0
0

„Vodou z této studny byla pokřtěna Amerika“, praví poťouchlý nápis na cedulce u kamenného roubení Pozo de Colón – studny stojící na nádvoří bývalé budovy celnice. Zdrojů pitné vody není na ostrově mnoho a tak myšlenka, že Kryštof Kolumbus musel lodě před svou objevitelskou cestou zásobit vodu právě zde, má jistě reálné jádro. Že by ale touto vodou pokřtil v Novém světě americký kontinent je víc než pochybné. Až do své smrti pevně věřil, že našel novou cestu do Orientu a netušil, že objevil nový kontinent.

O tom kde a jak muž nazývající se jménem Kolombo, Kolom, Kolomo nebo Kolon vyrůstal se toho mnoho neví, ale jisté je že se narodil v Janově v rodině tkalce a že jeden z jeho bratrů byl uznávaným kresličem map. Možná odtud ta touha po dalekých plavbách a objevování nových cest. Těžko říct zda Kolumba na ostrov Gomera přivedla geniální intuice, náhoda a nebo jen snaha držet se co nejdéle známých míst. V každém případě jeho volba postupovat po 28° severní šířky byla pro zdar výpravy pravděpodobně rozhodující. Aniž by to nejspíše tušil, navedl tak svou flotilu do pásma příznivých větrů směřujících k západu. Nakonec i dnes je zdejší přístav skoro pořád plný plachetnic čekajících na příznivý vítr pro přeplavbu Atlantiku. Kolumbus tu ale při své objevitelské plavbě zůstal celý měsíc.

Říká se, že na délku jeho pobytu na Gomeře měla vliv především přízeň dámy jménem Beatriz de Bobadilla, manželky zdejšího guvernéra Hernána Peraza. Kolumbus tuto španělskou krásku jistě znal a dodnes o ní kolují zvěsti, že velmi štědře rozdávala svou milostnou přízeň. Nakonec i její manžel se nijak neomezoval a otevřeně svou ženu podváděl s Yballou, místní kráskou, která ale také byla snoubenkou jednoho z vůdců místních kmenů. Domorodé obyvatelstvo se vzbouřilo, překvapili Perazu během jednoho z tajných dostaveníček a probodli ho kopím. Pak gomeřané zaútočili na Villu de las Palmas, která byla předchůdkyní dnešního San Sebastiánu. Beatriz de Bobadilla se zabarikádovala v kamenné věži – Torre del Conde neboli Knížecí věži – a čekala na pomoc Španělů.

Celý příběh nevěry jejího manžela skončil masakrem domorodých obyvatel. Na pomoc dorazil guvernér Gran Canarie – Pedro de Vera – a svými vojáky potlačil povstání nesmírně krutě. Údajně dal popravit všechny gomerské muže starší patnácti let. Ostrované byli věšeni a napichováni na kůly, topeni a stínáni. Některým usekli ruce a nohy, popravy se změnily v neuvěřitelná jatka.

Torre del Conde stojí dosud jako němá připomínka krutostí, které provázely obsazení ostrova Španěly, ale i jako místo, kde krásná Beatriz nejspíše přijímala Kryštofa Kolumba. Jeho měsíční zdržení na ostrově Gomera mělo nejspíš ale daleko prozaičtější a méně romantické důvody, než jen přízeň této krasavice.

Když Kolumbus ráno 3. srpna roku 1492 vyplul se svou flotilou tří malých karavel z přístavu Palos de la Frontera v Andalusii měl být první úsek plavby na Kanárské ostrovy zcela bezproblémový. Nebylo tomu ale tak. Pintě se cestou dvakrát zlomilo kormidlo a opravy celou flotilu velmi zdržely, pak zase přišlo bezvětří a lodě tři dny stály na jednom místě. Když konečně dorazili do přístavu v San Sebastián de La Gomera, trvalo to celý měsíc než opravili porouchaný kormidelní mechanizmus na Pintě. Niña zase dostala nové plachty. Původní latinské nechal Kolumbus vyměnit za ráhnové a loď tak byla rychlejší.

Až 6. září zvedly Santa Maria, Pinta a Niña opět kotvy a zamířily na západ. Tento den se v San Sebastiánu dodnes slaví jako Fiestas Columbinas a ani zdaleka to není jediná zdejší připomínka na tohoto slavného námořníka.

Po Kolumbových „stopách“ se můžete vydat například na hlavní náměstí Plaza de Las Américas, kde je mozaika s trasou celé výpravy. Z náměstí je také vchod do dvora staré celnice s již zmiňovanou studnou. Po ulici Calle de la Medio se z náměstí dostanete ke kostelu Iglesia de la Asunción postaveném v roce 1490 až 1510. Údajně se tu Kryštof Kolumbus modlil před svou cestou k americkým břehům.

V každém případě uvnitř kostela naleznete velký nástěnný obraz, na kterém jsou zobrazeny jeho lodě, jak opouštějí zdejší přístav na začátku velké objevitelské plavby. A o kousek dál stojí ve stejné ulici Casa de Colón, dům kde prý údajně Kolumbus přespal při svém pobytu na Gomeře. Zapomenout by jste také neměli navštívit Torre del Conde stojící na okraji historického jádra města a připomínající poslední zbytek dobového opevnění i pohnutý osud místních domorodých obyvatel. Tím je ovšem seznam zdejších historických pozoruhodností prakticky vyčerpán, ale duch Kryštofa Kolumba jakoby se tu v uličkách starobylého města vznášel úplně všude.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .