0
0

Už v poslední fázi letu na Ibizu, kousek od letiště, bude letadlo přelétat moře s nádherně tyrkysovou modří – to se budete vznášet nad chráněným územím přírodního parku Las Salinas mezi Ibizou a Formenterou. Je to oblast sahající od vlhkého jihu Ibizy a jejích solných polí přes saliny na severním cípu Formentery. Sůl byla jedním z hlavních bohatství ostrovů od dávných časů a dodnes se průmyslově zpracovává, můžete si ji přivézt z dovolené jako suvenýr, na Formenteře se dokonce nyní produkuje jako tekutá sůl, ve spreji.

Průzračnost a čistota pityuských vod souvisí s rozsáhlými podvodními prériemi rostliny Posidonia oceánica a její výborné zachovalosti ve zdejších mořích. Pozor, není to řasa, chaluha! Jde opravdu o unikátní podmořskou rostlinu ohromného ekologického významu, která fotosyntézuje, produkuje kyslík. Jen pro představu jeden hektar porostu Posidonie vyrobí ne méně jak 21 tun kyslíku za den! Je zárukou bohaté biodiverzity, podmořské louky skýtají útočiště pro rozsáhlou podmořskou faunu. Až budete na ibizské pláži, nenadávejte na ty neuklizené „řasy“, nechávají je tu povalovat schválně – pomáhají proti erozi způsobené vlnami a podporují přirozenou tvorbu dun.

Kromě jiného je přírodní park také zastávkou migrujícího ptactva, mezi mnohými zmiňme například nádherné plameňáky, kteří bývají k vidění především v měsících srpnu a září v salinách u ibizského letiště.

Tak už víte, proč je tato oblast také jedním z důvodů zápisu Ibizy na UNESCO?

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .