0
0

Cestopisný průvodce – Španělsko – Katalánsko – Barcelona – Andorra

Jak jsem již avizoval před odjezdem, připravil jsem pro vás nízkonákladového cestopisného průvodce na cestu do španělské Barcelony a okolí, a také malinkatého knížectví Andorra. Strukturovaně popíšu návod jak si pořídit levně letenky, auto, kdy odcestovat, jaké je tam v danou dobu počasí, atd. Do cestopisu jsem zahrnul reprezentativní panoramatické fotografie z popiskem daného místa, tak aby se již na tomto webu nestalo, že sice fotografií je spousty, ale nikdo neví kde to je. Článek je koncipován tak, že jsem nejprve uvedl průvodce na cestu(co, jak, kde) bez foto a v další části Střípky z cesty, které jsou již doprovázeny fotografiemi.

Španělsko – Úvodem

Vlajka Španělska Španělsko leží na Pyrenejském poloostrově. Na západě hraničí s Portugalskem, na severovýchodě s Andorrou a Francií a na jihu s Gibraltarem, přes středozemní moře se dostanete do Maroka. Ke Španělskému království patří také Kanárské ostrovy v Atlantském oceánu a Baleáry ve Středozemním moři. Součástí Španělska je i katalánské město Llívia, které je zcela obklopeno územím Francie. Největšími městy Španělska jsou sestupně Madrid (5.9 mil), Barcelona (5.3 mil), Valencia (1.7 mil). Nejvyššími státními orgány jsou král, parlament a vláda. Administrativní rozdělení : 17 autonomních společenství a 2 autonomní města. Španělsko podporuje růst HDP a je díky tomu mezi čtyřmi nejvíce rostoucími západoevropskými ekonomikami. Španělsko má více než 40 miliónů obyvatel, průměrná hustota zalidnění činí 79,3 obyvatele na km2. Tradiční španělská kultura je pevně zakořeněna v katolictví. Vlivy cikánské kultury se odrážejí v tanci a hudbě Flamenca, maurské dědictví se projevuje nejvíce v architektuře.

Katalánsko, o kterém je vlastně tento článek, je jedno ze 17 autonomních společenství a historické území na severovýchodě Španělska při pobřeží Středozemního moře. Metropolí Katalánska, které ve středověku tvořilo součást Aragonského království je velkoměsto Barcelona.

Španělsko – Důležité informace před cestou

Před odjezdem do Španělska si řádně zkontrolujte váš cestovní doklad. Za cestovní doklad se považuje občanský průkaz nebo cestovní pas. Do Španělska není nutné vlastnit vízum. Platí zde volný pohyb osob v rámci EU na základě Šenghenské dohody. Pokud chce občan ČR překročit hranice mezi Španělskem a Andorrou, je nutné vlastnit cestovní pas, avšak pohraniční stráž mezi Španělskem a Andorrou je v tomto směru benevolentní a stačí jim občanský průkaz, mnohdy bez kontroly. Ve Španělsku i Andoře se platí společnou evropskou měnou Euro. Ceny jsou v obou zemích srovnatelné s cenami v ČR. V obou zemích je bezpečno, nicméně doporučuji nenechávat nic volně ležící a to kvůli nenechavcům, kteří jsou v každé zemi.

Ambasáda Španělsko:

Embajada de la República Checa

Avenida Pío XII, 22 – 24

28 016 Madrid

Tel.: 91 353 18 80

Fax: 91 353 18 85

http://www.mzv.cz/madrid

Španělsko – Jak se tam levně dopravit

Dnes je doprava do Katalánska, resp. okolí Barcelony zcela odlišná od dob, kdy do země letály jen vysokonákladové společnosti. Z Prahy se do Barcelony dostanete s leteckou společností SkyEurope. Ceny této společnosti ovšem často neklesnou pod 1500kč za zpáteční letenku. Situace je jiná u společnosti RyanAir, což je velice vhodná volba pro čechy bydlicí na severu. Cena za jednosměrnou letenku je v akci do 20 eur, někdy podržte se i 0.01 eur a to včetně všech blobostí a tax, ovšem jen s příručním zavazadlem, do kterého se vejde ledacos. Tedy, stačí jen překročit hranice a letět z německého letiště Altenburg-Nobitz, které se nachází asi 50km jihovýchodně od města Lipsko. Odtud se léta dvěma směry, na letiště London-Stanstad a nově i na letiště Girona-Barcelona, což je letiště nacházející se přibližně 100km severovýchodně od Barcelony.

Autobusem se lze levně dostat do Španělska se společností StudentAgency, v akcích této společnosti lze získat zpáteční jízdenky od cca 290kč.

Španělsko – Čím se tam přemisťovat

Nejvhodnější volbou dopravy po Španělsku je automobil, který si lze zapůjčit již velice levně, většinou levněji než v ČR. Můžete vyzkoušet internetové zprostředkovatele, nebo přímo bookovací servery půjčoven aut, odkazy na některé jsou ZDE. Většinou to bývá tak, že si na internetu zabookujete auto na daný interval, zaplatíte zálohu a po příjletu do destinace na vás na letišti čeká připravený vůz. Zde navštívíte pobočku dané autopůjčovny, předložité platný cestovní doklad, řidičský průkaz, pozor platební kartu, kterou jste bookovali na internetu a doklad o zabookování. Dáma za pultem vám předá klíčky od vozu a můžete vyrazit. Pozor, zkontrolujte vůz, zejména světla, škrbance. Dále se optejte na palivové podmínky. Většinou je to tak, že oni vám dají auto s plnou nádrží a vy vracíte auto s prázdnou nádrží. Dbejte na to, aby jste vůz vraceli ve stejném stavu jako při startu. Jsou zde velké sankce, mnohdy několikrát vyšší než samotná zápůjčka. Jezděte opatrně. Pokud nezpůsobíte nehodu vy, je auto samozřejmě pojištěno, pokud způsobíte vy záleží na podmínkách pojistné smlouvy o spoluúčasti. Španělsko je vybaveno rozsáhlou silniční síti v délce přibližně 670 000 km, z nich 11000 km připadá na dálnice placené (autopistas con peaje), bezplatné dálniční úseky a silnice dálničního typu (autovías). Všechny jsou označeny písmenem A někdy i písmenem E, což dosti znesnadňuje volbu placení či ne. Informace o dálničních poplatcích na jednotlivých úsecích získáte na http://www.motorwass.com/peajes/. Maximální povolená rychlost na dálnicích je 120 km/hod., na hlavních silnicích (N) 100 km/hod., na ostatních silnicích 90 km/hod., pokud není uvedeno jinak, v obcích 50 km/hod. Pokuty za překročení povolené rychlosti jsou vysoké a jejich platba se vyžaduje na místě. Je zakázáno telefonovat za jízdy z mobilních telefonů, výjma „hands free“.

Autobusová a železniční doprava je ve Španělsku docela spolehlivá, zaplatíte v průměru 8eur/100km. Výjímky mohou být o svátcích a prázdninách, kdy je velký turistický nápor. Doporučuji, obrátit se přímo na informace o poskytovaných trasách přímo na jednotlivých autobusových nádražích. Španělská železniční síť má v současné době délku přibližně 14 500 km. Hlavním železničním uzlem je Madrid, odkud vycházejí základní tratě pokrývající celé území. Železniční dopravu zajišťují španělské dráhy RENFE, tel.: 902 24 02 02.

Lodní doprava ve Španělsku je též poměrně dosti rozšířená. K nejvýznamnějším přístavům patří Barcelona, Valencie a Algeciras. Největší lodní společností je Trasmediterránea, která zajišťuje spojení z Barcelony a Valencie na Ibizu a Mallorcu, z Mallorcy na Menorcu, z Málagy a Almeríe do Melilly, z Algeciras do Tangeru a Ceuty a z Cádizu na Kanárské ostrovy (Las Palmas de Canaria). Se společností s Euroferrys se dostanete z Algeciras do Ceuty a Tangeru, Comarit España vás doveze z Algeciras do Tangeru, se společností Balearia se dostanete z Barcelony na Ibizu, z Valencie na Ibizu a Palmu, z Denie na Ibizu a Formenteru a z Algeciras do Tángeru.

Španělsko – Jaké tam je počasí

Španělské klima souvisí s jeho rozdílnými geografickými podmínkami. Vnitrozemí má podnebí kontinentální, s velkými teplotními rozdíly v průběhu roku. V Madridu je průměrná teplota kolem 5°C, v létě 25°C. Na jižním a východním pobřeží panuje podnebí středomořské, vyznačují se vysokým počtem slunečných dnů a mírnou zimou. Letní teploty se tady pohybují mezi 23°C až 30°C, v zimě kolem 10°C až 15°C. Střed a jih Španělska je suchý, podobný spíše severní Africe. Oproti tomu severní pobřežní oblasti je poměrně deštivé.

V Katalánsku je přijemné podnebí i v říjnu, moře ještě teplé (kolem 20°C) a vhodné ke koupání. Španělé se vám sice budou divit, ale otužilým čechům to nevadí. Podzimní a zimní podnebí spíše nabádá k cestování, a i když má středozemní moře v tuto roční dobu cca 17°C a méně, je možné učinit odvážnou koupel.

Španělsko – Kde se ubytovat

Španělsko je turistická velmoc a nabízí nepřeberné množství nejrůznějšího druhu ubytování, od kempů, až po luxusní hotely. Informace o ubytování ve Španělsku naleznete mimo jiné i na webu španělské centrály cestovnícho ruchu http://www.spain.info.

Hostely vs Hotely

O hotelech ani nemá cenu psát, jsou předražené. Levnější variantou ubytování jsou hostely, které mnohdy nabízí komfortnější služby než hostely a také jsou mnohdy o mnoho levnější. Pěkný utulný hostel, blízko pláže, lze sehnat již od 11eur/os/noc.

Apartmány a bungalovy

V turistických střediscích a zvláště na pobřeží je možné se ubytovat v apartmánech a bungalovech. Většinou bývají jedno až třiložnicové, s obývacím pokojem, kuchyňkou či kuchyňským koutem. Výše ceny se mění podle sezóny, zpravidla kolem 60eur za apartmán. V případě více osob se též vyplatí.

Kempy

Ve Španělsku je kolem 1 400 kempů nejrůznějších kategorií, od velmi jednoduchých až po luxusní s nadstandardními službami. Stačí se jen projít kolem pláží a určitě narazíte na jeden z vašich vyvolených. Na internetu naleznete jen ty větší luxusnější. Stanování mimo vyhrazené prostory a ve volné přírodě je v mnoha místech zakázáno.

Španělsko – Katalánsko – Co nevynechat

Costa Brava

Pobřeží táhnoucí se od městečka Blannes po město Llanca a spousty překrasných pláží, které ve vás zanechájí zažitky po celý život. Pro návštěvu těchto pláži bych doporučoval pozdní jaro, či brzký podzim a to z důvodů přeplněnosti těchto pláží. Navíc se v tyto doby drží na tomto pobřeží vysoká teplota vzduchu i moře.

Barcelona

Druhé největší město Španělska. Mnoho barů, turistických atrakcí, zajímavostí, památek, pláží, atd. staví toto město do jednoho z nejvíce navštěvovaných míst na planetě Zemi. Kdo neviděl, nepochopí.

Sagrada Familia

Gaudího zběsilost, která se staví již od 15 století a dosud není dokončena. Plánované dokončení je rok 2030. V současné době jsou kolem tohoto chrámu jeřáby a uvnitř lešení. Nachází se poblíž centra Barcelony.

Nou Camp

Kdo by neznal jeden z nejslavnějších fotbalových klubů planety. Na tento stadion se vejde 110 tisíc diváků, v současné době je díky evropské fotbalové komisi počet omezen na 90 tisíc. Nachází se ve východní části Barcelony.

Casstle de Montjuíc

Hrad který se nachází nad městem Barcelona na vyvýšenině blízko moře v jižní části města. Lze z něj spatřit město a přístav pěkně s nadhledem.

Tibidabo

Hora s tímto názvem se nachází nad severní částí Barcelony. Jedná se o nejvyšší bod, ze kterého lze spatřit perfektní výhled na kompletní Barcelonu. Na vrcholu se nachází katolický kostel Temple de Sagrat Cor na jehož špičce stojí typická socha pro tyto kostely. Muž s rozpaženými pažemi vzhlížející na Jih, tak aby viděl celý průchod Slunce po denní obloze. Na špičku kostela, těsně k nohám tohoto muže se lze dostat výtahem za 2eura, schody nejsou. Odměnnou vám je ještě lepší a nepopsatelnější výhled, prostě nádhera. Dále zde najdete zábavný park a telekomunikační věž.

Montserrat

Národní park Montserrat se nachází asi 50km severně od Barcelony. Existuje lze řada turistických tras, které vás zavedou např. do romantických míst, míst adrenalinových, či jen odpočinkových. Tato oblast by si žádala podrobnější procestování, protože krajina zde se nacházející, je opravdu skvostná.

Andorra

O tomto malinkatém státě, který má 4 větší městečka a několik vesniček se nemusím snad ani rozepisovat. Je to totiž ráj lyžařů a milovníku sněhu. Hranice Andorry využívají k nákupům občané Francie, kteří sem jezdí nakupovat do Supermarketů, jelikož v jejich obchodech je zboží o trochu dražší. Hlavním městem je Andorra La Vella. Panoramatickou fotografii můžete shlédnout ve fotogalerii. Pokud vystoupáte ať už autem nebo pěškobusem do vyšších poloh, získate opět nepopsatelné pocity, jelikož se krásnému výhledu ještě přičítá neuvěřitelný klid a pohoda.

Španělsko – Střípky z cesty – Cestopis

8.11.2007 Čt : Bílina – Altenburg – Girona – L’Escala – Palamós – Blannes

V krásný čas 5:00 odjezd směr letiště Altenburg ve složení Petr, Jirka, Ondra. Odvoz jsme měli zajištěn Liborem a Zuzkou, kteří spojili náš odvoz nejspíše s vánočními nákupy v Chemnitzu. Na místo jsme dorazili kolem 7 hodiny raní. Odlet se zpožděním asi 30 minut v 9:10. Cestu Boeingem 737 (800) jsem si moc neužil a to kvůli spánkovému deficitu. Nenaspal jsem totíž více jak 4 hodiny a proto jsem téměř celou cestu prospal. Obsazenost letadla byla odhadem 80 procent, což se u ryanairu jen tak nevidí, většinou to bývá vysoko nad 90 procenty. Na letiště poblíže Girony asi 100km severně od Barcelony jsme dosedli kolem půl jedenácté, vyzvedli jsme si naše popojíždělo značky Ford Fusion, ve kterém jsme ztrávili následujících 5 nocí. Před odjezdem z letiště jsme se ještě posilnili dlabancem a vyrazili směr nejbližší pláž. Bylo to přímořské městečko L´Escala ve kterém jsme cvakli první přímořskou fotografii a sáhli do vod středozemního moře. Teplota moře kolem 17°C, čili stejná jako Berounka v létě. Teplota vzduchu 20°C ve stínu, kolem 25°C pod slunečními paprsky. Odpoledne jsme se ještě pozastavili v jiných přímořských městečkách, a to v Palamósu a Platja d´Aru. To už se nám pomalu začalo ztmívat a my dojížděli do nádherně osvětleného přímořského městečka Blannes s perfektně nasvícenou kolonádou. Zde jsme zaparkovali náš vůz poblíž pláže a vyrazili na obchůzku nočním městem s lahváčem v ruce. Zde jsme se naučili naše první dvě španělské slovíčka „gosos no“, španělé vědí že to znamená psi ne. Myšleno, aby tam nevykonávali své potřeby. Nic o lidech tam nebylo a tak jsme si řekli … :-). Ještě vyčistit zuby a naskládat se do vozu nižší střední třídy a spát. Před odjezdem jsem si nestihl koupit spacák alespoň do nuly, a nikdo ho neměl tak jsme vydrželi spát ve třech v takto malém autě následujících 5 nocí. Dá se to vydržet, jen nesmí být člověk cíťa.

9.11.2007 Pá : Blannes – Casstle de Buriac – Mataró – Badalona – Barcelona – nakonec bar

Ráno po probuzení a spánku cca 8 hodin v autě ve třech lidech jsem se kupodivu cítil vyspalý. Spáchali jsme raní hygienu a vyrazili směr další pláže. Musím říci, že španělské pláže jsou v tuto listopadovou dobu velice čisté. Jak jsme si to takhle jeli po pobřeží v dálce jsem uviděl kopec se zříceninou na vrcholku. Navrhnul jsem, že bychom se tam mohli porozhlédnout a popřípadně vystoupat vzhůru k nebesům. Odezva byla jasná, jedem. Po výstupu na kopec jsme se dozvěděli z informační tabule, že se jedná o zříceninu slavného hradu Castle de Buriac. Pohled shora opravdu pěkný, bohužel jsme v tento den měli polojasno až zamračeno a tak se fota moc nepodařili. V dálce mlha, špatná viditelnost, a potom vám k dobré fotce nepomůže ani svěcená. Když vystoupám po vlastních na nějaký neznámý kopec, mám nepopsatelný pocit, takové svrbění :-), samořejmě prožívat chvíle dobré i zlé se ženou, kterou milujete, je dle mého názoru nepopsatelnější. Na kopci jsme ještě snědli pár konzerv z dovozu. Při cestě dolů jsme ještě probrali pár názorů ohledně vztahů můžů a žen. Po té jsme už byli natěšení na světoznámou Barcelonu. Badalonu jsme jen tak rychle prolétli, nic zvláštního, a utábořili jsme se na pláži Salva del Mar v Barceloně. Něco pojedli, vykoupali v moři, osprchovali, dali panáka vodky a vyrazili směr centrum a nějaký bar. Dali pár piv a chtěli jsme vyrazit na nejvyhlášenější disco v Barceloně jménem CatWorld. Nevím jestli bohužel, nebo bohudík jsme nebyli vpuštěni, díky tomu, že Jirka neměl společneský oblek, nýbrž šusťáky červené barvy. Z toho vyplývá, nezapomeňte na kalhoty, džíny, apod. K autu jsme dorazili kolem druhé v noci, Petr šel ještě prozkoumat bary v okolí tábořiště jelikož metro už nejezdilo a na disco se tedy nedostal.

10.11.2007 So : Barcelona (Sagrada Familia, Monumental Arena, Nou Camp)

Ráno po probuzení jsme hnedle vyrazili směr hlavní památky v Barceloně. První na řadě byla hlavní třída, která je dlouhá přibližně 7km, následoval průchod typickým barcelonským tržištěm, až jsme došli ke Gaudiho zběsilosti Sagrada Familia. Na tomto místě jsme se ještě nezapomněli vyfotit s výletníky z japonska, kteří jsou typičtí tím, že všichni naráz fotí na pokyn svého instruktora :-). Dále jsme metrem dojeli k Nou Campu, kde jsme prošli útroby stadionu. Barca v tu chvíli právě hrála zápas venku a proto jsme byli donuceni si zaplatit alespoň Tour po stadionu. Zajímavé a obrovské, atmosféra při zápasu ovšem musí být zcela větší. To už byla téměř tma a my zalehli vyčerpaní z předešlé noci a denní tour městem a usnuli jako neviňátka.

11.11.2007 Ne : Barcelona (Casstle de Montjuíc, Tibidabo) – národní park Montserrat – Manresa – La Seu d´Urgell

Ráno balení saků paků a odjezd směr národní park Montserrat. V Barce jsme se ještě zastavili na hradu de Montjuíc a následně pak hoře Tibidabo odkud jsem pro vás nafotil pár panoramatických fotografií. Perfektní výhled na celou Barcelonu mě fascinoval, člověk na těchto místech stojí jako strnulý, vyčkavájíc co bude následovat. Na hoře Tibidabo stojí kostel Temple de Sagrat Cor a také zabávní park pro děti. Věděli jsme, že musíme pokračova, abychom ještě stihli za světla pohoří v národním parku Montserrat. Opět super výhledy a pohledy, z míst kam se normální turista nevydá, jen my dobrodruzi, kteří se nebojí lézt po nebezpečných srázech. Ještě malá zastávka ve městě Manresa, kde jsme dobyli naše baterie a vyrazili směr nocleh na parkovišti u městečka La Seu d´Urgell. Pár piv pár vodky a dobrou noc.

12.11.2007 Po : Andorra (Saint Julia de Loria, Andorra La Vella, Encamp) – vrcholky kopců

Je tady nechtěné, poslední den naší dobrodružné cesty. Z parkoviště vedla hnedle do sousední země Andorra. Po příjezdu jsme navštívili ještě pár supermarketů, abychom zjistili, jestli jsou ceny opravdu tak nízko, …., nikoliv, mnohdy je zboží dražší než v EU a ČR. V tento den jsme ještě podnikli výjezdy autem na co nejvyšší polohy, jednak nad městečko Encamp a následovně nad město Andorra La Vella. Výhledy asi nejskovstnější z celé výpravy, nádherné slunečné počasí tomu dodávalo příjemný pohodlný ráz. Do kamení jsme ještě vyrili naše iniciály a museli vyrazit směr letiště v Gironě. Druhý den brzy ráno odlet směr home.

Celkové náklady výletu na osobu

zpáteční letenka : 35eur

zapůjčení auta Ford Fusion : 40eur/5dní

benzín : 27eur/720km

jídlo a pivo : 25eur

triko FC Barcelona (original): 17.5eur

vstup Sagrada Familia : 4.90eur

vstup Nou Camp : 9.20eur

celkem : 158.60 eur = 4500kč

Závěrem

Dle mého názoru se opět tento výlet do cizích krajin vydařil. Důvodem těchto výletů je poznání cizích kultur, mravů a způsobu chování jiných světů.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .