0
0

18. 4. 2006

Vyjíždíme 9:15, první dnešní zastávkou je Mihintale, odkud byl rozšířen buddhismus. Do té doby se lidé místo k Budhovi modlili k rostlinám, stromům atd.

Při výstupu jsme narazily na studenta, který sice dělá i průvodce, ale nechtěl za to hříšné penízky jako ostatní. Když jsme mu na závěr chtěli dát nějaké peníze, bylo to docela problém mu něco vnutit. Přitom jsme měli štěstí. Studuje archeologii, pověděl nám opravdu spoustu zajímavých věcí a provedl nás tak mazanýma cestičkami, že jsme nemusely šplhat každý kopec zvlášť nahoru a dolů.

Zajímavá byla například jídelna. Žilo tu asi 2000 mnichů, v jeskyních okolo. Když bylo pěkně, chodili „vyžírat“ lidičky do vesnice. V době dešťů měli rýži. Naplnili jí celé korýtko, k tomu trochu kari + chicken do druhého korýtka a šli baštit. Měli důmyslně vymyšlený i rozvod vody, zvlášť pro pití, zvlášť pro sprchování. Zde žili a žijí „praví“ mnichové, kteří např. jí jen 2x denně (nemají večeři), vstávají brzy ráno, modlí se, a až po modlitbách přichází na řadu snídaně. Nemají žádné peníze, telefony, přepych, spí v jeskyních.. na rozdíl od mnichů v Anuradhapuře a ostatních, kteří údajně spí i se ženami:)

Chrámy byly dříve stavěny tak, že kolem kulaté dagoby byly 4 přístavky, zvané vahalkada. Na každou světovou stranu stupy (dagoby) bylo vytesáno nějaké zvíře. Podle nich se daly krásně určit světové strany:

Slon – bůh zdraví – se díval na východ

Býk – bůh smrti – hleděl k jihu

Lev – bůh ohně – směřoval k severu

Kůň – bůh vody – určoval západ

Také jsme viděly například strom, ze kterého když se strhne kůra, brali mnichové barvivo, kterým barvili jejich pláště. Odtud původní krásná oranžová barva, která nyní již zřejmě takto přírodně získávaná není:)

Celý areál chrámů je rozlehlý a zahrnuje několik dagob, síní, jeskyní a ostatních zajímavých míst. Vyšplhali jsme po stezce až nahoru k místu s nádherným výhledem, zvanému Meditační skála. Údajně když tu mnichové meditovaly, jejich mysl se odpoutala od těla a rozlétla se do dáli… Měli jsme štěstí, protože vyšplhat bosky po této sluncem rozpálené skále je pro bělocha téměř nemožné. I my jsme měly nohy připálené, a to údajně dnes je příjemné počasí a skála je chladnější.

Další zastávkou je Aukana. Údajně krásná socha Budhy, ale jen jedna, za vstup 250 Rs, což je nehorázně předražené, vzhledem k tomu, kolik byly vstupy na celé komplexy chrámů a měst… Jedeme tedy dál.

Nalanda – chrám smíšené buddhistické a hinduistické architektury, který dokonce připomíná chrámy mexických Mayů. Ve výzdobě se skrývá několik tantrických řezeb se sexuální tematikou… bohužel příliš porušených:)

Aluvihara – klášterní skalní jeskyně, které jsou mezi balvany, spadlými z hor vysoko nad údolím. Je tu několik jeskynních chrámů a nejrůznějších komůrek, dílna, ve které se vyrábí papirus a přepisují buddhistické posvátné spisy do knih „ola“ (z palmových listů).

V jedné z jeskyní je umístěna „komora hrůzy“ Jsou zde sochy ďáblů a hříšníků a především scény znázorňující různé formy trestů v životě o smrti. Jedna scéna např. Znázorňuje sexuálního hříšníka – s rozříznutou lebkou, jemuž démoni vybírají mozek, další prostitutku – která je po smrti rozčtvrcena… Vstupné do komory stojí 1 Rs a poskytuje prý záruku abychom nezbloudili a nesešli z pravé cesty:)

Již v předchozí jeskyni bylo na stranách několik vyobrazení scén toho, co se po smrti stane s různými hříšníky, tady je to znázorněno na sochách. Krom těchto děsivých komůrek je Aluvihara překrásné místo, s okouzlujícími výhledy do okolí.

Za tmy jsme dojeli zpět do Kandy a s dojetím se loučili. We were lucky to had our Laki:)

Vrátit se zpět do Bourmesse rest byl úžasný pocit, téměř jako vrátit se zpět domů. Jednak pro svou kouzelnou příjemnou atmosféru, vyvolávajíci v duši skutečně klid a mír a jednak proto, že bylo zvláštní vrátit se jednou pro změnu na místo, které znáte. Dokonce jsme dostali i náš starý pokoj. Bylo úžasné dorazit utahaní v noci na ubytko a nemuset nic zařizovat, neb je to místo důvěrně známé:)

http://www.zelene.estranky.cz/clanky/srilanka_cestopis/mihintale.html

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .