0
0

Máte horkou krev a bujný temperament? Láká vás mámení vyhřátých pláží, divoké býčí zápasy, mužní toreadoři a noci protančené v rytmu flamenca? Pak je pro vás království vévodící Pyrenejskému poloostrovu tou pravou volbou. Ačkoli ho od zbytku Evropy dělí pevná hráz Pyrenejí, všechny příchozí vítá s otevřenou náručí. Lidé, v čele s oblíbeným králem Juanem Carlosem I. z rodu Bourbonů a jeho ženou Sofií, jsou ve Španělsku vřelí. Jídlo je lehké a lahodné, vína opojná. A příjemné je pro strávení dovolené také místní subtropické klima. Ačkoli je Španělsko považováno za ráj letních dovolených, je po Švýcarsku druhou nejhornatější zemí v Evropě a najdeme tu dokonce nejjižnější evropský ledovec, rozléhající se v pohoří Sierra Nevada. V monarchii žije 46 milionů obyvatel a skládá se ze 17 autonomních území a 2 autonomních měst v Africe, Cauty a Melille. Všechny oblasti disponují poměrně rozsáhlými pravomocemi. Patří k nim například Andalusie, Baleáry nebo Kanárské ostrovy, které platí za vyhlášené turistické destinace. Španělsko je zemí s bohatou historií, která se zrcadlí v množství pozoruhodných památek. Období temna z dob občanské války vedené v letech 1936-1939 fašistickým vůdcem Francem, který zemi vládl až do své smrti v roce 1975, je dávno zažehnáno. Nyní je Španělsko demokratickou monarchií otevřenou světu. A věřte, že má co nabídnout.

Národní parky

Milovníci přírodních krás nemohou vynechat návštěvu některého ze španělských národních parků, celkem jich tu najedete deset. Pokud toužíte poznat sílu mocného pyrenejského pohoří, můžete navštívit park Ordesa y Monte Perdido. Rozpíná se v okolí hory Perdu. O tuto památku se v seznamu UNESCO dělí Španělsko s Francií, leží totiž přímo na jejich hranicích. Přezdívá se jí také „Ztracená hora“, z francouzské strany je totiž v podstatě neviditelná. Srdcem území rozkládajícího se na 152 kilometrech čtverečních je 900 metrů hluboký kaňon údolí Ordesa s množstvím půvabných kaskád vodopádů říčky Arazas. Můžete zde spatřit spoustu unikátních rostlinných a živočišných druhů. Symbolem parku je orlosup bradatý, vzácný mrchožravý pták, který se v Evropě vyskytuje jen v Pyrenejích.

Altamira

Máte vášeň pro historii a doby dávno minulé? Fascinuje vás svět našich prapředků? Pak vás určitě zajímá jeskyně Altamira. Leží v severní části Španělska, poblíž středověkého města Santillana de Mar, a je považována za nejslavnější a nejstarší historickou památku země. Hovoří se o ní jako o „sixtinské kapli paleolitu“. Skrývá pravěké nástěnné malby s motivy zvířat. Původně byla veřejně přístupná, ale velké množství turistů ovlivňovalo kvalitu ovzduší a malby se poškozovaly, proto byla uzavřena. Zhruba 300 m od jeskyně se ale nachází muzeum, jehož součástí je přesná replika jeskyně s proslulými malbami. Můžete také zhlédnout nedalekou jeskyni El Castillo, v níž se dochovaly nástěnné malby staré 20 000 let.

Katedrála v Burgosu

Snad každý zná španělský epos o hrdinném křesťanovi Cidovi, který bojoval proti Maurům. Pokud se chcete vydat po jeho stopách, nesmíte minout katedrálu v Burgosu, kde jsou uloženy jeho ostatky. Stavba této gotické památky v bývalém sídle biskupů a arcibiskupů Burgosu trvala od poloviny 13. století téměř 300 let. Je třetí největší katedrálou ve Španělsku. Nachází se v ní mimo jiné zlaté schodiště ze 16. století. Nedaleko katedrály, v pohoří Sierra de Atapuerca, se rozkládá archeologické naleziště. V této krasové oblasti byly objeveny pozůstatky koster člověka patřící k nejstarším v Evropě.

Madrid

Třímilionová metropole v geografickém středu Pyrenejského poloostrova a hlavní město Španělska. Dominuje jí královský palác Palacio Real, který je zhruba desetkrát větší než londýnský Buckingham Palace. Juan Carlos I. monumentální stavbu užívá ryze k reprezentačním účelům. Palác obklopují parky jako Casa de Campo, Jardin de Sabatini nebo park atrakcí Parque de Atracciones. Přímo naproti paláci se nachází jeden z největších kostelů města, katedrála Virgen de la Almudena. Poblíž centra města leží známá obrazárna Museo del Prado. Můžete tady zhlédnout řadu habsburských panovníků, ale především jedinečnou sbírku šesti tisíc malířských děl mistrů z celé Evropy.

Madrid nepatří k městům, která jsou kulturními památkami tak přehlcena, že nevíte, kterou stihnout dříve. Nabízí jich sice méně než jiné metropole, ale o to jsou velkolepější. Zhruba 45 km od Madridu se navíc nachází královský palác El Escorial, který nechal vystavět král Filip II. Patří mezi nejvýznamnější královské paláce v Evropě, svou rozlohou i provedením konkuruje francouzskému Versailles. Byl však využíván hlavně jako klášter a mauzoleum.

Barcelona

Katalánská metropole a Gaudího město, to jsou přízviska nejčastěji spojovaná s Barcelonou. Symbolem města je Gaudího mistrovské dílo Sagrada Familia, jejíž stavba byla započata roku 1883, ale dosud nedospěla ke konci. Přírodní oázu z výhledem na celé město tvoří Park Güell, který je také vyšperkován architektonickými prvky z dílny Gaudího. Velmi působivá je také gotická čtvrť ohraničená římskými hradbami, které vévodí katedrála sv. Eulálie. Hlavní tepnu města tvoří třída La Rambla, která pulsuje ve dne v noci a je lemována živými sochami. Můžete po ní dojít až k přístavu, nad kterým ční Kolumbův pomník. Starobylou atmosféru si dodnes uchovává stará rybářská čtvrť Barceloneta.

Santiago de Compostela

Pokud jste věřící katolíci nebo se zajímáte o duchovní tradice, měli byste alespoň jednou za život podniknout cestu do Santiaga de Compostela. Je jedním z nejvýznamnějších poutních míst Evropy. V místní katedrále jsou od středověku uloženy ostatky svatého Jakuba Staršího, jednoho ze dvanácti Apoštolů, který se ve španělštině jmenuje Santiago. Tradice pouti vychází z legendy, podle které byl svatý Jakub Starší jako jeden z Kristových učedníků vyslán, aby konal misijní činnost na Pyrenejském poloostrově. Když se z misie vrátil, byl v Jeruzalémě popraven. Jeho ostatky však byly převezeny zpět do Španělska.

Další kulturní tipy

Jmenovanými místy však výčet španělských pozoruhodností nekončí. Za zhlédnutí určitě stojí kulturní centrum jihu Španělska Sevilla, historické Toledo a Cordoba, římské hradby ve městě Lugo a mnoho dalších.

Přímořská letoviska

Mezi nejnavštěvovanější místa Španělska patří přímořská letoviska na východním pobřeží, Costa Brava a Costa del Marasme. Vyhledávané jsou také pláže jižní Andalusie. Milovníci bujarého nočního života a mladí často vyrážejí na Baleárské ostrovy. Nejoblíbenější z nich je Mallorca a Menorca. Mezi příznivci diskoték a barů však vítězí Ibiza. Vysněným cílem mnoha cestovatelů jsou Kanárské ostrovy, neboli „ostrovy věčného jara“, které patří mezi deset nenavštěvovanějších zemí světa.

Španělská kuchyně

Mezi základní ingredience španělské kuchyně patří ryby, mořské plody, hovězí, vepřové a drůbeží maso, čerstvá zelenina, ovoce, rýže, olivy a olivový olej. Španělé mají v oblibě saláty, dušené pokrmy, grilovaná masa, sušené salámy nebo šunky a polévky. Nejznámější místní specialitou je tradiční Paella. Jedná se o šafránové rizoto s masem, zeleninou nebo mořskými plody. Vyhlášená je také studená zeleninová polévka Gazpacho. Oblíbená je tu také Tortilla de Patatas, bramborová omeleta s vajíčky a cibulí. Základem španělského stravování jsou Tapas, což je pojem zahrnující různé předkrmy nebo menší pokrmy a „chuťovky“ k vínu. Mohou to být olivy, nakládaná či grilovaná zelenina, klobásky, ančovičky, masové kuličky, plody moře a mnoho dalších.

Doprava do Španělska

Nejrychlejším a nejkomfortnějším způsobem dopravy do Španělska je samozřejmě letadlo. V současné době nabízí přímé lety do Španělska několik společností, délka letu se pohybuje okolo 2,5 hodiny. V zemi se nachází téměř 50 letišť, největší z nich leží v Madridu a Barceloně. Ceny se liší, ale je možné zakoupit zpáteční letenku už za 3 000 – 4 000 Kč.

Přístav v Barceloně

Přístav v Barceloně

Řada turistů ale raději volí levnější autobusovou dopravu, kterou nabízí nespočet cestovních kanceláří. Cena se pohybuje kolem 2 500 Kč. Vzhledem k tomu, že cesta autobusem trvá zhruba 24 hodin, je vhodné zvolit CK vybavenou kvalitním a pohodlným autokarem. Pokud rádi cestujete vlakem, připravte se na dlouhou a dobrodružnou cestu. Přímé spojení z Česka do Španělska po železnici zatím neexistuje, musíte tedy několikrát přestupovat. Jestli důvěřujete svým řidičským schopnostem a rádi cestujete na vlastní pěst, můžete se do Španělska samozřejmě vypravit také automobilem. Země je protknutá hustou sítí silnic a dálnic. Většina z nich je v dobrém stavu. Nekupujete si tady dálniční známku na určité období jako v Česku, ale platíte podle počtu najetých kilometrů po dálnici.

Důležité místo zaujímá ve Španělsku i námořní doprava, na ostrovní části země se z pevniny přepravíte trajekty. K největším přístavům patří Barcelona, Valencie a Algeciras. Pro cestování po Španělsku můžete využít hustou síť autobusů a vlaky nebo si pronajmout auto v půjčovně. Auto si můžete půjčit již od 25 EUR za den.

Ubytování ve Španělsku

Španělsko je jednou z nejlevnějších západoevropských zemí. Dovolenou tady můžete pořídit ve srovnání s ostatními přímořskými státy opravdu levně, proto každoročně láká mnoho turistů. Při výběru ubytování si tu ale přijdou na své všichni. Můžete se ubytovat v ubytovně za pár drobných i v hotelu hýřícím luxusem. V nabídce jsou tisíce hotelů, penzionů a apartmánů. Záleží jen na vašich představách.

Nejtypičtější jsou pro Španělsko velké hotely, ležící v okolí pláže. Většina z nich má vlastní bazén a stravování probíhá formou švédských stolů, ačkoli přirozeně můžete zvolit i variantu bez jídla. Nejlevnější bývají penziony v cenách už od 18 EUR za dvoulůžkový pokoj. Dále je tu řada hostelů a hotelů, jejichž kategorie je označena jednou až pěti hvězdičkami. Ale pozor, vždy neplatí, že hostel je levnější než hotel. Záleží na kvalitě služeb i místě. Zvláštní formou ubytování jsou státní turistické paradory, které byly vytvořeny z bývalých klášterů nebo hradů a obvykle se nacházejí v krásných přírodních lokalitách. Na pobřeží je také možnost ubytování v apartmánech a bungalovech. Španělsko je navíc pokryto sítí mládežnických ubytoven, ve kterých můžete přespat už za 10 EUR na noc. Jsou ale velmi jednoduše zařízeny a obvykle se v nich nacházejí hlavně vícelůžkové pokoje. Dále ve Španělsku najdete skoro 1 500 kempů. Liší se nabízenými službami a komfortem, opět si můžete vybrat od nejjednodušších a velmi levných, až po ty nejdražší a velice luxusní.

Stanování ve volné přírodě je ale na řadě míst zakázáno, takže pokud máte v úmyslu strávit dovolenou pod stanem, nejdříve se informuje, zda je to v dané lokalitě možné. Pro ty, kteří touží po neopakovatelné atmosféře, je v nabídce také ubytování na venkovských statcích a usedlostech.

Služby

Zdravotní péče:

Stejně jako v ostatních zemích Evropské unie mají i ve Španělsku čeští občané vlastnící Evropský průkaz zdravotního pojištění nárok na ošetření za stejných podmínek jako domácí pacienti. Ošetření nebude hradit pacient (bude hrazeno českou pojišťovnou). Za léky je nutno zaplatit spoluúčast 40 %, která je stejná pro španělské občany s výjimkou důchodců.

Španělsko – Očkování:

Po cestovatelích směřujících do Španělska nejsou povinně vyžadována žádná očkování, pouze se doporučuje vakcinace proti žloutence typu B a tetanu. Při cestě do určitých oblastí je doporučeno očkování proti vzteklině a klíšťové meningoencefalitidě.

Španělsko – Víza:

Občan České republiky má právo pobývat v jiném členském státu Evropské unie. Pro vstup na území Španělska tím pádem postačí platný občanský průkaz či cestovní pas a našinec nepotřebuje žádné vízum. Při pobytu do 90 dnů není třeba žádná registrace. Při pobytech nad 90 dnů je povinná registrace na cizinecké policii.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .