0
0

Katalánské město Calella, ležící asi 50 km severovýchodně od Barcelony, je nejvýznamnějším střediskem části pobřeží nazývaného Costa del Maresme, do níž každoročně míří statisíce turistů z celého světa. Po pádu železné opony v roce 1989 začaly postupně tuto destinaci nabízet i české cestovní kanceláře.

Dnes patří mezi našimi turisty k nejvíce vyhledávaným oblastem kontinentálního Španělska. Přestože jsou Calella i celé pobřeží Costa del Maresme spojeny s masovou turistikou, nabízí i tato lokalita zajímavá místa, která stojí za vidění. Protože jsem měl možnost během několika let navštívit většinu turistických středisek v oblasti, mohu s čistým svědomím prohlásit, že výběrem dovolené v tomto letovisku nepochybíte. Na úpatí pohoří Montenegre ležící Calella vás překvapí vynikajícím turistickým zázemím, širokou písečnou pláží a určitě i historickým centrem.

Město

Calella byla dříve známa především pěstováním karafiátů, než zde byly v 60. letech 20. století postaveny první hotely, které natrvalo změnily vzhled města a život místních obyvatel. Dnešní město se dá rozdělit na dvě části. Tou první je moderní hotelová zástavba, která zajišťuje hostům nezbytné zázemí a servis. Kromě hotelů, které ročně navštíví neuvěřitelných 250 tisíc turistů, se zde nacházejí další zařízení spojená s cestovním ruchem, jako např. velké množství barů, restaurací, diskoték, heren, různých obchodů, najdete zde však i minigolf či bowling. Druhou a daleko půvabnější část tvoří historické centrum, kde se návštěvníci hotelové zóny setkávají s tradičním a nefalšovaným životem místních obyvatel. Návštěva historické části je opravdovým zážitkem především ve večerních hodinách, kdy se úzké a rovné uličky centra probudí čilým ruchem. Desítky restaurací se zaplní místními obyvateli i turisty z hotelové zástavby, starší obyvatelé města na lavičkách sledují dění na ulicích a probírají běžné denní záležitosti. Obchůdky se suvenýry lákají turisty a jejich majitelé září spokojeností. Procházka nočním centrem musí být pro středoevropana opravdovým zážitkem. Zvláštní kouzlo má Kostelní ulice (Calle de Iglesia) a její dominanta kostel sv. Pany Marie z 18. století v neoklasicistickém slohu s barokním vchodem obklopeným 12 apoštoly. Velmi pěkná je i pobřežní promenáda Passeig de Manuel Puigvert, místo konání různých oslav, trhů a výstav.

Okolí města a tipy na výlety

Budete-li ubytováni v Calelle, mám pro vás několik tipů na výlety do okolí. Dáváte-li přednost chůzi, vydejte se podél silnice na Barcelonu k majáku (Faro de Calella), který je dnešním symbolem města. Cesta vede z turistické zóny kolem velkého nápisu Calella umístěného ve svahu, pokračuje kolem malých nudistických plážiček až k mostu, po němž přejděte. V žádném případě nepřecházejte silnici hned u majáku, je velmi frekventovaná a zbytečné riskování se vám nemusí vyplatit. Maják byl vybudován v roce 1859 na 50 m vysokém skalním výběžku, na místě starobylých obranných věží, které měly varovat před útoky loupeživých severoafrických pirátů. V jeho blízkosti se nachází dvě hlásné věže (Torretes de Calella) z poloviny 19. století, které byly součástí rozsáhlého komunikačního systému, jež dosahoval až na francouzské hranice. Věže, které jsou dnes spíše zříceninami, přestaly svému účelu sloužit po nástupu elektrického telegrafu.

Ve vzdálenějším okolí stojí rozhodně za vidění katalánská metropole Barcelona, kam se vlakem dostanete asi za 50 minut. Do Barcelony nabízí denně autobusové výlety místní cestovní kanceláře, které jsou napojeny na recepce jednotlivých hotelů. Nevýhodou je, že místní průvodci mluví pouze hlavními světovými jazyky. Pokud si vyberete zájezd přes českou cestovní kancelář, bude vám zajištěn výlet do Barcelony s česky nebo slovensky mluvícím průvodcem. Za návštěvu stojí také Marineland, což je delfinárium s menším akvaparkem nedaleko střediska Malgrat de Mar. Autobusy zdarma odjíždějí z místního autobusového nádraží, musíte si však předem zakoupit vstupenku do Marinelandu od svého delegáta, v některé z místních CK nebo ve vašem hotelu. Nadšenci různých vodních atrakcí si jistě nenechají ujít návštěvu největšího akvaparku Evropy, kterým je Waterworld v blízkosti města Lloret de Mar. Doprava z Calelly je opět zdarma se stejným místem odjezdu jako Marineland. K oblíbeným fakultativním výletům patří např. i návštěvy benediktýnského kláštera Montserrat, ministátu Andorry či městečka Figueras, které je rodištěm a správcem muzea geniálního malíře Salvatora Dalího.

Příměstské vlaky „Cercanías“

Calella je jedním z mnoha středisek, které jsou spojeny prostřednictvím lokální železnice s Barcelonou. Téměř ve všech letoviscích vedou koleje mezi pláží a městem. Velmi tiché klimatizované soupravy linky číslo 1 zde jezdí od brzkého rána do pozdních večerních hodin v půlhodinových intervalech. Příměstským vlakům ve Španělsku říkají „Cercanías“, což je odvozeno od slova „cercano“ – blízký. V zemi je 12 oblastí, kde byla vybudována síť těchto vlaků a většinou jde o okolí největších měst. Společným znakem tohoto druhu dopravy je pohodlnost, přesnost, rychlost a cenová dostupnost. Například za cestu do Barcelony zaplatíte asi 3 eura, což je přijatelná cena za vysoký komfort přepravy. Výbornou zprávou je, že s jedním přestupem na barcelonském nádraží Sants vás příměstský vlak doveze přímo k terminálu mezinárodního letiště El Prat, které je asi 13 km jihozápadně od města.

Tip na závěr

Chcete-li výrazně ušetřit za dovolenou a necestovat 24 hodin autobusem, zakupte si levnou zpáteční letenku do Barcelony. Když si ji zakoupíte s dostatečným předstihem, nemusíte za ní platit více než 3 tisíce Kč vč. všech poplatků. Z letiště se do Calelly i ostatních letovisek dostanete pohodlně příměstským vlakem. Ubytování si zakupte klidně přes české CK, které jsou přímými prodejci zájezdů. Pouze ty vám umožní nástup kterýkoliv den v týdnu podle vašich letů a ne pouze v sobotu, která je pravidlem u autobusových zájezdů.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .