0
0

Na Andaluském pobřeží Costa de la Luz se nachází menší příjemné městečko Rota, v němž žije asi 27 tisíc obyvatel. Turisty je vyhledáváno pro své nádherné písečné pláže, možnosti rekreace, sportovního vyžití i poznávání historie. Najdete zde nejen obchody, restaurace, bary a živou večerní zábavu, ale také množství významných pamětihodností.

Rota leží asi 36 km od Cádizu a ze severu uzavírá Cádizský záliv. Historie města sahá daleko do minulosti, první obyvatelé se v těchto místech usadili již v prehistorickém období. Právě z této doby pochází významné naleziště, které bylo v Rotě objeveno. Během své existence vystřídalo město spoustu názvů i majitelů. První název byl Astaroth, dali mu jej Tartésové a znamenal něco jako „Přístav stěžní“. S příchodem Římanů bylo město přejmenováno na Oraculum Menestei, později Speculum Rotae. Následovalo období arabské nadvlády, kdy se město honosilo názvem Rabeta Ruta. Od Arabů získali město nakonec křesťanští dobyvatelé, kteří mu dali dnešní jméno Rota.

Ve 13. století zde byl vystavěn hrad Castillo de Luna s pěti pevnostními věžemi opatřenými cimbuřím. Jelikož šlo o vojenský hrad, který měl strážit město před nájezdy nepřátel, není nijak ozdoben. Jde spíše o jakousi hradní obrannou pevnost, jejíž ochrany využívali významné osobnosti tehdejší doby, kromě známých malířů zde přebývali také katoličtí králové. Později pevnost sloužila jako škola a nemocnice. K dalším památkám města patří kostel z 16. století, který je dokonce považován za nejvýznamnější historickou památku v celém regionu. Jedinou stavbou, kterou se podařilo dochovat z kláštera Merced ze 17. století, je věž Torre de la Merced. Byla postavena na základech nejstarší poustevny v Rotě s názvem Veracruz. V současnosti slouží nižší patra věže jako výstavní síň, do vyšších pater již není umožněn vstup.

Lidé do Roty ovšem nejezdí jen za památkami, ale také za skvělým koupáním a povalováním na plážích. Vyhledávaná je pláž Playa de la Costilla, která je 4 km dlouhá a tvořená jemným zlatavým pískem. V minulosti jí byla několikrát udělena evropská modrá vlajka za čistotu. Na této pláži najdete sprchy, převlékárny, plážové bary, lehátka i slunečníky. Souběžně s pláží se táhne krásná promenáda plná barů a stánků se suvenýry. Z Playa de la Costilla se dostanete na mnohem klidnější a přírodnější pláž Playa de Piedras Gordas. Další zajímavou pláží je Playa de la Almadraba, která je lemována přírodní památkou Los Corrales. Jde o korálový útes, v němž žije velké množství ryb. Za návštěvu stojí nedaleké známé letovisko El Puerto de Santa María nebo město Cádiz.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .