0
0

2. 5. 2006

Srí Lanka je neskutečně pestrým světem. Překrásnou směsicí buddhistických i hinduistických chrámů, starobylých královských měst, směsicí nížin i dvoutisícových horských oblastí, tropických pralesů, okouzlujících pláží romantických skalnatých pobřeží. Střídají se tu rýžová pole a čajovníkové plantáže. Očaruje tě množství okouzlujících vodopádů, rozlehlých jezer a klikatících se řek, ale taky neuvěřitelné množství rozličných zvířat a ptáků.

Srí lanka zaměstná nejen oči, ale všechny tvé smysly. Má svou zvláštní omamnou vůni. Živé barvičky, když se s barevným oblečením domorodců mísí azurově modrá obloha, červeně zbarvená hlína a nádherně zelená příroda. Kamkoli se hneš, stále je co poslouchat. Zpěv ptáků a ostatních zvířat se v průběhu dne mění dle toho, kdo přírodě zrovna vládne, dokonce i v noci tě uspávají krásné zvuky džungle.

Nad ránem tě probudí zpěvy mníchů, které se nesou nad rýžovými políčky a vítají tě tak do nového dne. Naopak večer tě jejich modlitby provází na cestě ke snům. Několikahodinové cestování ti zkrátí krásné melodické písničky, které zní na celý autobus. Zkrátka, každý okamžik jsou opravdu všechny smysly zaměstnány poznáváním tohoto krásného ostrova:-)

PŮVOD JMÉNA….

Když jsme se snažili od místních obyvatel zjistit překlad jména Srí Lanka, dostali jsme spoustu rozporuplných informací, navíc zmatených jejich chabými znalostmi angličtiny. Někdo jej překládal jako šťastný ostrov, jiný jako ostrov naděje, někdo nám řekl, že je to zkrátka jen jméno, a přeložit se nedá:)

Zabrousila jsem tedy do literatury a zjistila, že v každém tomto pojmu byl vlastně kousek pravdy. Během své historie navíc ostrov jméno několikrát změnil.

Původně byl název Lanka odvozován od krále Lanky. Během další historie vystřídal spoustu názvů, mezi nimi i muslimské Serendib, jež angličané zkomolili na serendipiti. Volně přeloženo – vrozené štěstí. V nedávné době byl k původnímu názvu Lanka připojen název Srí, což se dá přeložit jako nadějný, ale i zářivý…

……..a věřte, že opravdu překrásný je:)

http://www.zelene.estranky.cz/clanky/srilanka_cestopis/cejlon.html

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .