0
0

Kdo chce poznat moderní tvář Izraele, musí se vypravit do Tel Avivu, který je hlavním ekonomickým a kulturním centrem země. Je rovněž vyhledávaným přímořským letoviskem lemovaným dlouhou písečnou pláží a navíc ukrývá i spoustu architektonických pokladů. Prohlídka města tak potěší návštěvníky s nejrůznějšími zájmy.

Rostoucí Tel Aviv po čase význam Jaffy úplně zastínil. V roce 1950 pak došlo ke sjednocení těchto dvou měst. V současnosti se v Tel Avivu nachází řada významných institucí, včetně centrály izraelské tajné služby Mosad a Telavivské burzy cenných papírů. Sídlí zde rovněž mnoho firem a také výzkumná a vývojová centra. Tel Aviv je zkrátka sebejistým centrem židovského státu, které však oplývá také spoustou atraktivit, jako jsou pláže, moře, obchodní a zábavní centra, kavárny, restaurace a zajímavé památky – to vše dělá z Tel Avivu oblíbený cíl turistů.

Tel Aviv je unikátní v tom, že byl postaven převážně v architektonickém stylu známém jako Bauhaus. V centru města se nachází na 4 tisíce takovýchto staveb, které vznikaly ve 30. a 40. letech minulého století. Nikde jinde na světě nenajdete pohromadě tolik staveb patřících do tohoto architektonického stylu. Autory mnoha budov byli převážně imigranti z různých koutů Evropy, převážně však z Německa, kde tento umělecký směr v letech 1919 – 1933 zažíval rozkvět. Styl Bauhaus se vyznačuje jednoduchostí a funkčností, ale i použitím moderních technologií v kombinaci s uměním. Snahou architektů bylo také vnést do staveb jisté socialistické ideje sionismu. V roce 2003 byla celá tato část Tel Avivu, v níž se budovy Bauhausu nachází, zapsána pod názvem Bílé město Středomoří na Seznam světového dědictví UNESCO. Největší koncentraci budov Bauhaus v Tel Avivu naleznete na Rotschildově třídě a ve vedlejší ulici Ahad Ha´am.

Prohlídku města je možné začít ve starém přístavu Namal v severní části centra města, v místě, kde se řeka Jarko vlévá do Středozemního moře. Tento přístav byl vybudován proto, aby židovští obyvatelé nového města nebyli závislí na arabském přístavu v Jaffě. Vyřazen z provozu byl roku 1965 a společně s ním i řada továren. Na dlouhých 30 let byl pak starý přístav ponechán svému osudu, teprve v 90. letech minulého století se proměnil v prostor plný obchodů, barů, restaurací a nočních klubů. V současnosti se zde konají také různé kulturní akce.

Z přístavu je možné se vypravit na dlouhou pobřežní promenádu, která lemuje město v celé jeho délce. Promenáda se táhne podél pláže s jemným bílým pískem, kterou rádi navštěvují nejen turisté, ale i místní. Po celé léto je plná lidí a v noci bývá dějištěm koncertů a diskoték pod širým nebem. Současně s promenádou se podél nábřeží Tel Avivu táhne dlouhá řada moderních hotelů i obytných domů postavených v miamském stylu. Na severním konci promenády se nachází dřevěná mola, kde se schází rybáři. Nedaleko se rozkládá Park Nezávislosti, v jehož blízkosti se nachází pláž, která je vyhrazena ortodoxním Židům a to jak mužům, tak i ženám. Centru Tel Avivu v blízkosti promenády vévodí budova Opera Towers, která je plná obchodů a restaurací.

Od severu k jihu protínají město hlavní třídy Ben Jehuda Street a Dizengoff Street, která byla pojmenována po prvním starostovi Tel Avivu. V ulici kromě řady kaváren a restaurací najdete také Bauhaus Centrum popisující unikátní architektonické dědictví města. Jižně leží náměstí Dizengoff Square, v jehož středu se nachází rozměrná fontána z roku 1928, jejímž autorem je izraelský umělec Jakov Agama. Každou hodinu z fontány tryská voda za doprovodu hudby a světelných efektů. Východní stranu náměstí zdobí dvě budovy ve stylu Bauhausu. Jednou z nich je hotel Cinema Eden.

Ve východní části centrálního Tel Avivu se rozkládá velké Rabinovo náměstí pojmenované po zavražděném izraelském premiérovi Jicchaku Rabinovi (1922 – 1995). Náměstí dominuje hrůzostrašná betonová radnice pomalovaná barvami. Plocha se stává pravidelným dějištěm nejrůznějších oslav, demonstrací a koncertů. Na místě, kde byl premiér zastřelen, se dnes nachází Rabinův památník postavený z čedičových kamenů. Uprostřed náměstí stojí také památník holocaustu a židovského odporu ze 70. let 20. století, který má podobu velké železné a skleněné konstrukce.

Tel Aviv je známý také svými věhlasnými muzei. Za návštěvu stojí například Muzeum židovského lidu, které bylo otevřeno roku 1978. Návštěvníky láká na interaktivní obrazovky, tematická diorámata i krátké filmy pojednávající o židovském národě, jeho tradicích i židovském umění. Zajímavé je rovněž Muzeum Erec Izrael, jež vyrostlo v oblasti Tel Kasila, kde byly během archeologických prací objeveny důkazy osídlení datované do roku 1200 před Kristem. Muzeum dnes přibližuje geologickou historii a kulturu Izraele. K vidění jsou sbírky starověkého hrnčířství, mincí, židovských náboženských předmětů a starodávným řemeslům. Nevynechejte prohlídku Telavivského muzea umění opatrujícího významnou sbírku umění 19. a 20. století. Jsou zde umístěna díla různých uměleckých směrů – impresionismu, kubismu i surrealismu. Mezi perly muzea patří díla Pabla Picassa. Nechybí ani moderní izraelské umění.

Nezapomeňte se projít Bialikovou ulicí, která je jednou z nejstarších v Tel Avivu. Je pojmenována po izraelském národním básníkovi Chaimovi Nachmanovi Bialikovi (1873 – 1934). Navštívit zde můžete jeho dům vybavený knihovnou a obrazy. Na konci ulice vás pak jistě upoutá unikátní mozaikovitá fontána od rusko-izraelského umělce Nahuma Gutmana. Další velmi starou ulicí je honosná Rotschildova třída lemovaná palmami a domy postavenými ve stylu Bauhaus. V domě číslo 6 se nachází Síň Nezávislosti, v níž byla 14. května 1948 vyhlášena nezávislost státu Izrael. Při procházce městem vás možná upoutá také strohá kancelářská budova doplněná vysokou věží nazývanou Věž míru. Byla postavena v 60. letech 20. století na místě první světské hebrejské školy. Kromě obchodů a muzea voskových figurín se v ní nachází i rozhledna, která je velkou turistickou atrakcí. Rozhledna je umístěna ve 34 podlaží a nabízí tak jedinečný výhled na město.

Zavítat můžete rovněž do ulic Staré Jaffy, která patří k nejstarším přístavům na světě. Archeologové zde totiž objevili osídlení pocházející z 20. století před Kristem. Jaffa se dočkala úpadku poté, co bylo rozhodnuto o výstavbě Tel Avivu. Ten ji nakonec v roce 1948 zcela pohltil. Jádro Staré Jaffy je tak dnes turisticky přitažlivým centrem řemesel, umění a stravovacích zařízení. Jedinečná je Čtvrť umělců tvořená starobylými arabskými domy a úzkými dlážděnými uličkami. V současnosti v ní sídlí nejrůznější galerie, ateliéry a nachází se zde sídla umělců a řemeslníků. K významným stavbám ve Staré Jaffě patří římskokatolický klášter sv. Petra postavený v roce 1891 v unikátním stylu latinskoamerického baroka. V roce 1667 byl vystavěn klášter sv. Mikuláše, který je dodnes využíván arménskou obcí. Zajímavý je rovněž i malý pravoslavný chrám sv. Michala z 19. století, mešita Mahmudíja z roku 1812, či Hodinová věž z roku 1901, která byla postavena při příležitosti 25. výročí vlády tureckého sultána. Velkou turistickou atrakcí je také Most přání – kdo se po něm projde, dotkne se bronzové sochy a svého znamení na zvěrokruhu a pohlédne do moře, jeho přání se mu splní.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .