0
0

Ve světě neustává rozruch kolem izraelského programu usazování dalších Židů do arabských čtvrtí Jeruzaléma. Palestinci to označují za snahu vymazat postupně arabský charakter těchto oblastí. Západní vlády v tom zase vidí provokaci a nebezpečnou překážku v dosažení míru. Co ale říkají samotní osadníci?

„Provokujeme Araby? Opravdu? A kdo říká, že jsme překážkou v dosažení míru?“ Šlomo Zwickler samozřejmě dobře ví, o čem je řeč. Vždyť vede prestižní školu Bejt Orot, kterou Židé zřídili v arabském prostředí na Olivetské hoře. V takzvané hesder ješivě mladí muži kombinují vojnu se studiem judaismu.

„Kdo zná alespoň trochu dějiny, tak ví, že Olivetská hora je velmi důležité místo v židovské historii. My jsme se jen vrátili do vlasti našich předků.“ Podobně se vyjadřuje Asher Altshul, který pracuje na úchvatných vykopávkách pod arabskou čtvrtí Silván. „Když chodíme těmito místy, naším průvodcem je bible,“ vysvětluje, proč tu chce Izrael zbořit na devadesát palestinských domů a namísto nich ukazovat starověkou historii Židů.

Osmatřicetiletý ředitel ješivy Zwickler se do Izraele přistěhoval před patnácti lety ze Spojených států. Prestižní post ředitele prominentní školy ho ale zavál ještě dál – až do východního Jeruzaléma, který Izrael zabral za války v roce 1967. „Já v tom nevidím žádný problém,“ říká. „Pokud se rozhodnu usadit v Praze a koupit si tam nemovitost, nechají mě to přece udělat. Ať jsem Žid, Hispánec, běloch, černoch, nebo Číňan. Co by tedy mělo být za problém v tom, že se Židé usazují ve své historické vlasti?“

Palestinci a mezinárodní společenství problém popisují takto: Když se tu Židé usazují, brání do budoucna kompromisnímu urovnání konfliktu, podle kterého by arabské čtvrti Jeruzaléma zase dostali pod svou správu Arabové. Zwickler ale argumentuje řádem, který na okupovaném území zavedli vítězové: „Tím, že tady žiji a pracuji, tak na tohle území nevznáším žádný nárok. Vůbec totiž nemusím! Izraelský parlament přece už před nějakými čtyřiceti lety rozhodl, že toto je součást Izraele. Já jsem prostě občan řídící se zákony své země.“

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .