0
0

Když začnete ve Španělsku pátrat po netradičních místech, objevíte jich okamžitě dvanáct do tuctu. My jsme pro vás jeden takový tucet zajímavostí vybrali také.

Potápění suchou nohou

Fascinuje vás podmořský život a nemáte potápěčskou licenci? Tak právě pro vás postavili moderní mořské akvárium v Roquetas de Mar na pobřeží Almeríe. Během prohlídky se podíváte do obří nádrže se žraloky nebo poznáte zblízka barvitý život korálového útesu, seznámíte se však i s mořem, ke kterému jste právě přijeli. Nahlédnete do ohrožených porostů posidonie, jedné z mála vyšších rostlin v moři, a v rejnočí nádrži si dokonce budete moci sáhnout na její elegantní obyvatele.

http://www.aquariumroquetas.com/en/

Tekuté klenoty v horách

Jezero Enol spolu se svým menším sousedem Lago Ercina nejsou jen ozdobou krajiny v národním parku Picos de Europa či vytouženým cílem snad nejobávanější etapy cyklistického závodu Vuelta a Espana, ale také tekutou kronikou místních dějin. Vědci vyčetli z usazenin na jezerním dně klimatickou historii celé oblasti za posledních více než deset tisíc let včetně doby, kdy sem přišli první pastevci. To se stalo asi před čtyřmi tisíci lety. Dnes vede k jezeru asfaltová silnice, a když budete mít štěstí, uvidíte na loukách v okolí stádo plavého asturského náhorního skotu.

http://walkingasturias.com/?…

Ptačí ráj u moře

Almería se proslavila především svými obřími skleníky, které zásobují zeleninou pořádný kus Evropy. Mezi nimi a mořem však zbývá ještě asi kilometr široký pruh pobřeží. Nezdá se to moc, pro tažné ptáky je to však doslova země zaslíbená. Právě tady si desítky druhů opeřenců dopřávají poslední posílení před letem přes moře do afrických zimovišť. Včetně stálých obyvatel se na tomto úzkém pásu pobřežní přírodní rezervace Punta Entinas-Sabinar za rok vystřídá více než sto padesát ptačích druhů. Na místní slaniska se slétají hejna stovek plameňáků růžových, aby si pochutnala na slanomilných korýších, a žije tu i jeden z nejvzácnějších vodních ptáků Evropy – kachnice bělohlavá s nádherně modrým zobákem.

http://www.andalucia.com/…ssabinar.htm

Divy pro ženy

Jeskyně La Gruta de las Marvillas, neboli v překladu jeskyně Divů, se stala první jeskyní ve Španělsku otevřenou pro veřejnost. Své divy ukazuje turistům už téměř sto let – denně kromě vánočních svátků a silvestra. Z některých divů na jejích stěnách mívají radost hlavně příslušnice něžnějšího pohlaví. Protože se vchod nachází v horách provincie Huelva přímo ve městečku Aracena pod místním hradem, můžete její návštěvu snadno spojit i s prohlídkou tamních pamětihodností.

http://www.aracena.es/

Horské dobroty

Chcete ochutnat pravou asturskou kuchyni? Tak zamiřte do vesnice Sirviella, kde má svou usedlost farmář Pepín. V Asturii se vyrábí přes čtyřicet druhů sýrů. Z toho je jasné, proč se národnímu parku Picos de Europa na pomezí Asturie a Kantábrie přezdívá „sýrová rezervace“. Mnohé ze sýrů zrají v přírodních jeskyních, kterými je vápencové pohoří provrtané jako obrovský kus ementálu. Přesně takový osud čeká i jeden z nejznámějších sýrů oblasti – queso de Cabrales s modrou plísní. K sýrové ochutnávce samozřejmě nesmí chybět sklenička asturského cideru, kterému zde říkají „sidra“.

http://www.pepin.es

Voskové uzdravení

Pobřežní městečko Viveiro v Galicii se proslavilo především náboženskými slavnostmi v období Velikonoc a také tím, že se ve městě zachovaly tři z historických bran tvořících vstupy do dnes již pobořených hradeb. Při procházce historickými uličkami uvidíte i sošku Panny Marie, kterou obklopuje neobvyklá sbírka voskových ručiček, nožiček a jiných částí lidského těla. Nemocní je sem věší jako prosbu o uzdravení svých neduhů.

http://www.viveiro.es/

Okachlíkovaná moderna

Městečko Comillas se krčí na pobřeží Kantábrie na severu Španělska. Tvoří ideální výchozí bod do přírodního parku Oyambre s nádhernými přílivovými rozlivy, samo o sobě má však v rukávu další nádheru. Dům s poetickým názvem El Capricho, který projektoval sám extravagantní architekt Antoni Gaudí přímo pro barona z Comillas. Nechal se přitom inspirovat orientálními vlivy včetně věže ve tvaru perského minaretu. Dokázal všem, že se keramické kachle zdaleka nehodí pouze na obkládání koupelen a že dekorativní ptáčci na zdech můžou vypadat skvěle. Když si uvědomíte, že dům stavěl ještě v devatenáctém století, byla to hodně odvážná práce.

Inicio

Když mele příliv

Síla moře je obrovská a lidé se ji naučili využívat už před staletími. Střídání přílivu a odlivu pohánělo i mlýn El Molino El Pintado ve slaných mokřadech Marismas de Isla Cristina poblíž města Ayamonte v provincii Huelva. Dnes je celá oblast přírodní rezervací a zrekonstruovaný mlýn slouží jako muzeum dřívějšího způsobu života. Nejlepším způsobem, jak se po ploché krajině pohybovat, je opřít se do pedálů na zdejší cyklistické stezce. Cestou můžete pozorovat mnoho druhů vodních ptáků, a když pojedete slaniskem za odlivu, možná vám na cestu zamávají krabi houslisti.

http://patrindustrialquitectonico.blogspot.cz/…yamonte.html

Jak se vysmát prostoru

Máte-li rádi moderní umění, zamiřte do Baskicka. Poblíž městečka Hernani tam stojí muzeum Chillida-Leku. Představuje doslova galerii pod širým nebem, která ukazuje, jak netradičně si dokázal Eduardo Chillida pohrát s prostorem a perspektivou. Všestranný umělec to ukazuje na objektech od velikosti telegrafního sloupu po drobné malby nebo třeba šperky na krk. Už samotná procházka výstavním parkem kolem staré farmy je příjemnou relaxací.

http://www.museochillidaleku.com

Svatá jeskyně

Jeskyně Santa Cueva de Covadonga je zasvěcená Panně Marii a spousta lidí neváhá vydat se stovky kilometrů, aby k její poctě zapálili svíčky nebo se pomodlili v blízké trojlodní bazilice, kterou Astuřané k poctě své světice vystavěli. Kdysi se v ní skryl sám první král nezávislé Asturie, aby tu odolal nájezdu maurské armády. Světice ho údajně ochránila před zlými silami, takže mohl začít s dobyvačným tažením „reconquista“, které po několika dalších staletích osvobodilo Španělsko od arabské nadvlády.

http://www.llanes.as/…va/index.htm nebo http://www.realsitiodecovadonga.com/

Konečně svatý pokoj

Protestanti to ve Španělsku vůbec nemívali jednoduché. Aby neznesvětili posvátnou katolickou půdu, putovali po smrti pod rouškou noci na mořský břeh, kde teprve směli spočinout. Bohužel však ne navěky, protože si vlny brzy jejich pozůstatky odnesly do hlubin. Britský konzul William Mark z první poloviny 19. století se na to už nemohl dál dívat a vymohl si povolení založit za hradbami města Malága první protestantský hřbitov. Cemeterio Inglés de Malága stojí dodnes a proměnil se ve veřejně navštěvované místo. Leží tu několik slavných osobností a dětské hrobečky pokryté lasturami jsou němým svědectvím o těžkém životě minulých staletí.

Home

Kristův kříž

Každý si životem neseme nějaký ten kříž. Jestli chcete vidět ten pravý, na kterém trpěl Kristus, vydejte se do údolí Liébana v Kantaberském pohoří. Ve zdejším klášteře Santo Toribio de Liébana totiž údajně uchovávají levé rameno skutečného dřevěného kříže, na který Krista přibili. Do Španělska svaté dřevo přinesl svatý Turibius, podle kterého je celé místo pojmenováno. Dnes je relikvie přechovávána ve stříbrném pozlaceném kříži z gotického období a až do Kantaberského pohoří se spolu s Turibiovými ostatky dostala, když se je křesťané snažili uchránit před maurskou invazí. Díky tomuto pokladu patří klášter vedle Jeruzaléma, Říma, Santiaga de Compostela a Caravaca de la Cruz k pěti nejposvátnějším místům křesťanství.

http://www.holysoulscrusade.org/…Toribio.html

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .