0
0

Při našem cestování se občas najde kousek země, který zůstane v paměti hodně dlouho a chtěl bych se o ně podělit s ostatními hlavně proto, že je to klidné místo, jako stvořené pro naturistickou dovolenou, odpočinek a další naturistické aktivity. Nejprve k Černé hoře (Montenegro) obecně: Je to republika bývalé Jugoslávie, před několika lety ještě byla součástí Srbska. (Dnes již samostatný stát.)

V Černé hoře se platí eurem a země je přírodně velice podobná Chorvatsku, jen ceny jsou o poznání menší a příjemnější.

Město o kterém budu mluvit se jmenuje Svatý Štefan (souřadnice 42.255586,18.895705).

V lokalitě se nachází několik stanových kempů. (Průměrná cena za rodinu s dětmi je do 20 euro.)

Ve městě je dostatek možností ubytování. Luxusně i levně. Volné pokoje najdete podle nápisu SOBE ROME. Mnohdy to na vás i místní lidé pokřikují, když jedete jen kolem nich autem. Jsou ale civilizovaní a mnohdy vám jen dají vizitku, nebo ukáží, kde se ubytování nachází, když nejevíte o jejich služby zájem.

Často místní lidé také roznášejí letáky na diskotéky, restaurace a kulturní akce. Když někde necháte vozidlo, skoro vždy najdete nějakou nabídku za stěračem.

Jak se tam dostanete?

Máte na výběr, krásná krajina, malebné vesničky, hezké hory, nebo dálnice a hlavní silnice.

Jedna cesta: Praha, Brno, Bratislava, Budapešt, Szeged (jedete kolem nudistického kempu Sziksósfürdö), Novi Sad, Užice, Podgorica, Petrovac, Svatý Štefan. Cesta je hezká, vede krásnou přírodou, nevýhodou je přes 600 km bez dálnice, mezi skalami a v jednom místě jedete 50 km serpentinami hodně do kopce a dalších 60 km nebezpečnými serpentinami prudce dolů do kaňonu u Podgorice. Pak směr Petrovac a Svatý Štefan. 1350 km asi 18 hodin jízdy autem.

Druhá cesta: Známější (ale i dost dražší) cesta, celou dálniční magistrálou z Maďarska nebo Slovinska, přes celé Chorvatsko do Šestanovac (možná už je dnes dálnice zase kousek dál), Dubrovník, Boka Kotorská, Budva, Svatý Štefan. V Boka Kotorská jedete kousek převozem přes moře. Cesta je velmi rychlá, většina cesty vede dálnicemi, širokými silnicemi a mimo města. Největší zdržení bude asi na horních hranicích s Chorvatskem. 1400 km, asi patnáct hodin pohodové jízdy.

Třetí cesta: Praha, Brno, Bratislava nebo Vídeň, Balaton (jedete kolem Balatonbereny nudistický kemp) hraniční přechod (tady jste asi jen 50 km od lázní Harkany) Barcs – Terezino pole (Chorvatsko), hraniční přechod Gradiška (Bosna a Hercegovina), Banja Luka, (pak přejíždíte krásnou krajinou bosenských hor), Mostar, hraniční přechod Metkovič (Chorvatsko) a už stejně Dubrovník, Budva, Svatý Štefan. (17 hodin cesty cca 1250km). (V Bosně a Hercegovině nefunguje všude navigace.) Tahle cesta je takový mix hlavních tahů a krásné bosenské přírody.

Městečko Svatý Štefan se vyznačuje krásnou přírodou, čistým mořem a nádhernými plážemi, z nichž jedna je nudistická.

V městečku najdete vše co turista na dovolené potřebuje. Výborné restaurace, velké množství krámků a stánků úplně se vším. Nejedná se ale o úplně levnou destinaci v Černé Hoře, protože spousta turistů jsou Rusové z nedaleké Budvy, která je opravdu výsostně skoro ruská. S cenami zde počítejte asi jako v Jižní Dalmácii v Chorvatsku, plus mínus nějaké to procento. Přesto dovolená zde není žádným velkým útokem na peněženku českého turisty. Všude se platí eurem, je to národní měna Černé Hory. Bezproblémů zde zaplatíte kartou. Bezpečnost je zde absolutní, díky časté přítomnosti policie.

Jídlo je zde velmi kvalitní a stejně jako jinde platí, choďte tam, kde uvidíte jíst a nakupovat místní lidi. Znají dobře kvalitu krámků a restaurací. Doporučuji ryby a mořské potvory, místní kuchaři jsou vyborní na rybí speciality. Pivaři si jistě oblíbí místní pivo Nikšičko. Na stáncích je možno nějakou slevu usmlouvat. V obchodech bych uvedené nezkoušel. Nákupy zeleniny a ovoce jsou velmi levnou záležitostí. Jídlo v restauraci samotné pro jednoho je asi osm euro. V Černé Hoře jsou opravdu výborné melouny a nelze je srovnávat s těmi, co koupíme u nás. Ke každému jídlu v restauraci dostanete zdarma výborné fíky, zde nazývané smokve.

Městečko je velmi čisté a upravené. Kamkoliv jdete, tak jdete z kopce nebo do kopce. Není tedy moc vhodné pro lidi s pohybovým problémem, nebo rodiny s malými dětmi, co se jim nechce moc chodit. Lidé jsou zde milí a nedělají rozdíly mezi turisty. Pláže a historická architektura jsou moc hezké na pohled. Myslím, že mám docela dobrý orientační smysl, ale Svatý Štefan bylo městečko, kde jsem několikrát zabloudil. Toto ale může být velmi individuální. Hlavní pláž ve městě je jemného zrna a připomíná hrubší tmavý písek, což v této oblasti není zas tak obvyklé. Pláž je velmi dobře udržována. Moře je zde velice čisté, ale to se o Jadranu dá říci prakticky na kterémkoliv místě. Ostatní mnou popisované pláže jsou kamenité a je lépe používat boty do vody.

Nudistická pláž se nachází po průjezdu nebo průchodu kempem Crvena Glavica, (velmi hezký a oblíbený kemp) a směřujete stále dolů po silničce, která se spíše hodí na chůzi pěšky, na kole nebo čtyřkolkou. (Pokud nejste ubytovani v kempu, majitel Vás na průjezd nebo průchod pustí bez problémů a poplatků.) Asi po km a půl dojedete k moři, kde se nachází po pravé straně kamínková textilní pláž (mimochodem velmi hezká a čistá) nebo zahnete doleva a uvidíte kopec dolů (nevhodné pro lidi s pohybovými problémy, i zdraví lidé zde po kamenech skáčou jak kamzíci) a nudistickou pláž vsazenou mezi dvě skalky (vidíte na přiložených fotkách). Na dohled je kostelík na ostrůvku stejného jména. Při cestě dolů u kempu dávete pozor na želvy na cestách. Raději zastavte a přeneste želvu přes silnici. (Dlouho jí to trvá samotné.)

Pláž je zvláštní tím, kameny jsou krvavě červené. Místo je oázou klidu, pohody, krásné přírody a velmi čistého moře. Zaplněnost také není veliká, nás tam dohromady chodilo asi tak patnáct až dvacet. Na pláží ani v okolí nejsou žádné služby a vše si musíte přinést sebou. Když uvidíte kopec nahoru po skalách ani se vám nebude chtít absolvovat cestu dvakrát denně pro něco. Pláž je vhodná i pro děti, jelikož tam nejsou žádné záludnosti v podobě prudkých hloubek nebo skalisek pod vodou. Nejsou tam velké vlny. Příjemnou zvláštností bylo i to, že nebyli ve vodě na kamenech žádní ježci, ani při pohledu potápěčskými brýlemi.

Krásné bylo i potápění (šnorchlování). Odlehlost místa a okolní příroda přímo vybízí k naturistickým procházkám (i do vzdálenějšího okolí), opalování, místo by bylo vhodné na „naturistické robinzonády“ nebo oázy pro zamilované páry. Cyklistické (i naturistické) projíždky jsou také příjemným zpestřením krásnou krajinou nikoho.

V blízkosti FKK pláže neparkují žádné lodě ani čluny, nejsou k dispozici žádné služby, ani tam nejezdí žádná doprava. (Bohem zapomenutý kus země.) Při cestě autem jsou jen vyjetá místa (parkování) na úzkých silničkách do trávy pro umožnění průjezdu jiných aut. Občas si na silničkách k FKK pláži nechtěně škrtnete spodkem auta, takže radím před překážkou, nebo terénní nerovností ostatní pasažéry nechat vystoupit. Bezpečnost je zde absolutní, není žádný problém nechávat věci v autech nebo na pláži.

Samotné město Svatý Štefan je obyčejné, hezké, čisté, přímořské městečko se všemi službami a ruchem perfektního turistického letoviska. Je obklopeno nádhernou přírodou a nad městem je pohoří zvané Durmitor. Mnohé pěší nebo cyklistické výlety turistů směřují právě sem. (Pohoří vlastně prochází celou Černou horou.)

Domluvíte se německy a anglicky, protože jezdí do města i turisté z Čech, uvidíte někde i češtinu a slovenštinu. (Při pomalé řeči a krátkých větách porozumíte i černohorštině a oni zase Vám v češtině.) Personál restaurací se chová velmi přívětivě ke každému hostu, bez ohledu na to, jakou řečí mluvíte. Snad jediné co bych městu vytknul je absence obchvatu města, protože veškerá enormní doprava Černé hory sever jih a obráceně jde městem a černohorští řidiči nejsou zrovna vzorem silniční a dopravní disciplíny. Totéž ale platí i pro chodce a motorkáře.

Černá hora bude asi lokalitou budoucnosti pro Čechy, jelikož celosvětová krize se jistě podepíše i na turismu, lidé budou hledat krásné, ale mnohem levnější destinace než jsou tradiční Chorvatsko, Řecko, Itálie, Francie a pod. Navíc to není daleko od ČR.

Tohle vše je i v Černé Hoře (Montenegro). Najdete zde překrásná pohoří, krásné kaňony, malebné říčky, čisté a krásné pláže, velké množství památek, kvalitní ubytování, levné kempy, naturistické lokality a levnější služby.

Přesto, že je v zemi vcelku stálejší počasí (jen kdyby Vás přestalo bavit ležet na pláži), si dovolím doporučit návštěvu Skadarského jezera a Albánie (konkrétně města Shkoder souřadnice 42.060509,19.501019) s nádhernou hradní památkou, kde je krásné muzeum a výborná restaurace s krásným výhledem na město.

Jak se tam dostanete? Pojedete podle pobřeží dolů na Petrovac, Bar, do kopců na Vladimír (zde si dejte pozor na velká stáda domácího zvířectva pohybující se po silnicích bez jakéhokoliv lidského dozoru), hraniční přechod (MNE) Sukobin – Murigan (AL), Shkoder. Vše je relativně dobře značeno cedulemi. V Albánii si dejte trochu pozor na vše co na silnici potkáte, protože vesnicemi jezdí i malé děti na motorových vozítkách různého stupně domácí výroby, bez jakýchkoliv prvků bezpečnosti a znalosti dopravních předpisů. (Splašené trubky pro to mám pracovní název.) Policie je zde pojem scifi.

V Albánii je snad největším problémem, který budete řešit, jak se vlastně domluvit. (Angličtina, ruština a němčina nám nebyla nic platná nikde.) Bohužel naturistické aktivity jsou zde z náboženských důvodů zcela nemožné, alespoň v místech která jsme mohli navštívit. Údajně čím blíže k Řecku a ostrovu Korfu v turistických destinacích se situace s opalováním poněkud rychle poevropštuje. Kdo již jiné kouty Albánie navštívil, ať uvede nedostatečné informace na pravou míru. Předem děkuji za ochotu.

Obě země, Černá Hora (Montenegro) i Albánie (Shgiperia). To jsou mezinárodní názvy uvedených zemí a mají u neznalých turistů nádech tajemna, nebezpečnosti, kriminality a různých jiných záporů (pochopitelně absolutně zbytečně). Doporučuji návštěvu těchto zemí celkem v poklidu a bez zbytečných obav. Prožijete zde krásné chvíle, nádhernou levnou dovolenou a příjemné výlety do okolí, na které budete možná ještě dlouho vzpomínat.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .