0
0

Santiago de Compostela je hlavním městem španělské autonomní oblasti Galicie. Její založení se datuje na přelom 4. a 5. století n. l. Podle pověsti bylo ze Svaté země do vnitrozemí Španělska převezeno tělo popraveného apoštola Jakuba. Po roce 813 se jeho hrob stal symbolem celého křesťanského Španělska a následně se nad těmito ostatky začala budovat bazilika. Postupem času tato pověst překročila hranice země a nabyla na významu. Santiago de Compostela se tak stalo cílem pro mnoho křesťanských poutníků celé západní Evropy. V roce 1985 bylo město zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Z baziliky, jež se stavěla nad hrobem sv. Jakuba, nakonec vznikla katedrála, která je dnes nejvýznamnější památkou města. V 18. století byla barokně přestavěna, což zakrylo její původní vzhled. Katedrála má velkolepou románskou vnitřní fasádu Pórtico de la Gloria, kterou v roce 1188 vytvořil Mistr Mateo. V interiéru je k vidění krásná Mondragonská kaple z 15. století, hlavní oltář, krypta s ostatky sv. Jakuba či muzeum tapiserií. Přesto je dokonalým výtvorem románského sakrálního stavitelství. Katedrála sv. Jakuba se stala cílem proslulé Svatojakubské pouti, jejíž celková délka je 1600 km. Cesta začíná ve Franci a vede přes Alpy až do Santiaga. Jen ve Španělsku projdete 7 provincií, 4 autonomní oblasti a kolem 200 vesnic či měst.

Historie pouti sahá až do středověku a jejím symbolem je mušle – hřebenatka, která vás bude provázet téměř na každém kroku. Věřící tuto dlouhou cestu absolvují již po celá staletí a má pro ně význam duševní očisty a pokání. Podél cesty byly vystavěny ubytovny, útulny, nemocnice, kostely a katedrály, jež měly za úkol sloužit poutníkům. Následně v okolí vyrostlo i mnoho měst, které prosperovaly převážně z přílivu poutníků.

Také v dnešní době se na cestu každoročně vydávají tisíce lidí, ne všichni však z náboženských důvodů. Pouť se stala také vyhlášenou turistickou atrakcí, kde se můžete kochat krásnou a proměňující se krajinou, poznat místní tradice, obyvatele i architekturu. Vhodným dnes pro návštěvu města je 25. červenec, kdy se zde konají oslavy svátku sv. Jakuba a zároveň národní den Galicie. V roce 1993 byla i Svatojakubská pouť zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.

Historické jádro města je protkáno spletitými kamennými uličkami. S přilehlými náměstími je dnes pěší zónou a najdete zde většinu památek. Jelikož se ve městě nachází významná španělská univerzita, žije zde během školního roku četná studentská populace. Turisticky oblíbenou zónou je Zona Vieja (Stará čtvrť), jež je plná barů, restaurací, klubů a diskoték. Na své si zde tak přijdou milovníci bujarého nočního a společenského života.

Jižní část města je tvořena náměstím Praza de Galicia, kde najdete barokní katedrálu Catedral del Apóstol z 18. století. Za návštěvu stojí muzeum poutnictví Museo das Peregrinación nacházející se v těsné blízkosti katedrály. Milovníci umění by si neměli nechat ujít návštěvu Centro Galego de Arte Contemp, kde se konají výstavy moderního umění.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .