0
0

Turci mají rádi děti. Nejpravděpodobněji budou mít rádi i to vaše. Můžete se tak setkat s různými reakcemi od výkřiků „mashallah“ (dávají tak najevo radost) až po hlazení nebo štípání tváří.

V tureckých restauracích jsou také poměrně benevolentnější k běhajícím a plazícím se slídilům, než jsme zvyklí u nás. Kojení na veřejnosti zakázané není, ale pokud se rozhodnete respektovat místní kulturu tím, že přehodíte přes prsa šátek, rozhodně nic nepokazíte… je to o míře osobního vkusu.

b]Potřeby pro dítě[/b]

Běžně dostupnými značkami jednorázových plen jsou Pampers a Huggies, docela fajn (a za méně) jsou Molfix (něco jako Happy), nabízí se řada dalších značek. Určitě se vyplatí zajít do supermarketů typu Macro, Migros, Tansas nebo o něco levnějších Koc, Dia(Sa). Z kojeneckých práškových mléček, zde najdete Aptamil (u nás jako Nutrilon) a Hero. Na trhu exitují take pasterizovaná mléka s vanilkovou a banánovou příchutí, vhodná pro děti od 6ti měsíců, vyrábí firma Pinar (v nabídce pro starší děti jsou i dětská mléka bez příchuti). Velmi dobrá kaše je zn. Bebelac (u nás doma slavila úspěch mléčná banánová a cerealní). Ovocných výživ je řada, nejvíce se nám osvědčily Frutapura (ostatní značky dost často míchají cereálie, med a jižní ovoce, což není vhodné pro dítě s alergiemi). Zeleninové výživy Bebelac, Cerelac, Milupa, Hero, Nutricie, jsou všechny ve velmi dobré kvalitě. Pro předškoláky pak existuje řada ovocných dětských jogurtů a hotových (mini) pudinků. Pokud jde o postýlku pro dítě, objednejte předem a pokud ji po ubytování nenaleznete, nebojte se to na recepci vašeho hotelu připomenout. V turistických oblastech jsou běžně dostupné krmící židličky.

Zdraví a bezpečnost mrňousků

Pro cestu do Turecka si sjednejte kvalitní komerční zdravotní pojištění. V případě, že je pojištění zahrnuto v ceně zájezdu, zjistěte si rozsah krytí a podmínky. Ačkoliv je to většinou delegát, kdo se postará o nemocného (a jeho rodinu), vyhledejte si v místě pobytu lékařská zařízení předem. V soukromých zařízeních vám poskytnou komfortní služby, většinou po dohodě s operátorem pojišťovny, ale je lépe mít pro jistotu rezervní hotovost s sebou (nešetřte na nepravém místě). Ve státních nemocnicích je sice zaveden systém online objednání, ale může se vám stát, že si počkáte déle, než by bylo milé. V lékárnách můžete koupit léky bez receptu, ne vždy najdete ale tentýž lék (např. není Nurofen sirup, ale najdete Ibufen, Calpol, Peditus, atp.). Doporučuji koupit také antibakteriální gel na ručky. Voda z kohoutku se obvykle nepije, ale zuby se s ní mohou čistit. V obchodech seženete nepřeberné množství druhů pitné vody (Erikli, Sirmakes, Nestle, atd.). Velmi nebezpečná je v Turecku doprava, ať už řídíte nebo přecházíte, buďte třikrát tolik ve střehu, než jste doma.

Na letišti

Při koupi letenky si dobře zjistěte váhový limit zavazadel (příruční zavazadlo pro dítě je standard). U odbavení požádejte pracovnici, aby vám dala ke kočárku doklad (tag), kočárek odevzdáte před nástupem do letadla (berte s sebou nejlépe skládací kočárek). Buďte připravení na mírné nepohodlí při bezpečnostní kontrole, může se vám stát, že po vás budou pracovníci ochranky požadovat ochutnání tekutiny z termosky nebo domácí výživy. Na palubu letadla si smíte v příručním zavazadle vzít pro dítě jídlo na dobu letu. Některé aerolinky jako např. Emirates vám nabídnou dětskou výživu, jiné např. Austrian airlines nebo Turkish airlines, vám dají (nejčastěji před přistáním) balíček s hračkou a omalovánkami.

Děti do dvou let cestují na klíně připoutané dětských pásem k matčině pásu (cena letenky pro dítě tak zahrnuje jen palivový poplatek) a od dvou let můžete dětem zaplatit vlastní sedadlo (cena se pohybuje zhruba na 60ti% tarifu pro dospělého). Pro menší děti si připravte na vzlet dudlíčky nebo čaj, to kvůli zalehnutí uší, pro větší třeba lízátka. Obrňte se trpělivostí. Pokud můžete, vyberte si čas letu tak, aby odpovídal přirozeným potřebám dítěte a nenarušoval jeho zažitý rytmus. Klimatizací v letadle totiž dobře cirkulují bacily a pokud dítě proječí polovinu cesty, pak se můžete dočkat do 3 dnů nějakého zpestření v podobě návštěvy nemocnice. Zkuste dítě, co nejvíce zabavit tak, aby vám ještě zbyla síla na pasovou kontrolu, čekání na zavazadla a cestu na hotel.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .