0
0

Španělské pivo

Stejně jako další jihoevropské národy jsou i Španělé spíše milovníky vína než zlatavého moku a opravdu tradiční pivní kultura Španělsku spíše chybí. Žádný důkaz o existenci skutečně španělského piva nenajdete ani v bývalých španělských koloniích. I přesto je však místní trh pro pivovarské společnosti velice zajímavý. Ke 40 milionům Španělů je třeba připočítat i davy žíznivých turistů, kteří představují významné odbytiště. Pivo pijí Španělé spíše před jídlem a čepuje se do malých sklenic, což nám, Čechům, příliš nevyhovuje. Turisté však ve Španělsku vypijí za rok více piva než všechny země Beneluxu dohromady. Po sečtení připadá na hlavu každého obyvatele Španělska okolo 75 litrů za rok. Nejvíce se zde konzumují ležáky. Španělský trh ovládají převážně severoevropské pivovarské firmy.

Jedním z oblíbených piv je San Miguel z Fabricas de Cerveza y Malta SA San Miguel. Tyto pivovary a sladovny sídlí v Madridu a Barceloně. Nabízí několik druhů piv. První, San Miguel Especial, je světlý ležák s nevýrazným sladovým aroma. Lehce sladová příchuť se pozvolna rozvíjí přes mírně suchou a chmelovou až k jemně sladovému doznívání. Jeho hodnota je 5,4 % (objemových procent alkoholu). Také je v nabídce slabší pivo s historickým datem San Miguel 1516 (4,2%). Dále najdeme v nabídce nealkoholické pivo San Miguel 0,0% které má snížený objem pod 1% (někdy také pod označením „sin“). Čtvrté v pořadí je San Miguel Eco, které by mělo být vyrobeno naturálním ekologickým způsobem.

Přiznávám se, že jsem větu „Lehce sladová příchuť…“ z předešlého odstavce vytáhl z odborné literatury o pivu. Nerad bych totiž dělal člověku zvyklému na české pivo nějaké naděje. Moc jsem si na španělském pivu nepochutnal, tedy spíše vůbec. Prvních čtrnáct dní člověk trpí a pak si zvykne. Na druhou stranu je třeba uvést, že plechovkové pivo vyjde přibližně na stejné peníze jako u nás (plechovka 0,5l – cca. 70 centů). Avšak pro ortodoxní pivaře mám dobrou zprávu. Ve velký obchodních domech (např. El Corte Inglés) jsem našel i česká piva – plzeňskou dvanáctku, Budvar a Primátor.

Obecně jsem nabyl pocitu, že na severu vládne pivo Mahou, v oblasti Madridu San Miguel a na jihu Cruzcampo. Plechovky jsou obvyklých rozměrů, tedy 0,33 a 0,5 litru. To samé však neplatí pro pivo ve skle. To má pro nás netradiční rozměry. Buď se stáčí do malých lahviček o 2,5 dc a nebo naopak do velké litrové láhve. Klasické půllitry tu v módě nejsou.

Pokud si budete chtít spravit chuť, zajděte si na točené. Tam už mé chutě byly spojené. Když řeknete „caňa“, znamená to, že chcete točené pivo. Pokud řeknete „cerveza“, nejspíš Vám přinesou pivo v láhvi. Nechtělo se mi měnit zvyky a pít „malé pivo“ jako naprostá většina Španělů a tak jsem říkal rovnou „caňa – medio litro“. Pro výčepní to evidentně bylo zpestření, protože na to nejsou moc zvyklí, půllitrovou sklenici ale měli vždy po ruce. Jedinou nespokojenou byla má peněženka, za pivo obvykle platívala okolo tří eur (záleželo samozřejmě, jak moc bylo místo turistické, avšak maximální ochylka na obě strany byla asi půl eura). Pro úplnost dodávám, že často jsem viděl i možnost točeného nealkoholického piva.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .