0
0

Lugo, ležící nedaleko Biskajského zálivu v severozápadní části Španělska, patří u nás stále k poměrně opomíjeným destinacím. A neprávem. Právě zde stojí nejlépe dochované římské vojenské opevnění, které ve světě nemá konkurenci a od roku 2000 je zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Počátky Luga spadají do doby, kdy území dnešní Galicie obývali Keltové. Opustili jej až s příchodem Římanů, kteří v roce 13 př.n.l. celou oblast dobyli a postavili zde vojenský tábor, jež dal základ současnému městu. O několik let později zde vyrostly obranné hradby, které se staly nedílnou součástí římského opevnění. V průběhu dalších staletí se Lugo stalo důležitým administrativním centrem a to i přesto, že jeho hospodářský význam byl poměrně zanedbatelný. Dodnes zůstává toto statisícové město hlavním městem stejnojmenné provincie.

Lugo je vůbec jediné místo v Evropě, které se může pyšnit neporušeným a uceleným opevněním. Zdejší hradby, pocházející ze 3. století, vydržely po dlouhá tisíciletí, ačkoliv během té doby prošly řadou rozsáhlých oprav a rekonstrukcí. Přesto stále patří k nejobdivuhodnějším stavbám tohoto typu ve Španělsku. Po obvodu měří téměř 2.2 kilometrů. Čtyři metry široké a deset metrů vysoké zdi zdobí 71 obranných věží, z nichž většina má kruhovitý půdorys.

Dnešní hradby od sebe oddělují moderní a historickou část města, do kterého zajišťuje přístup deset vstupních bran. Nejznámější z nich je brána s romantickým dívčím jménem Carmen. Tou již tradičně po celá staletí prochází poutníci, směřující do šedesát kilometrů vzdáleného Santiaga de Compostela.

Nejlepším způsobem, jak si prohlédnout nejen historické opevnění, ale i starou část města, je právě z vrcholku hradeb, na kterých vede pohodlná stezka. Odsud můžeme obdivovat nádhernou románsko-gotickou katedrálu, pocházející z 12. století. Ale nenechme se oklamat. Své dnešní podoby dosáhla až téměř o pět set let později. Ve středu starobylého Luga se rozkládají dvě náměstí – Santo Domingo a España. Na tom druhém stojí za pozornost budova městské radnice s bohatě zdobenou barokní fasádou. V nedalekém regionálním muzeu, umístěném v prostoru bývalého kláštera sv. Františka, se dozvíte vše o historii Luga a celé zdejší provincie.

Procházku po městě můžete zakončit v nedalekém údolí Miño, kde stojí městské lázně s termálními prameny. Ty zde objevili již staří Římané a brzy se staly vyhledávanými pro své léčebné účinky.

Nejbližší letiště leží v Santiagu de Compostela. Odsud jsou do Luga pravidelná autobusová spojení. Cesta trvá něco málo přes hodinu.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .