0
0

Starobylá městečka Labin a Plomin na Istrijském poloostrově.

V Chorvatsku je nejen nádherné moře,ke kterému jezdí většina obyvatel aby se „válela“ u moře a nabrala bronzovou barvu své pokožky,ale je tu i spousta památek, které stojí za to vidět.

My jsme se jeli podívat z Rabacu do Labinu,starobylého městečka a další den jsme zas navštívili městečko Plomin,které bylo ještě hezčí. Do městečka Labin se dá udělat i túra z Rabacu,je to sice trochu prudký,místy náročný výstup pro starší ,protože městečko se nachází na kopci. Já tam byla celkem třikrát pěšky,tak vím že se to zdolat dá, a pro mě to tedy náročné nebylo,ale spousta lidí, s nimiž jsem se bavila, jsou na krok opatrní a líní a tak se jim pěšky moc nechce…. Jde se okolo jezírek,což je kouzelná procházka a z vrcholu je nádherný pohled na letovisko Rabac a moře….Pořádá se tu spousta koncertů, je tu muzeum,galerie,každý si tu najde co se mu líbí.Já se podívala ještě taky ke hřbitovu,což mě vždycky láká,protože dřívější kamenosochaři byli vskutku umělci a vyplatilo se mě to,našla jsem tam zajímavý pomník….

A druhý den jsme navštívili městečko Plomin , které je vzdálené od Rabacu asi 23 km. Je to také starobylé městečko,a mě se líbilo daleko víc než to první, leží na jihovýchodním pobřeží Istrijského poloostrova na vrcholu 150 metrů vysokého strmého útesu.Nacházelo se zde v dávných dobách antické centrum, které bylo v 6.století zničeno Avary,ale znovu vystavěno 1000 let po Kristu.Městečko bylo dříve daleko větší a žilo zde více obyvatel.Nyní jich tu je asi 150.

Nacházejí se zde hradby z 13.a 14.století,ze kterých zbyly jen trosky.Městečko má úzké uličky,kterými jsme procházely,připadalo mě to jako v zakletém městě.Všechny vedly ke kostelu.Kostely jsou tu dva, první je kostel sv.Jiřího staršího a druhý sv.Jiřího mladšího.

Městečko je vyhledávané pro svoji bohatou kulturní a historickou minulost.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .