0
0

Jižně od hlavního města Las Palmas se nachází Telde, druhé největší město ostrova Gran Canaria, a tedy jedno z největších měst na všech Kanárských ostrovech.

Místo bylo v dřívějších dobách jedním ze dvou království Guanartematos, tzv. starých Kanářanů, které zaniklo po příchodu španělských dobyvatelů. Ještě dnes je zde uctíván Doramas, poslední král, který proti vetřelcům s veškerou rozhodností bojoval až do své smrti.

Některé ulice, parky a náměstí byly na jeho počest pojmenovány a vedle četných Doramových pomníků najdete na Gran Canarii mnoho místních obyvatel pojmenovaných právě po něm.

Co asi neví moc turistů je, že Telde má i krásné pobřeží s jemnými písečnými plážemi a zálivy s unikátní atmosférou, která se nemusí vůbec „stydět“ před těmi na jihu ostrova. Pláže jsou většinou navštěvovány místními obyvateli, turisté sem zavítají jen zřídka. A přesto je tu pro každého něco.

Zatímco například pláž Ojos de Garza je poměrně malá a „chudá“, Melenara je místem ke koupání a splní také veškerá vaše očekávání. La Garita, Salinetas a Tufia se zase nalézají u archeologických nalezišť, takže zde můžete úspěšně zkombinovat koupání s historií.

Pokud pojedete od pobřeží dál do hor a budete sledovat ukazatele na Barrio San Francisco, resp. na Barrio San Juan, přijedete do nejstarší části města a jedné z nejkrásnějších starých čtvrtí na Kanárských ostrovech.

Auto je pak asi nejlepší ponechat u velkého parku, který si zcela určitě také zaslouží vaši návštěvu. V parku je velmi čisto a je na opravdu velmi pěkném místě. Na stromech malé banánovníkové plantáže visí po celý rok trsy banánů a trávníky jsou tu na kanárské podmínky vyloženě obrovské.

Přímo v sousedství se nachází Barrio San Juan se stejnojmenným kostelem, který se tyčí nad okolí. Nádherný kostel z 16. století, nedávno složitě rekonstruovaný, obsahuje některé cenné poklady, jako např. 500 let starý oltář původem z Flander, a jeho vyřezávané oltářní ozdoby, výjevy ze života Panny Marie.

Je jedním z nejcennějších uměleckých předmětů na celých Kanárských ostrovech. Za zmínku stojí také 500 let stará socha Krista, která byla vyrobena mexickými Indiány z kukuřičné hmoty, a jež i přes svou velikost 1,8 metru váží pouze 6,8 kg.

V nedaleké tradiční kanárské budově Museo y Leon Castillo si můžete prohlédnout pozoruhodnou sbírku uměleckých předmětů. Odtud projdete barrio (znamená městská čtvrť) San Francisco s jeho úzkými uličkami a dlažebními kostkami ze 16. století.

Kuriózní bílý domeček se svými vyzdobenými dřevěnými dveřmi a okenicemi uprostřed květinové nádhery působí na rozdíl od většiny obnovovaných památek starého města velmi autenticky, takže se můžete opravdu cítit jako byste se vrátili nazpět v čase.

Na nádvoří prostého klášterního kostela San Francisco s nerovným dlážděným kostelním náměstím je skutečně obrovský „svícnový kaktus“ rodu Euphorbia, možná jeden z největších na Kanárských ostrovech.

Prohlídka starého města pak končí v Barrio San Gregorio, kde se usadilo pár řemeslníků, kteří v malých obchůdcích nabízejí své zboží.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .