Kuba hýří revolučními hesly a slogany po celé zemi. Nazvat ji revoluční zemí se tak samo nabízí. Co tento karibský ostrov tedy návštěvníkovi nabízí?
Na Kubu jsem plánoval jet několik let a vždy se našla zajímavější destinace. Až letos v létě konečně na Kubu došla řada. Třítýdenní pobyt byl dostatečný na projetí Kuby od západu až na východ, tedy od María la Gorda na západě až po městečko Baracoa na východě. A co bylo na Kubě nejzajímavější? Možná to bude znít zvláštně, ale největším highlightem byla atmosféra. Prostě pocity, které dennodenně zažíváte. Pokud si ještě pamatujete dobu před rokem 1989, je to jak návrat do této doby. Se vším co vás napadne. Obchody, kde nic není a přesto, je před nimi fronta místních lidí. Nikde nic nekoupíte, ale doma, všichni všechno mají. Černý trh musí fungovat znamenitě. Dvojí měna, kde za místní si skoro nic nekoupíte. Pokud nemáte tvrdé valuty (zde tzv. CUC), neubytujete se v hotelu, nekoupíte si lístek na autobus a v restauraci se nenajíte. Na druhou stranu, místní jsou přátelští a hodně v pohodě. To vyrovnávalo paradoxy, které při návštěvě zažijete.
Když pominu náladu, která je na Kubě, tak základní turistická lákadla jsou dvě: architektura a moře. Tradiční koloniální architektura je pro mnoho lidí tahák, kvůli kterému na Kubu jedou. Havana je asi nejkrásnější kubánské město, kde se můžete uličkami toulat i několik dní. Havana je fakt úžasná. Nejenom její střed, ale pokud zabrousíte i do blízkého okolí, můžete pozorovat, jak místní žijí ve starých „koloniálních palácích“, jak ulice pulzují životem, po ulicích se prohánějí staré ameriky, tak to je paráda. Večerní procházka po Malecónu je už jen třešnička na dortu. V podvečer je také dobré vyšplhat k pevnosti a kochat se pohledem na starou Havanu a Malecón z tohoto vyvýšeného místa. Koloniální střed má skoro každé větší město. Pokud na Kubu pojede, určitě se zastavíte ve městě Trinidad. Po Havaně asi druhé nejznámější město. Za zmínku ale také stojí Camaguey, které má trochu jiný charakter díky křivolakým uličkám, které byly postaveny na obranu proti pirátům. Santiago de Cuba je zajímavé svou polohou v kopci a svým karnevalem. I když karneval, který se koná na konci července a který jsem navštívil, byl zklamáním. Příliš organizovaný, jak první máj blahé paměti, a relativně malý. Organizovaný průvod s pár alegorickými vozy a tribunami okolo (včetně VIP tribun) a bokem třída, kde místní pouze mohutně popíjeli. Úplně na východě je Baracoa, malé klidné městečko, kde spíše než samotné město je zajímavá cesta přes hory, která do Baracoy vede.
Moře a lenošení u něj je určitě největší lákadlo, které turisty na Kubu přivádí. Moře tu je pěkné, průzračná voda, ideální je asi zakotvit v nějakém resortu. Pokud cestujete sami, může to být s hledáním pěkné pláže na ležení občas trochu náročnější. Písečné pláže najdete opravdu všude, ale občas jsou ve vodě chaluhy a nebo na páži komáři (jako pláž u Villa Cabo San Antonio) a neboje moře krásně čisté, ale pobřeží je spíše skalisté, jako v Zátoce Sviní. Překvapivě pěkná pláž byla ve Varaderu. Že by se jednalo o situaci, kdy je resort postaven na nejlepším místě?
Pokud se smíříte s tím, že rytmus života na Kubě je trochu jiný, než jsme zvyklý, je Kuba opravdu pohodovou destinací na dovolenou. Záleží už jen na vás, jak si ji zorganizujte. Zda spíše vyrazíte po památkách či spíše k moři a nebo zvolíte mix, který je pro poznání země asi ideální.
http://www.asmat.cz/scripts/clanek.php?Clanek=305-revolucni-kuba-aneb-kratke-predstaveni-zeme
- Guest napsal(a) před 13 roky
- Musíte se přihlásit, abyste mohli komentovat
Prosím, nejprve se přihlašte.