0
0

Leží ve východní části Andalusie v provincii Almería. Rozprostírá se na ploše 26 000 ha, jeho celé jméno zní Parque Natural Cabo de Gata-Níjar. Přírodním parkem byl vyhlášen v roce 1987. Vnitrozemí vyplňuje pohoří sopečného původu Sierra de Gata s nejvyšším vrcholkem Pico de Fraile (451 m), které se táhne souběžně s úzkým pobřežním pásem. Rybářské vesničky a jedinečné zátoky s nádhernými plážemi mezi útesy, kamenité i písčité, z nichž mnohé jsou dostupné jen pěšky nebo na kole, patří bezesporu k nejmalebnějším a nejméně zalidněným španělským plážím. Je to oblast, kde si přijdou na své také botanici a ornitologové.

Nejsušší místo v Evropě

Skoro tři tisíce hodin slunečního svitu za rok dává tušit, že déšť je tu velmi vzácným návštěvníkem. Průměrné roční srážky se pohybují kolem 200 mm/m2, z nichž polovina spadne během jediného dne. Člověk by řekl, že v tomto nejsušším místě Evropy nemůže nic růst. Kupodivu roste, protože rostliny se zde dokázaly přizpůsobit zdejším extrémním podmínkám. Trpasličí palmy, kterým tu říkají palmitos, agáve a opuncie jsou doma především v kopcích, které se svažují tu prudce, tu mírně k pobřeží. Mnohé černé útesy prozrazují sopečný původ této oblasti, ale také skrývají krásné malé pláže, jimž tu zase říkají calas a které jsou většinou přístupné pouze pěšky, případně na kole a k některým se dostanete pouze lodí. Kontrast šedočerných skal, stříbřité průzračné vody a žlutého písku dodává těmto místům zvláštní krásu. Není divu, že oblast, která se táhne od nejvýchodnější části Almeríe, správního centra stejnojmenné provincie, až k rybářskému městečku Carboneras, byla vyhlášena přírodní rezervací.

Od vesničky k vesničce

První vesnice, na kterou narazíte, jedete-li od Almeríe, se jmenuje San Miguel de Cabo de Gata. Má dlouhou rovnou pláž a tvoří ji hlavně rekreační domky a apartmány, na jižním konci má však i své staré jádro s malým rybářským přístavem. Jižně od vesnice se táhnou solné laguny Salinas de Cabo de Gata, kde je možné po celý rok kromě zimních měsíců pozorovat různé druhy ptáků. Největší pozornost ovšem budí plameňáci, jichž tu koncem srpna bývá skoro tisícovka. Za solnými lagunami se po silnici podél útesů dostanete až k majáku Faro de Cabo de Gata. Odbočíte-li těsně před majákem (u baru José y María), dostanete se ke strážní věži Torre Vigía Vela Blanca na 200 m vysokém útesu, odkud je nádherný výhled. Odtud už pokračuje jen stezka pro pěší a cyklisty k pláži Mónsul (hodina pěšky). Na pláž Monsul se dostanete se dostanete i z městečka San José, které se v létě mění v módní letovisko a je dost přeplněné. Je to ale odtud kousek na jednu z nejkrásnějších pláží přírodního parku – Playa de los Genoveses.

Stojí za to si projet celý přírodní park. Klikatá silnička občas vede podél pobřeží, občas se stáčí do vnitrozemí. Všude ale narazíte na kouzelné vesničky: El Pozo de los Frailes, Los Escullos, La Isleta del Moro, Rodalquiar, Las Negras, Agua Amarga až do Carboneras, kde přírodní park končí. Objevíte tu celou řadu malebných, skoro liduprázdných pláží a plážiček a dalších kouzelných míst.

Více informací: http://www.degata.com.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .