0
0

Podél toku řeky Guadalquivir se rozkládá hlavní město Andalusie, v němž žije přibližně 700 tisíc obyvatel. Sevilla je známá jako město flamenca, býčích zápasů, nočních fiest a bujarého nočního života. Právem je tedy označována za nejšpanělštější ze všech španělských měst. Toto stylové a honosné město si do dnešních dní uchovává svou jedinečnou vzrušující atmosféru.

Sevilla byla založena Féničany, následně se zde vystřídali také Řekové, Kartaginci, Římané i Vizigóti. V roce 711 do města vpadli dokonce Mauři. Pozůstatky římského osídlení v podobě ruin města Itálica leží asi 10 km severozápadně od města. Také z římské osady Hispalis se do dnešních dní dochoval akvadukt, sloupy a sochy Herkula či Julia Césara. Během vlády dynastie Almohadů Sevilla jen vzkvétala a v té době bylo také vystavěno množství památek v mudéjarském architektonickém slohu. Sevilla je tak dnes městem, které se může pyšnit nádhernými uměleckými, architektonickými a historickými díly.

Nejvýznamnější památkou je bezesporu katedrála La Giralda, která patří mezi největší na světě. Její původní podoba byla gotická, ale po přestavbě získala renesanční vzhled. Přestože není na venek příliš elegantní, v jejich interiérech se uchovávají cenné poklady. Například hlavní oltář, jehož výroba trvala 35 let, obsahuje 2,4 tuny zlata, jež bylo ukořistěno v Mexiku a Peru. Katedrále dominuje věž La Giralda z roku 1198, která dříve sloužila jako minaret mešity Aljama. V 16. století byla doplněna o renesanční zvonici s 25 zvony. Pokud se na 98 metrů vysokou věž vypravíte, bude vám odměnou úžasný výhled na město.

Vyhlášená je čtvrť Barrio de Santa Cruz, kterou lemují četné restaurace a obchůdky. Zde si však musíte dávat dobrý pozor na své osobní věci, jelikož se stala centrem kapsářů a pouličních zlodějů. Pokud si budete na tento fakt dávat pozor, můžete se zatoulat i do úzkých bílých dlážděných uliček, které na vás dýchnou středověkou atmosférou. Barrio de Santa Cruz byla původně židovskou čtvrtí, dnes je však již prestižní obytnou čtvrtí, která je z velké části zaměřena na turistiku. Nevynechejte návštěvu ulice Callejón del Agua s náměstím Plaza de Santa Cruz. Při procházkách narazíte na působivou barokní nemocnici Hospital de los Venerables, která sloužila jako azyl pro kněze.

Centrum města protíná široká Avenida de la Constitución na jejímž konci se rozkládá široké náměstí Plaza Nueva. Ve městě je postaven také komplex královských paláců s kombinací maurských technik a katolických symbolů. Jde o palác Alcázar, který je dokonalým příkladem mudéjarské architektury. Tento palác patřící k nejstarším v Evropě, používal a stále používá španělský král. Společně s Archivo de Indias, kde jsou uloženy veškeré dokumenty týkající se objevení Ameriky, patří mezi světové kulturní památky.

Při návštěvě Sevilly nevynechejte prohlídku parku Parque de María Luisa, který je posetý mnoha architektonickými zvláštnostmi. Kochat se zde můžete například palácem Palacio de San Telmo nebo tabákovou továrnou Fábrica de Tabacos. V novoandaluském barokním slohu je vystaven Španělský národní pavilon stojící na náměstí Plaza de Espaňa. Náměstí je zdobeno pestrými glazurovanými dlaždicemi – tzv. „azulejos“. Celý park získal svou podobu v roce, jelikož se stal místem konání iberoamerické výstavy.

Pokud zatoužíte po umění a kultuře, vydejte se například do muzea Museo de Artes y Costumbres Populares, kde jsou vystaveny kolekce kostýmů, nábytku a expozice keramiky. Jestliže vás zajímá fénické sochařství, římská díla či mudéjarská keramika, je muzeum Museo Arqueológico určeno právě pro vás.

V Seville jsou uloženy ostatky významného mořeplavce Kryštofa Kolumba, který právě odtud vyplul na svou objevitelskou cestu do Ameriky. Po více než sto let se Sevilla každoročně stává dějištěm největších španělských slavností Feria de Abril. Krátce předtím se koná významný španělský festival Semana Santa (Svatý týden). Městem procházejí procesí s kajícníky v kápích, kteří nesou pochodeň. Věřící pak vzdávají holt uctívané soše Krista. Sevilla je městem, které vás okouzlí, a vy se sem budete vždy rádi vracet.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .