0
0

Na letišti Roma – Fiumicino jsem přistál v úterý 29. března 2011. Přesunul jsem se na vlak. Pokladny měly zavřeno, tak jsem jízdenku koupil u průvodčího před vlakem. Stála 14 euro. Leonardo Expressem do centra Říma na vlakové nádraží Termini. Odtud jsem to měl jen asi 10 minut pěšky do hostelu Beatiful.

Ve středu ráno jsem zamířil nejdříve do Colossea. Před vchodem mě kontaktovalo několik lidí s nabídkou organizované prohlídky Colossea, Palatine hill a Fórum Romána za 25 euro. Dal jsem přednost individuální prohlídce za 12 euro. Nejdříve Colosseo. Je to obrovská stavba. I když je dnes mnoho z původní stavby zničeno, je stále na co se dívat. Před Colosseem jsem si prohlížel stánky se suvenýry. Ceny se mi zdály vysoké. No prodejci mě zaskočili otázkou jaká by byla moje cena. Nakonec se mi povedlo koupit model Colossea místo původních 35e za 20e. Další atrakcí byl Palatine hill a Fórum Románum. Je zde mnoho již polorozpadlých dříve monumentálních staveb. Odtud jsem šel přes Capitol hill, okolo monumentu Viktorio Emanuele II na Piazza Campo dei Fiori. Piazza v italštině znamená náměstí. Náměstí je plné stánků s ovocem, zeleninou, květinami a rybami. Uprostřed stojí socha Giordana Bruna. Dál jsem pokračoval na Piazza Navone. Ve středu náměstí stojí kašna čtyř řek s egyptským obeliskem. Na jižní straně fontána del Moro a na severní fontána Neptuna. Nedaleko Piazza Navone se nachází Pantheon s obrovskou kopulí na jejímž vrcholu je kulatý otvor, kterým proniká dovnitř světlo. Odtud podle ukazatelů až k fontáně di Trevi. Ze všech atrakcí Říma na mě udělala největší dojem. Sledováním fontány jsem strávil asi hodinu. Bylo tu poměrně plno, ale v létě se tu prý nedá hnout. Pokračoval jsem dál na Piazza Spagni, kde se nachází Španělské schody. Taky velmi oblíbená atrakce. Na konci března tu bylo poloprázdno. Ještě jsem navštívil Piazza Popolo. Odtud směrem do parku, kde mě na Piazza Napoleone I. zastihla bouřka s kroupami. Po půlhodině byla opět jasná obloha. Zpátky do centra. Na Piazza Bernini jsem si prohlédl fontánu del Tritone zobrazující Tritona, menšího boha moře. Dál na Piazza Republika. Tady v jedné postranní uličce jsem zašel do pizzerie. Objednal jsem si pizzu a italské pivo Nastro Azzuro. Pizza byla výborná, pivo taky. Zpět na hostel trochu si odpočinout. V 21 hodin jsem vyrazil k fontáně di Trevi. Možná ještě lepší podívaná než ve dne. Potom jsem šel na Piazza Spagna. Na Španělských schodech bylo jen pár lidí. S fontánou di Trevi to nešlo srovnat. Vrátil jsem se na hostel, osprchoval se a šel spát.

Ve čtvrtek jsem měl v plánu Vatikán. Metrem do zastávky Ottaviano a odtud pěšky na Svatopetrské náměstí. Ulice Via di Porta Angelica je plná obchodů a stánků se suvenýry. Mají tu nejlepší ceny v celém Římě. Několik suvenýrů jsem tu nakoupil. V obchodech ne, ale u stánků lze smlouvat. Koupil jsem mimo jiné model Svatopetrského nám. za 20e místo 45e. Bylo krátce před 10h a na Svatopetrském nám. nebylo mnoho lidí. Jak sem začaly přijíždět autobusy s turisty, začala se fronta před bezpečnostními rámy prodlužovat. Rychle jsem se do ní postavil. Během chvilky byla fronta dlouhá přes celé náměstí. Nejdříve jsem si prohlédl basiliku Sv. Petra. Potom jsem po schodech vystoupal až do jeho kopule. Odtud je nádherný výhled zejména na Svatopetrské náměstí a Vatikánské zahrady. Zpět na metro do zastávky Collo Albani a odtud do parku Appia Antica. Když jsem viděl ty rozlehlé pláně bylo mi jasné, že by to byl výlet na celé odpoledne. Být tu půjčovna kol tak snad, ale nebyla. Jel jsem metrem zpět do zastávky Cipro a odtud pěšky do Vatikánských muzeí. Vatikánská muzea patří mezi největší muzea světa. Snad v každé místnosti jsou na stěnách a stropu vyobrazeny nějaké malby. Hlavním bodem prohlídky je Sixtínská kaple. Zde se nesmí jíst, pít, fotit ani mluvit. Kdo to poruší bývá vykázán. Prohlídka muzeí je vedena jako okruh zakončený u Vatikánské pošty, odkud lze odeslat dopis nebo pohled. Následně jsem vyrazil k hradu Sant´Angelo. Hrad stojí na pravém břehu řeky Tibery. Hrad není příliš rozlehlý. Prohlídka mi zabrala asi půl hodiny. Nejvíce mě zaujal, kromě hradních prostor, výhled z vrcholu hradu na Vatikán a jeho hradby. Na mapě, kterou jsem dostal v hostelu byla reklama na 5D kino. Kino se nachází nedaleko monumentu Viktorio Emanuelle II. Nejdříve jsem shlédl film o vzniku světa. Je promítán na půlkruhové plátno ve 3D s brýlemi, občas na mě stříkla voda nebo foukal vítr a sedačka, na které jsem seděl, se pohybovala. Chvílemi jsem měl pocit, že se filmu přímo účastním. Trval asi 15 minut. Potom jsem se přesunul do druhého sálu, kde se promítal již ve 2D, též na pohyblivých sedačkách, hraný dokument o historii Říma od jeho vzniku, přes středověk po současnost. Do hostelu jsem přišel asi v 21h. Osprchoval jsem se a šel spát.

V pátek ráno jsem si sbalil kufr a vyrazil pěšky na nádraží Termini. Měl jsem ještě dost času tak jsem se prošel po nádraží a jeho okolí. Najít tu správnou kolej bylo snadný. Stačilo jen sledovat nápisy Aeroporto Fuimicino. Jízdenku jsem opět koupil od průvodčího před vlakem. Zde za 15 euro. Na letišti jsem navštívil retauraci, která se nachází o patro výš než check in. Dal jsem si pizzu a cappucino. Sednul jsem si k prosklené stěně, přes kterou je vidět na letištní plochu, a pozoroval letadla.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .