony. Z Tossy se tak stala jen bezvýznamná rybářská vesnice, která výraznější rozkvět zaznamenala až s příchodem prvních turistů v 90. letech 20. století. Dnes je jedním z nejoblíbenějších letovisek na pobřeží Costa Brava, které nabízí klid, romantiku a pohodu.

Město bylo vystavěno kolem zálivu s krásnou pláží, která je ohraničena skalami. Chytat bronz tak můžete buď na hlavní městské pláži Playa Gran, nebo na pláži El Codolar a La Bauma, jež se táhnou na obou koncích zálivu. Na plážích můžete očekávat kompletní turistický servis, za malý poplatek je možné si pronajmout lehátka a slunečníky. Pláže mají pozvolný vstup do moře, což ocení hlavně rodiny s malými dětmi. Vyzkoušet můžete i celou řadu vodních sportů, jako je například potápění, plachtění, surfování, jízda na vodních lyžích nebo skútrech. Tossa se proslavila krásně čistým mořem a velmi členitým pobřežím.

Podél pobřeží se táhne příjemná dlouhá promenáda, odkud můžete pozorovat přístav s kotvícími a odplouvajícími loděmi, což je vlastně jediné místo, kde je po celý den rušno. Jinak je letovisko doporučováno spíše rodinám s dětmi a starším lidem. Můžete zde totiž strávit klidnou a ničím nerušenou dovolenou. Milovníci nakupování si zde mohou prohlédnout spousty krámků a obchůdků s upomínkovými předměty, oblečením, šperky i keramikou.

Návštěvníkům je zde k dispozici vše, na co si jen vzpomenou. Kvalitní zázemí poskytují hotely, restaurace, bary, zábavní a sportovní centra. Většina dvou a tříhvězdičkových hotelů byla vystavěna ve vzdálenosti 100 až 200 metrů od pláží a od centra města. Pokud nejste zrovna milovníky hotelů, můžete se ubytovat také ve 3 km vzdáleném kempu Cala Llevadó.

Milovníky historie jistě upoutá středověké jádro města. Obdivovat můžete zbytky římského osídlení, nebo vystoupat na hradby bývalé pevnosti pocházející z 12. století. Z hradu se naskýtá nádherný výhled na pobřeží a celý region. Centrum města je propleteno spletí úzkých uliček, které vyúsťují na malá náměstíčka a vše působí velmi romanticky. Další zajímavou památkou je kostel San Vicente, který zdobí magická socha z bílého mramoru Cristo del Silencio z roku 1996. Najdete zde i Virgen de Fátima – tzv. Černou Madonu. Ve městě nevynechejte ani návštěvu místní galerie a městského muzea s obrazy Marca Chagalla.

Výhodou letoviska je rovněž blízkost městečka Lloret de Mar, které nabízí skvělé pláže, kluby, noční zábavu a příjemné středomořské podnebí. Sportovně založení jedinci jistě využijí tenisových kurtů, 18 jamkového golfového hřiště, nebo minigolfu. Zajet se můžete podívat do městečka Blanes, St. Feliu de Guíxols, Barcelony nebo Girony. Za návštěvu stojí také akvapark Marineland s rozlohou 45 tisíc metrů čtverečních, se skluzavkami, tobogány, bazény a dalšími vodními atrakcemi. Zajímavým výletem je také návštěva benediktinského kláštera Montserrat, jež byl postaven v 10. století a tyčí se na stejnojmenném masívu v nadmořské výšce 1236 metrů. Ještě dnes je nejvýznamnějším duchovním centrem celého Katalánska.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .