0
0

Sóller je městečko, jež prosperovalo z úrody olivovníkových hájů a sadů, které se prostírají na svazích Sierry Tramuntany. V 16. stol. směňovalo pomeranče a víno za francouzské zboží, a tak si dodnes udržuje lehký galský a měšťanský nádech.

K největším zajímavostem patří půvabná staromódní úzkorozchodná železnice a kuriózní dřevěné vagóny. Městské nádraží je na Placa d´Espanya a trať vede malebným úsekem mezi Palmou a rybářskou vesnicí Port de Sollér 5 km na západ. Port de Sóller je malebný přístav plný kaváren, restaurací a obchodů se suvenýry. Flotily člunů odtud vyplouvají na výlety do La Calobra, Deia, Sant Elmu a na Illa sa Dragonera.

Sollér leží v plochém údolí pod vysokými a rozeklanými výběžky pohoří Serra de Tramuntana. Jedná se o krásné místo s atraktivními starými budovami, svěžími zahradami a otevřenými náměstími. Hlavní náměstí Placa de la Constitución se nachází 100 m po svahu od nádraží. Lemují ho bary, restaurace a stojí tu radnice. Je zde i velký kostel Església Parroquial de San Bartolomé z 16. století s nádherným gotickým interiérem a s modernistickým průčelím. V etnografickém muzeu v Casa de Cultura je vystaven nábytek, keramika a kuchyňské náčiní z 18. a 19. století.

Tipy na výlety

Sollér je oblíbenou základnou pěších turistů, proto ve dne počítejte s větším množstvím návštěvníků. Pro cyklisty patří horský úsek mezi městy Andratx a Sóller k nejhezčím na ostrově.

Pro milovníky divokosti je průstup kaňonem říčky Pareis v centrálním mallorském pohoří Tramuntana výzvou a velkolepým zážitkem. Celá oblast tohoto fantastického kaňonu je v podstatě geologickou a biologickou rezervací. Cesta k výchozímu bodu túry ze Sólleru trvá autem celé dvě hodiny.

Valldemossa – Cartuja (kartuziánský klášter)

Dnešní podoba středověkého kláštera pochází z 18. století, stejně jako klášterní lékárna, která je mimořádně významnou památkou. Bývalé mnišské cely mají předzahrádky s výhledem do údolí. Zde strávili Fryderik Chopin a Georgie Sandová deštivou zimu na přelomu let 1838 a 1839. V současnosti se zde každoročně v červenci a v srpnu koná Chopinův festival. Zajímavý je také tiskařský lis z 15. století.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .