0
0

Přijala jsem pozvání na studijní cestu od cestovní kanceláře Siam Travel a 5. ledna 2007 jsem odletěla do Dominikánské republiky, mnohdy nazývané posledním rájem na Zemi. Lákala mě tato země, proslulá krásnou přírodou s palmovými hájemi, bílými plážemi, čistým mořem a úžasnými korálovými ostrůvky.

Cesta

Hned z počátku byla trochu negativně poznamenána zpřísněnými opatřeními leteckých společností. Pozor, stejná pravidla platí i pro zpáteční cestu, tedy odlet z Dominikánské republiky. Přímý let se společností ČSA trval 10 hodin, a přestože se nám jej letecký personál snažil co nejvíce zpříjemnit, byl poměrně únavný. Časový posun oproti SEČ je 6 hodin.

Celní formality

V letadle nám letušky rozdaly španělsko-anglické formuláře pro cizineckou policii a pomohly nám s jejich vyplněním. Ke vstupu do země je potřeba turistická karta v ceně cca 10 USD, která se dala koupit přímo na letišti v La Romana. Já jsem si ji zakoupila prostřednictvím cestovní kanceláře a po 10hodinovém letu jsem velmi ocenila, že nemusím stát ve frontě těch, kteří tak neudělali. Dominikánci chtějí občas i při odletu 10 USD, jako odletovou taxu, my ji však naštěstí neplatili.

Obyvatelstvo

Děti ve vesničce ve vnitrozemí Dominikánci jsou velmi příjemní a milí lidé. Domluvíte se zde španělsky, anglicky a občas také italsky. Většina obyvatel žije v malých chatrčích, které slouží k přespání a vaření. Milují muziku (Salsa, Bachata, Merengue) a to tak, že často uvidíte domorodce si dokonce zpívat a tančit při práci. Co se týče vzdělávání, tak přestože je zde školství povinné jako u nás, je zde velmi vysoký počet negramotných lidí. Uvádí se, že jde téměř o 60 % obyvatel z celkové populace. Kolem cest, nebo kousek od obydlených oblastí, jsou vidět igelitové pytle s odpadky, pet lahve atd. Hotely a turistické oblasti jsou však velmi dobře udržovány.

Počasí

vnitrozemí výlet Safari tour Počasí je v Dominikánské republice teplotně poměrně stabilní, a to po celý rok. Tropické deště zde trvají přibližně jen 15 – 20 minut, jsou velmi příjemné a zpravidla bývají v dopoledních hodinách. Jen jednou za celý pobyt se nám stalo, že pršelo s přestávkami celý den. Teploty vzduchu se pohybovaly v rozmezí od 25 do 32 °C, u vody to bylo tak o 2 až 3 °C méně.

Doprava

autobus s naháněčem cestujících Stav silnic je poměrně žalostný a podle toho vypadají i auta, která tam jezdí. V obydlených oblastech je na silnicích hodně zpomalovacích pruhů, tzv. policajtů, takže rychlá jízda v turistických střediscích a u hotelů není možná. To určitě přispívá k pocitu bezpečnosti nejen nás, turistů. Co se týká místních taxi, doporučuji si vždy cenu dohodnout dopředu, smlouvat o ni a platit jejich měnou.

Telekomunikace

nákupní středisko v Boca Chica Signál mobilních operátorů tam je, ale není příliš silný. Na pokoji mi většinou mobil nefungoval, na balkóně občas ano. Zažila jsem zde i úplné výpadky signálu na několik hodin. V oblastech mimo města nebyl signál vůbec. S internetem to bylo trochu lepší. Na hotelu k dispozici byl, a to v ceně za cca 2 – 4 USD/hod. Ve střediscích je množství internetových kaváren s cenou o pár centů levnější, dle velikosti turistického střediska.

Elektřina

Je potřeba mít redukci na americké zásuvky, adaptér na změnu napětí a spotřebiče s napájením i na 110 V. Redukci lze zakoupit přímo v hotelu za cca 80 pesos nebo v železářství, kde jsem ji pořídila za 15 pesos.

Měna

obchůdek v hotelu Sunacape Casa Del Mar Nejlepší je pravděpodobně vzít si s sebou americké dolary. Za 1 USD jsem dostala 33 pesos ve směnárně v jednom městečku, na hotelu pak za 1 USD 30 pesos. Méně výhodná měna jsou eura. Za 1 EUR dávali 42 pesos. Ve většině středisek je dostatek oficiálních směnáren, stačí se jen po nich podívat. Platit v obchodech můžete i v USD, ale dávejte si pozor, protože na ně neradi vracejí a tak zaokrouhlují ceny většinou ve váš neprospěch.

Nákupy

trh v městečku Bayaguana Pevné ceny jsou pouze ve větších marketech. V menších obchodech platí pouze jedno: smlouvat, smlouvat a opět smlouvat. Dobrá cena je přibližně o 30 – 50 % nižší, než ta zprvu nabízená, někdy se dá usmlouvat i více. To už záleží na schopnostech jednotlivců. Jako suvenýry pro dámy doporučuji Larimar (tzv. modrý jantar) nebo klasický jantar. Pro pány pak dominikánské doutníky s vanilkou a místní rum. Dále je zde velký výběr obrazů, olejomaleb od místních umělců, a musím podotknout, že některé jsou opravdu velmi zdařilé.

Kriminalita

V této zemi se můžete cítit vcelku bezpečně. V podstatě tu hrozí jen drobné krádeže, na které si ostatně musíme dávat pozor i v České republice. Přesto se však nedoporučuje cestovat do chudinských čtvrtí, kde je situace samozřejmě horší.

Pláže

pláž u hotelu Punta Cana Princes Liší se podle turistických středisek, a to zejména barvou písku. Od velmi jemného bílého, například na pláži Bavaro, až po trošku hrubší našedlý písek ve středisku Juan Dolio. Všechny pláže jsou však udržované a čisté. Docházejí na ně domorodí prodavači se suvenýry, kteří v případě, že nemáte zájem nakupovat, naštěstí nejsou dotěrní a nechají vás na pokoji.

Hotely, ve kterých jsme byli ubytováni

GRAND PARADISE BÁVARO****

V tomto hotelu jsme spali ihned po příjezdu. Pokoje byly pěkné, čisté a vybavení pokoje odpovídalo 4*. Hotelový bufet byl bohatý na výběr včetně nápojů místní výroby a jídlo chutné. Hotel se skládá z několika budov, umístěných v upravené zahradě s jezírky. Pláž prostorná a díky častému větru se zde dá i surfovat. Celkově na mě hotel působil příjemným dojmem. Doporučila bych jej klientům, kteří upřednostňují klidnou dovolenou. Je zde i bezbariérový přístup.

HOTEL BARCELÓ TELANGUERA***

Další hotel, kde jsme strávili 5 nocí, je rozdělen na část u moře, ze které se přes místní komunikaci jde do hlavní části s recepcí, a na další ubytovací jednotky. Služby a ubytování v tomto hotelu odpovídaly úrovni 3*. Úklid pokojů probíhal trošku chaoticky. Dopoledne nám například odnesli ručníky a večer jsme je museli urgovat. Naštěstí se to během našeho pobytu stalo pouze dvakrát. V okolí hotelu nebylo bohužel kam jít, takže bych jej doporučila spíše klientům, kterým stačí pobyt v hotelu, respektive přímo u hotelu, nemají vysoké nároky na výběr stravy a preferují hlavně klidnou dovolenou.

DON JUAN BEACH RESORT ***+

Další hotel, kde jsme strávili zbytek pobytu, byl zcela jiného charakteru. Označení 3*+ bylo znát jak na stravě, která byla daleko pestřejšího výběru a chutnější, tak i na ubytování a ostatních službách. Úklid pokojů probíhal rychle, bez problémů a personál byl příjemný a ochotný. Co se týče okolí, tak přímo z hotelu se vyjde na hlavní třídu s obchůdky, restauracemi, kavárnami a směnárnami. Díky tomu je zde i noční život rušný, a proto doporučuji chodit ve skupinkách.

Další navštívené hotely

Zde uvádím hotely, ve kterých jsme sice nenocovali, ale které jsme si prohlédli, abychom zjistili, zda odpovídají uváděným popisům cestovních kanceláří na našich internetových stránkách. A musím konstatovat, že všechny níže uvedené hotely byly opravdu pěkné, čisté a udržované a odpovídají popisům cestovních kanceláří.

BAVARO PRINCES *****

BARCELÓ BÁVARO BEACH ****

BARCELÓ CAPELLA BEACH RESORT ****

CATALONIA BAVARO *****

CARABELA BÁVARO ****

CORAL COSTA CARIBE BY HILTON ****

CORAL CANOA HILTON ****

GRAND PARADISE BÁVARO ****

NATURA PARK *****

OCCIDENTAL GRAND FLAMENCO ****+

SUNSCAPE CASA DEL MAR ****

ROMEO Y JULIETA **

Výlety

Zúčastnila jsem se celkem 3 výletů.

Saona Tour

Celodenní lodní výlet na ostrov Saona mohu vřele doporučit. Cesta byla zajímavá tam i zpět a s výborným koupáním. Je to vyloženě odpočinkový výlet.

Santo Domingo Tour

Opět celodenní výlet, tentokrát do hlavního města, je ryze poznávacím a docela náročným na chození. Nicméně taktéž velmi zajímavým pro všechny, kdo rádi poznávají historii. Tedy i tento výlet mohu doporučit.

Safari Tour

Také celodenní výlet, při kterém jsme většinu cesty strávili na otevřeném „trucku“. Projeli jsme vesničkami ve vnitrozemí, navštívili místní trh a vykoupali se pod vodopádem. I tomuto výletu nemám v podstatě co vytknout, a proto i jej mohu doporučit.

Pár slov na závěr

Dominikánská republika na mne zapůsobila nejen svými nádhernými plážemi, teplým mořem a rozmanitou krajinou, ale i velmi milým a pohodovým obyvatelstvem. Doporučuji ji každému, kdo chce alespoň na chvíli uniknout ze všedního a uspěchaného způsobu života a odpočinout si v příjemné oáze klidu a pohody.

http://recenze.zajezdy.cz/17-dominikanska-republika-oaza-klidu-a-pohody-recenze.htmlS

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .