0
0

SríLanka den 1. Cesta z letiště do Anurathapury

12.8. středa

Přistání. Hledáme odvoz do Weyangody, bereme za 2000R, ikdyž nám tvrdí, že tam vlak chytneme těžko, ať si s nimi zaplatíme tour na 4 dny. Odmítáme, ve vlaku do Anurathapury sedíme za čtvrt hoďky (2. třída, 250/osoba). Cesta legrační, drkotáme, experimentujeme s nabízenými pokrmy (oříšky, nezralý kokos, pálivá kari taštička, lariam). Dobrodružné intermezzo s natáčením vody pro člověka v protějším vlaku (naskakování do rozjíždějícího se vlaku a házení lahve do protějšího okénka). V Anuradhapuře drožka (300R dohromady) hotel Schalini (2500 +3100R). Sprcha, procházka (jezero, zavřené restaurace, nákup piva Lion Lager (110 R), večeře částečně v takeaway, částečně v Chalini, domluvený průvodce na zítra.

SríLanka den 2. Anurathapura, Manthali

13.8. čtvrtek

Budíček 7.30, snídaně v takeaway (přeslazené milk a black tea). Vyrážíme na kolech s guidem (domluveno 1500 R za výlet po památkách). Kola- typická chrastítka, ale fajn. Viděli jsme několik dagob, Mahabhodhi tree, trosky starých klášterů, nádrže (např. sloní), opravu dagoby, renovovanou dagobu, pili jsme z kokosu. Když vrtíme hlavou a říkáme NO mateme místní. Oběd v Chalini (2 curry dohromady), pak výhled dodávkou na Manthali (počátek buddhismu). Trochu jsme zmokli (prý první déšť po pár měsících). Vyšli jsme schody, viděli Budhu, dagobu na platu s výhledem, želvu, lva v kameni. Zacálovali jsme 2000R a dali si doma večeři a pivo. Domluven zítřejší odvoz na autobusák.

SríLanka den 3. Cesta z Anurathapury do Trincomale

14.8. pátek

Budíček 7.00, 7.30 odjíždí Šárka s Kajmanem tuk-tukem, my čekáme až se pro nás otočí, mezitím přijíždí chlapík v autě (asi majitel) a nakládá nás – že prý už tam autobus stojí, tak abychom to stihli. Je moc milý a moc za to nechce. Na novém nádraží nastupujeme do busu, kde už Š +K jsou a platíme cestu do Trincomale – 110R/os. Kupujeme snídani na cestu. Cesta 3 hodiny zábavná. Narváno, spousta místních, několikrát stavíme, kontroly. Projíždíme vojenskou zónou (základny prázdné i plné), hodně to drncá, check-point. Vyhodili nás na nádraží, bereme tuk-tuk do French garden Pragash, kde tvrdí, že jsou plní, ale nakonec pokoj za 1000R (bereme). Bydlí zde spíš místní (je víkend), chtějí, abychom tu zůstali alespoň 2 dny. Koupání, pláž i voda super, procházka po pláži (navy camp, rybáři tahající síť s rybami, fotíme na hadry), koupání, výjezd tuk-tukem pro arrak, whiskey a colu (cca 2500 R včetně dopravy). Ledva jsme to namíchali, už nás vzali na objednanou večeři k ním domů (bylo to výborné a roztomilé), domluvili jsme se na snídani zase u nich. Pokračujeme ve whiskey (arrac a cola), Gazda vyjel za Lucií…. změna rukopisu a vrátil se ….. Koupání…. Pijeme. ADAM

SríLanka den 4. Trincomale, Nilavelli, Holubí ostrov

15.8. sobota

Budíček 8.00 (náročné). Někteří moře před snídaní, snídaně u rodiny, zaplaceno celkem za jídla a vody 3000R včetně 250R dýško. Chytili jsme bus na Nilavelli pláž (29R/os) tam pěšo do Beach hotelu, pronájem šnorchlovacího zařízení (500R/os/2 hodiny), pronájem lodi (2000R po vyjednávání). Šárka postrádá sluneční brýle. Vezou nás na Holubí ostrov, řidič člunu nám dává tel. číslo a domlouváme se na 14. 00, že nás odveze. Mišoň viděl žraloka. Později se dozvídáme, že to byl reef shark. Gazda objevil garnáty a ukázal mi je. Nějaké barakudy a tak. Celkem pěkné, ale nic extra – kromě žraloka HEHE. Ve 14.00 čekáme a nic. Nakonec ve 14.30 přijíždí (byl na jídle). Míříme do Trinco, jdeme pěšky po silnici a čekáme na bus – nejede, nakonec nás berou zadarmo chlápci v dodávce s redbullem a sýrem (velmi milé). V tržnici potkáváme kluky z člověka v tísní, pošlou nás někam na jídlo, ale ikdyž jdeme snad správně, nic nepotkáme, až na autobusák, kde si dáme hodně pálivé míchané zeleninové a kuřecí cosi (celkem za 1000R + hopper s vejcem) – později zjištěno, že se jedná o cottu. Holkám to nejede. Zjišťujeme bus na zítra a odchytne nás dodávka s místními a veze nás domů na Upavelli (100R za všechny). Cestou se pěkně rozprší (už 3. den takhle na večer). V hostelu koupání, karty. Místní vědí daleko lépe než my, kam vlastně jedeme.

SríLanka den 5. Cesta z Trincomale do Polunaruwy

16.8. neděle

Budíček v 6.15, všichni špatné spaní (místní řádili, prakticky non-stop). Domluvené tuk-tuky nás hází na autobusák (500R dohromady). Nákup curry věcí k snídani, sedáme si dopředu. Jedeme něco přes 4 hodiny, zastavují a ukazují nám slona v dálce. Na zastávce pijeme kokos (40R), mě dělá dobře na žaludek. Dojíždíme do Polonaruwy a hned se (autobus stál 138R/os) nás chytá chlápek z MANEL Guest house, na který máme stejně „doporučení“, tak bereme. Na místě usmlouváme 1900R/noc/5lidí ve 2 pokojích (3+2). Přesvědčí nás na safari v Minneriya ještě dnes za 60 dolarů jeep + vstupné 11000R. Dáváme oběd v Manelu a ve 14.30 vyrážíme. Jeepem jedeme do parku cca 40 min., platíme přemrštěné vstupné a začíná pršet. Uvnitř už je z toho pěkný chcanec, promokáme i v pláštěnkách a ztrácíme iluze. Vidíme 3 slony, stádo vodních buvolů, 4 srnky a mrtě ptáků. Fotit se pořádně nedá. Řidič je fajn a snaží se něco objevit, navíc celkem dobrodrůžo, na cestě zpět do hotelu potkáme přecházející rodinu slonů, zastavujeme a v šeru pozorujeme, jak se rochní v bahně. Super. Doma sušíme. Gazda zpravuje Kajmanovi nabíječku. Večeře.

Pozn. Cestou ráno na autobusák nás K+Š předjíždějí v tuk-tuk a K povídá Š: „Hele, takhle ráno a další běloši“

„Mělas mu nalízat se spoďárama“

SríLanka den 6. Polunaruwa

17.8. pondělí

Budíček 8.30, snídaně, dostali jsme kola a jeli po Polonaruewě (citadela, svatý 4 úhelník a spol., jižní okrsek). Pak oběd v GAMA restaurant (naproti internet café) – 2250R za všechny. Zeleninové a beef curry, bylo to výborné. Pak Gazda internet, holky na hotel, Kajman a já muzeum (pěkné bronzové sochy a pár slušných modelů), pak jsme viděli pěkného vodní varana v říčce (tak 1-1,5m). Nakonec zase do hotelu (docela unavení). Pořád nás přemlouvají na taxík do Kandy (zatím odoláváme a čekáme na večeři). Šárka si vzpomněla, ať napíšu, že jsme viděli opičky s miminkama a Kajman připomíná Galvihára, což bylo asi opravdu nejlepší (velké sochy proužkovaného budhy). Večeře, pivo, zrychlené superprší, Lucinka vyhrála.

SríLanka den 7.Cesta Z Polunaruwy do Dambully. Sigiriya

18.8. úterý

Budíček 7.30, 8.00 snídaně (Šárka jogurt), zaplatili jsme účet (19.100R – pokoje, 2x večeře, 2x snídaně, oběd, piva, freshjuice) a odebrali se na křižovatku čekat na bus. Všichni nás posílali na autobusák, ale vydrželi jsme. Autobus přijel, středně plný, po ¼ hodině si někteří i sedli, po hodině už jsme seděli všichni. Cena 70R /os. Cesta do Dambully trvala cca 2 hoďky, povídal jsem si s chlapíkem, který měl dceru, byl z Polonaruwy a jel do Kandy. Na odpočívadle vystoupil a už nenastoupil. Danbula – strašně roztáhlé městečko. Nechaly jsme se tuk-tukem zavést do Healey tourist rest a usmlouvali cenu 1700R za 2 pokoje (900+800). Dali jsme oběd v china restaurant (risota celkem za 840R) a došly na autobusák, kde nás hned nabral busík do Sigiriyi (50R/os). Od začátku jsme seděli, ale ke konci byl dost narvaný a cesta byla dlouhá, cca 40min. v Sigiriyi jsme pěšo došly až do komplexu zahrad, podél vodního příkopu k muzeu (nově otevřené, cca 2 týdny, postavené Japonci – zadarmo první rok) a pak pěšky nahoru na skálu, přes zahrady a po schodištích (cena v rámci trojúhelníkové vstupenky) až k freskám a zrcadlové zdi. Dál už se nesmělo kvůli sršňům, kteří prý ubodali nějakého turistu k smrti (kachna) a dnes prý odvezli další lidi do nemocnice. Cesta zpět, bereme tuk-tuk za 650R, řidič z toho měl jen 300R, vzal nás až do hotelu a cestou zastavil na juice v sadu (výborné lassi), dali jsme mu 700R. Sprcha, večeře v sousední restauraci, arak s kolou a karty.

SríLanka den 8. Dambulla a cesta do Kandy

19.8. středa

Budíček 8.00. Nebe jako vymetené, krásné ráno.Snídaně (300R/os), nechali jsme si věci v hotelu a šli pěšky do CAVE Temple. Triangular tiket tam neplatí (je jen do starého muzea), tak jsme zacálovali 10 $/os a šli nahoru. Cestou jsme viděli hada (tak 2m). Cave Temple pěkný, akorát hrozný hic. Pak pro věci a do centra Dambully, tam oběd v Dharmasiri hotel – velmi dobré, taková lepší místní prádelna, moc hezky se o nás staraly (servírky ve stejnokrojích). Curry +pečené věci+vody 780 R celkem. Došli jsme zpátky na nádraží a chytili bud do Kandy (69R/os), dokonce jsme si i všichni sedli (koupili jsme si kedlubny, ale nebyly moc dobré – vyschlé). Cestou do Kandy se krajina měnila, začaly se koncetrovat obchody, při vjezdu do města to byla znát. Nechali jsme se odvézt tuk-tukem do Lakshmi guest house za 100R/jeden tuktuk (měli kecy, že chtějí 150R, ale nedali jsme se).Lakshmi celkem pěkné, na kopci, cenu jsme stáhli na 3000R za 2 pokoje (2+3). Šárka s Kajmanem si zajeli na ajurvédskou masáž, my koukali na Řím a BigBang. Pak jsme si objednali večeři, ale nakonec nás stejně odvezli do jejich druhého hostelu (Palm Garden One) – večeře nic moc, ale milý pan majitel, který nám vezl tam i zpátky si s námi povídal (muslim s francouzskou manželkou. Měl zjebný vhled do situace v zemi a byl nabroušený proti vládnoucí buddhistické třídě. Pak pivo a karty. Kajman chce zápis do deníku.

Pozn. Majitel jako muslim nesmí prodávat alkohol (vydělávat na alkoholu), tak nám dávat pivo za 110R, tedy nákupní cenu. Kajman: „To je paráda, že je muslim, s tim chlastem“.

SríLanka den 9. Kandy

20.8. čtvrtek

Budíček 8.00, snídaně na terase (klasika), ovoce toasty, vajíčka, marmeláda, čaj (400R/os). Zabředli jsme rozhovor s majitelem o výměně peněz. Nakonec jsme se domluvili, že nám je vymění on (budou se mu hodit, až pojede za měsíc do Evropy). Hodil nás do botanické zahrady a pak jel vybrat z bankomatu.Zahrada celkem příjemná, ale nic extra. Nějaké orchideje, zajímavé stromy, dovádějící opice, zavěšený most, natáčení filmu. Vyzvedl nás, vyčenžovali jsme peníze na odpočívadle nad řekou (fakt velmi tajemné). Strhnul nám 520R za vození. Vzal nás k výrobcům/prodejcům drahokamů (drobná ukázka broušení, povídaní o kamenech, cítili jsme se klasicky nepříjemně, tak jsme vstali a odešli dřív než došlo na prsteny a otázku ceny). Pak nás ještě vzal do hand-krafts (jen náprstek za 500) a vyhodil v centru. Chvíli jsme se motali kolem tržiště a pak oběd v Lyon’s café. Celkem dobré, ale drahé (Šárka s Gazdou si hodně pochutnali na krevetách – cca 4500R). Zpátky na tržiště kvůli koření (80R/100g). Gazda si nechal ušít košili (950R). Docela příjemné až na pár otrapů. Supermarket (sýry, oříšky), pak Kandy dancing (hrozná amatérština a turistická prostituce, trochu to zachránila ohnivka s chozením po žhavých uhlíkách na konci) – cena 500R/os. Zpátky kolem Tooth Temple (Kajmana s Gazdou nepustili kvůli kraťasům) do Pizza Hut, Gazda pro košili. Pizza dobrá, ale drahá (500R/malá). Pak kolem jezera do hotelu pěškobusem. Pivo, karty. Kajman prohrál ve finále.

Pozn. Tooth Temple za 500R jsme vzdali.

SríLanka den 10. Cesta z Kandy na Adamovu horu (Delhousie)

21.8. pátek

Budíček 8.00, snídaně vevnitř (poprchávalo). Zaplatili jsme jídlo, pití, prádelnu (11.000R) a sdělili nám, že vlak do Huttonu nám už ujel.Dohodli jsme se, že pojedeme rovnou na Adamovu horu. Tak jsme vzali taxíka (700R) na vlakové nádraží v Peradoniya, kde jsme čekali cca 1.45, koupili si lístky (110R/os) do Hattonu. Vlak byl natřískaný, tak jsme se rozdělili. Gazda s Kajmanem u dveří 2.třídy, holky a já nakonec v jídeláku 3.třídy, kde bylo hodně veselo (bubnovali, zpívali, jedli, děti čůraly po stole..). Cesta 2,5 hodiny, v Huttonu se nás chytla Brenda (asi tak 70ti letá bábuška podezřelého zjevu), že jede taky do Delhausí a že nám ukáže cestu na autobus. Vzhledem k tomu, že z druhé strany se na nás lepili taxi naháněči, tak jsme vzali za vděk a šli s ní.. Prošli jsme středem města na autobusák a hned nasedli do busu do Maskeliyi (32R/os), jeli jsme cca hodinu do kopců a serpentýn. Kolem krásné čajové plantáže, kopce, válející se mlha, jezero. V Maskeliyi jsme se chtěli najíst, tak nás Brenda zavedla ke kámošům, kde se nám nelíbilo, tak nás vzala jinam, kde jsme si dali zeleninové a kuřecí Kottu (sekané nudle) a čaj (hrozně sladký) celkem 840R, pak jsme sedli na Brendin pokyn do busu (32R/os), zaplatili jí 20R na cestu. Cesta cca půl hoďky, viděli jsme vodopády, přehradu, kde nás kontrolovali vojáci (klasický check-in), pak příjezd do Delhousie a na Brendinu radu do Yellow house. Moc pěkný, s výhledem. Vzali jsme jeden velký pokoj za 1500R. Čaj a budíka nastavit na 1.50 a spát. (před spaním ještě díl Říma).

SríLanka den 11. Výstup na Adamovu horu

22.8. sobota

Budíček 1.50 (všichni koukáme jak z jara). Bereme připravenou svačinu a vody a jdeme. Vymetáme skoro každou špatnou odbočku na cestě, ale nakonec jsme dobře. Před začátkem hlavních schodů nám mnich uváže bavlnku s požehnáním (necháváme dar 1000R). Začíná pršet, ale přečkáme to pod přístřeškem čínského kláštera, potkáváme další 2 bělochy. Začíná opět pršet a jak stoupáme výš už nepřestává. Zhruba 3/4hoďky před koncem se schováváme do přístřešku chatrče před deštěm s dalšími 4 bělochy, kteří to postupně vzdají a odcházejí dolů. Cca po hodině za pokračujícího deště pokračujeme. Vršek dáváme v 6.30 – fouká, mlha prší. Místní hlídač nás bere k sobě a dává nám čaj, pak nás pustí do zavřené svatyně na vrchu, fotíme se a prcháme dolů. Prší vytrvale, až skoro dole vysvitne na půl minuty slunce, ale pršet přestane až před hotelem. Po cestě na horu se k nám postupně přidalo 6 psů (občas jsme je krmili sendviči). Došli s námi až nahoru a o cestě dolu se zase postupně odpojili. Já chytil pijavici na palec ruky (odstraněna během cesty), Lucinka 1, Kajman 0, Gazda 3, Šárka 1+ 2 (nezakousnuté), já 2. Snídaně karty (Kajman prohrál), procházka po plantážích s focením, spánek 3-4hoďky, Řím, Bigbang, večeře (dobrá), karty (Gazda prohrál).

Pozn: Lucka cestou zpátky dolů: „Takovejch schodů…..“. Většina míst tu vypadá, jako že zažila lepší časy. Vypadají tak i nedostavěné budovy, takže to asi bude jen zdání.

SríLanka den 12. Cesta z Delhousie do Nurawa Eliya

23.8. neděle

Budíček nebyl, snídaně 9.00, zaplatili jsme účet (2noci, snídaně 2x, večeře 2x, čaje 14.500R), busem do Maskeliye (32R/os), pak Hatton (32R/os), tam nám na autobusáku policista sděli, že Hatton má 1.000.000 obyvatel a že do Nurawa Eliya musíme jet „tímhle“ autobusem s přestupem a tak jsme radši jeli vlakem (60R/os) do Nanu Oya (stojmo v uličce) a tam nás nabrali nějaký chlapíci, že nás vezmou do hotelu Rising Lion za autobusovou cenu (20R/os). Tam jsme se dozvěděli, že je to prý nejvýše položený hotel na SríLance a dal nám cenu za 2 pokoje + snídaně + večeře 7.500R/den/5lidí (dřevo v ceně). Pak jsme si dali výlet do města, cca 1,5h, večeři, Arak s kolou, plánování cesty, karty (Kajman prohrál). Nám nefunguje krb, tak jsme dostali el. Přímotop. K Šárce, Kajmanovi a Honzovi do pokoje jsme dostali dříví a hořelo to celkem pěkně.

Pozn. Srandovní jízdy ve vlaku – v tunelech místní výskají jako při výletech se školou v přírodě.

SríLanka den 13. Nurawa Eliya

24.8. pondělí

Budíček 7.45, snídaně 8.00, o něco lepší než včerejší večeře (málo špaget, podprůměrné curry), ale také nic moc (jen 1 vejce nedovařené, ovocný juice zředěný). Už chápeme, proč je jídlo v ceně. Vyrážíme na procházku na plantáže Pedro. N+kteří se namazali, jiní nikoli a teď litují. Pěšky dojdeme až do čajové továrny Pedro. Bohužel dnes nejedem, stejně si zaplatíme prohlídku (100R/os) a dostaneme čaj. Prohlídka moc pěkná a zajímavá, akorát se nesmí fotit. Nakoupíme místní čaje a jdeme se projít po plantážích. Pak u stánku něco k jídlu (cca 20R/kus), vodopád Lovers Leap – cestou nás doprovází žebrající kluci. Největší vytrvalci dostávají propisku a banán, na zpáteční cestě fotíme sklízečky čaje a děti. Bereme tuktuk do města (200R, nakonec chce 250R) do restaurace Gizand Indian (v hotelu Grand). Indické jídlo, docela dobré, platíme celkem 2500R včetně zmrzliny. Pak pěšky na hotel. Kajman ještě na driving range (celkem 1500+500R), my do ajurvédské lékárny pro olej na bolest svalů a suvenýry. Na hotelu odpočinek, spánek, večeře (tradičně nic moc). V hotelu se ubytovala skupina Čechů, po večeři 2 díly Říma, spát…

SríLanka den 14. Cesta z Nurawa Eliya do Haputale

25.8. úterý

Budíček 7.00, snídaně 7.30. Hoteliér potvrdil špatný dojem z hotelu tím, že nám do účtu napočítal věci, které měly být v ceně a když jsme se bránili, tak to uznal, ale v zápětí to „jakoby omylem“ zapomněl odečíst (vše urovnal až po opětovném upozornění). Taxík nás hodil na autobusák za 250R, kde jsme hned chytili bus do Welimada (41R/os) a ve Welimada jsme hned přestoupili na bus do Haputale (43R/os). Cesta celkem cca 3h. Poslední etapa byla sice hezká (výhledy do okolí), ale hrozně to drncalo. V Haputale se nás hned chytil hoteliér Belview a nabídl pokoje za 400R/pokoj, což se nedalo odmítnou a jeli jsme s ním tuktuky.Udělali nám kafe a objednali jsme si oběd. Čekali jsme asi hodinu a půl, ale bylo to dobré. (Hráli jsme karty – Kajman prohrál) – Rice and curry, zeleninová polévka, Honza kuře s rýží. Pak výlet pěšky do kláštera Adisham (cca 4km) po silnici mezi plantážemi (sběračky čaje, děti, psi..). Klášter je typické anglické sídlo, vstup 20R/os. Dovnitř nás pustil pán jako jediné (už měli zavřeno) a ukázal nám i nepřístupné místnosti. Cesta zpátky a rovnou do městečka nakoupit (ovoce 220R, arak 500R, muffiny 90R, 3xcola, 3xvoda 630R). Pak přes nádraží po kolejích zpět na hotel, Honza na internet. Jídlo (ovoce, muffiny, arak s kolou), Honza nikde. Vráti se. Domluvili jsme snídani na 7.30. Pijeme, potíme se, Řím, spát.

Pozn. Šárka odrovnala průvodce v Adisham klášteře tvrzením, že nevěří v Boha. S něčím takovým se zjevně ještě nesetkal. Ani neznal termín „Ateista“.

Pozn. Při cestování v autobuse se nám osvědčilo nechat batohy místním vepředu, ať se o ně postarají.

SríLanka den 15.Cesta z Haputale do Pottuvilu (Arugambay)

26.8. středa

Budíček 7.15, snídaně 7.30. Vajíčka na tvrdo, chleba, ovocný salát, čaj. Zablíme, věci necháme v pokoji a jdem na autobus do Dambatene. Chytneme ho v centru Haputale, kde si chvíli hrajeme s koňmi (a krmíme je muffiny). Bus stojí 19R/os, cestou se vyčasí a sledujeme moc pěkné výhledy přes plantáže. U továrny Dambatene je srocení lidí a zjišťujeme, že je stávka a továrna nejedem ani neprovádí (sdělil nám to mladík s klackem v ruce, tak jsme neprotestovali). Vyfotili jsme stávkující, slíbili, že jim fotky pošleme a vydali se k druhé továrně, kterou jsme viděli cestou. Další focení sběraček, další slibování fotek. V 2. továrně nás vypoklonkují s tím, že jsou zavření, tak jdeme zpět do Haputale. Navěsí se na nás 2 žebrající kluci a když jim nic nedáme, tak na nás začnou házet kameny, ale přestanou, když na ně Kajman zařve. Nabírá nás autobus (17R/os) do Haputale. Na nádraží zjišťujeme, že plánovaný vlak má už minimálně půl hodiny zpoždění a že lístky do Observatory můžeme koupit až před jeho příjezdem. Na hotelu dáme karty (já prohrál), oběd (zel.polévka) a zaplatíme 6000R celkem. Hoteliér se celu dobu až přehnaně staral a ujišťoval se, že příště zase zajdem k němu. Po kolejích na nádraží, koupíme Observatory za 750R/os!!!! Do Badully. Ve vlaku zjistíme, že máme sice observatory sedadla, ale ne na konci vlaku. Cesta příjemná, výhledy hezké, ve vlaku spousta dětí. V Badulle tuktuky na autobus 70R/tuktuk. Zjišťujeme, že dnes se dostaneme jen do Monaragaly. Jedeme 2,5 hodiny (78R/os) a vyhodí nás u hotelu Monaragala rest house, kde bereme 2 pokoje (950 bez daně / pokoj) a večeříme (nudle, dál, salát), karty, pivo. Platíme 4115R. Honza prohrál. Šárka poprvé prohrála a je smutná. Kajman šel spát.

SríLanka den 16. Arugambay

27.8. čtvrtek

Budíček 6.00, hned na autobusák – pěšky, kde nás navedli na autobus do Pottuwil, který však oproti očekávání odjížděl až v 7.30 (oproti avizovaným 6.30).Čekání jsme strávili plodnou debatou o financování divadel. Cesta cca 2h, pak bereme tuktuk na beachhut (300R /oba), kde nám řekli, že jsou plní. Tak jsme si dali alespoň snídani (palačinka + juice za 280/os) a šli hledat ubyto. Dřív než hotel jsme mohli mít hulení, ale ubránili jsme se. Nakonec jsme vzali RockView hotel (2 chatky za 1800R celkem, u pláže). Koupání, pěšky na oběd do Greenhouse u silnice. Obsluhoval nás Novozélanďan, bylo to dobré za slušné peníze 2500R/ 5 osob, včetně dýška). Pivo nám dali, ale kdyby jeli policajti, tak jsme měli tvrdit, že jsme si ho přinesli sami. Procházka po pláži, pozorování surfařů, zpátky do hotelu – odpočinek, koupání, Honza jel pro šroubovák do města. Pak pivo a karty (já prohrál) a jdeme na večeři do hotelu Histon – spousta bílých, velký výběr a moc dobré jídlo – celkem 3750R. Pak zpátky, ještě pivo, ještě karty (Gazda prohrál) a spát.

SríLanka den 17. Arugambay

28.8. pátek

Budíček 8.30. Nespali jsme moc dobře (naše chatka, se zničeným větrákem a bez průvanu). Lucka vstala už v 7.15, s mírnou chřipkou, smazala si kartu do foťáku a dala si sprchu. Snídaně (hodně slabá), namazat, Gazda na net a vrátit šroubovák, půjčení prken a boggie boardu (2×700 a 450R), dopolední surfování, Lucka leží, Šárka se opaluje. Oběd v BeachHut, nic moc, ale drahý (cca 4000R), odpolední surfování, holky zůstávají v chatce (mírně prší). Poslední jízdy už nám docela jdou a končíme s dobrou náladou cca v 16.15. Na chatce zjišťujeme, že nejde elektřina a neteče voda. U piva čekáme do 7 a když pořád neteče, vyrážíme do Histonu na večeři (quessadillas, polévky, salát, 2 voda, za cca 2000R a velmi dobré). Karty (Honza prohrál), pivo, cigáro, Honza na net.

SríLanka den 18.Cesta z Arugambay do Tissamaharama

29.8. sobota

Budíček 7.30. Bez snídaně, platíme hotel se včerejší snídaní a vody (5350R), na ulici bereme 2 tuktuky (300R celkem) na autobusák. Tam nás všichni tuktukáři ujišťují, že poslední bude odjel v 7.30 a další jede až ve 14.00 (někdo tvrdí, že ve 12.00, jiní dokonce už v 10.30). Máme pocit, že nám kecají, abychom si vzali taxi, ale bohužel nemáme jak zjistit pravdu, tak je necháme trochu vycukat a domlouváme tuktuk do Siyambalanduwa (2000R za 2tuktuky, cca 35km). Cesta OK, chlapíci nás nakonec (bez zeptání) hodí až do Monaragala (70km) na autobusák. Dáme jim tedy 3800R (mají kecy, ale nemají proč). Cestou tuktukem jsme si koupili rotty a curry, Šárka s Kajmanem dojedli sušenky. Hned nám jede bus do Buttala (31R/os). Tam na autobusáku čekáme asi hodinu, dáváme si výborné rotty s vajíčkšm (cca 30R/kus) a jedeme do Kataragama (bus 61R/os), kde hned přeskakujeme na bus do Tissamaharama (27R/os), kde se necháváme vyhodit přímo před Lake Side hotelem, kde zakládáme tábor a chodíme / jezdíme po okolí a hledáme ubyto (LakeSide 5600R /2 pokoje se snídaní/5 lidí, Happy Kandy hotel 4400R/2 pokoje, bez snídaně, Water Front hotel 5500R/1 pokoj se snídaní), nakonec se necháme ukecat chlapíkem se SAFARI č. 99 na hotel Mihasra Lake View v nové Tise (1600R/2 pokoje, bez snídaně) a safari za 8000R/ celý den. Jíme meloun, pijeme kafe, necháme si vyprat.Sprcha, jdeme koupit snídani a Arak. Šofér od safari nás hází do RefreshRestaurant (strašně drahé) a pak do Cabanas Restaurant, kde dlouho čekáme, ale OK (3223R), tuktuk zpět (200R, cca 3,5km). Řím, Arak + kola. Spát.

SríLanka den 19. Safari Jale park

30.8. neděle

Budíček 5.15 (hrůza!). V polospánku do jeepu, jedeme změr Jale Park. Tam platíme vstupné 11020R (za nás 5) a nabíráme stopaře Rajeshe. V parku začínáme pozorovat a fotit – pávy, srny, jeleny, divoká prasata a bezúspěšně číháme na leoparda.. Snídaně (koupený chleba s marmeládou a ovoce), krátký odpočinek u moře u památníku obětem tsunami (před tsunami tady bylo bungalovové městečko pro návštěvníky parku). Další pozorování u jezírek, vidíme slona, vodní buvoly, krokodýli a spoustu ptáků včetně ledňáčka. Na oběd (rice and curry) stavíme u potoka, kde se koupe místní honorace, dáváme jídlo, šlofíka, krmíme opice banánem, načež nám z vděčnosti kradou chleba. Odpoledne další marné vyhlížení leoparda, pozorování zmíněné zvěře, navíc vidíme pár slonů, želvičku a klasici (nebo kolčavici), šelmi psovité a na závěr i opravdivého, nefalšovaného leoparda (i přes nával jeepů). Pádíme z parku, Rajeshovi dáváme dýško 300R, řidič nás vyhazuje v doporučené restauraci Royal – nic moc za cca 2600R. Domů bereme tuktuk (150R). Sprcha, trochu arraku s kolou, spát. Doplácíme 5000R za safari (z celkových 8000R)

SríLanka den 20. Cesta z Tissamaharama do Unawatuny

31.8. pondělí

Budíček 7.30. Balíme, snídáme toasty s máslem a smaženými vajíčky (nic moc), platíme ubyto a včerejší jídlo na safari s dnešní snídani (cca 7000R: ubytko 3200R, velmi dobrá prádelna 700R, snídaně 1500R…). Jdeme si stoupnout na silnici a chytáme autobus do Unawatuna (145R/os.). Jedeme cca 3,5h, postupně si sedáme. Znenadání nás vystrčí z autobusu (samozřejmě správně) a než se rozkoukáme, chytí se nás tuktukář, který zavolá kámoše a hodí nás do NOOIT GEDACHT (když nás před tím, jakoby omylem zavezou do NorLanka), cestou ještě zkoukneme Flower Garden (celkem pěkné, s bazénem za 3500R double, resp. 3300R i se snídaní), ale nakonec se rozhodneme pro Nooit Gedacht za 6000R/dvoupokoj, snídaně/noc. Je to parádní vila v holandském stylu (původně postavená Holanďany) se zachovalým nábytkem. Krásné velké místnosti, průhledy, bazén. Vše obklopené zahradou se sympatickým personálem. Jdeme směr na pláž a zastavujeme na oběd v Jima’s vegetarián restaurant v Zimmer vile. Výborné jídlo, sympatický kuchař/majitel (přišel nás pozdravit a říct, že před 15-ti lety jako student cestoval po Čechách. Skvělé banánové lassie (čokoládové nic moc), snaží se pěstovat vlastní bio zeleninu. Platíme 3410R, jdeme na silnici a chytáme bus (14R/os) do Galle. Veselá scénka po výstupu z autobusu se zvracející paní a holuby. Zavřené banky, jdeme do pevnosti. Velmi pěkná, místy hodně zašlá, pár krámků, hodně místních turistů, procházka po hradbách. Zpět bereme bus s klimou (20R/os) a jdeme se projít na pláž. Cestou oťukáváme šopíky se suvenýry (Šárka + Kajman kupují 15 mini slonů za 700R).Pláž příjemná, ve tmě svítící restaurace podél. Ve Fullmoon resort dáváme 2 piva a 2 capuchina (836R). V hotelu bazének a večeři se zmrzlinou. Do toho mívháme Arak s kolou. Jdeme spát něco po jedenácté.

SríLanka den 21. Unawatuna

1.9. úterý

Vstáváme bez budíčku v 9.15, Lucka s teplotou.Zůstává v pokoji celý den na aspirinu a postupně i na ercefurilu. Snídaně zklamání (mírně zředěný fresh juice, chleba s džemem, o vařená vajíčka si musíme říct). Během jídla se rozprší a prší celé dopoledne. Trávíme ho odpočíváním a Římem. Kolem poledne vyrážíme za suvenýry (antik, bubny) a pak na pláž do Fullmoon na oběd (výborné těstoviny za 3100R včetně takeaway pro Lucku), pak k Jinu’s na domácí koláč a kávu (3 kávy a 5 koláčů za 1300R). Karty (Šárka prohrála). Jdeme na hotel, odpoledne další Řím, koupání v bazénu, domlouváme tágo na letiště za 7500R. Personál hotelu se postupně stává laxnějším a mizí, večer už máme pocit, že jsme v hotelu sami. Dokonce když chceme večeři, zjišťujeme, že odešel i kuchař. Kajman + Šárka kupují jako suvenýr želvu. Odpoledne se lehce vyčasí, když zůstává pod mrakem. Internet. Na vačeři tedy opět odcházíme na pláž, tentokrát do Happy Banana. Večeře a 8 piv za 3100R, když nás vyhodí, tak vedle na Disko, kde hrají bubínkáři a tancuje se. Vypijeme tam jedno pivo za 250R a když začne pršet, odcházíme na hotel. Tam ještě Řím a jdeme spát.

SríLanka den 22. Cesta z Unawatuny do Kolomba (Negomba)

2.9. středa

Vstáváme bez budíčku, nejdříve v 8, za slušného deště ještě usínáme a vstáváme v 10. Snídaně stejná jako předchozí den, pořád poprchává, tak dáme jeden díl Římu, zabalíme a vyrážíme do Fullmoonu na poslední oběd (4xtěstoviny, 1xbrambory a 2 vody za 2600R) – opět vynikající, poslední společné karty s Honzou (Lucinka prohrála) a jdeme zpět na hotel. Tam již čeká dodávka, bereme věci, poslední společné foto, loučíme se s Honzou a odjíždíme na letiště. Cesta trvá přesně 4h (především díky soustavné zácpě v Colombu, na kterou nás manažer hotelu upozorňoval). Zastavujeme u pláže, kde zrovna pohřbívají velrybu uvízlou na souši. Chvíli pozorujeme. V Colombu do nás ze zadu někdo lehce drkne, ale zřejmě bez problémů, protože to řidič zkontroluje a jedeme dál. Na letišti procházíme kontrolami, slečna na check-inu nám zařídí vege jídlo a odbaveni kupujeme 2 vody (400R) a mjíme zabalené cibulové toasty. Čekáme na odlet, Š+K vybírají brilianty. Podivujeme se nad bubáky s brýlemi a kanystry.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .