0
0

Zapadlý kout severního Španělska, jehož pobřeží omývají vody Biskajského zálivu, uchovává neuvěřitelné krásy přírody. Z jihu chrání Asturii vysoké pahorky Kantaberského pohoří, díky jehož mohutným masivům odolala provincie v mnoha bojích svým nepřátelům, či svým uchvatitelům přinejmenším ztížila převzetí nadvlády a moci.

Cesta do pravěku

Oblast Asturie byla osídlena už v prehistorických dobách. Vůbec první známky lidské přítomnosti jsou staré přes 200 tisíc let a pocházejí od člověka neandrtálského, který obýval zdejší Sidronské jeskyně. O něco pozdější důkazy o trvalejším osídlení přináší dochované jeskynní malby, které nalezneme v několika jeskyních, roztroušených po celé Asturii. Nejznámější z nich je Altamira, tam je však vstup striktně omezen a čekací doby překračují dva roky. Ostatní jeskyně jsou o něco přístupnější, ačkoliv i v nich je počet návštěvníků limitován, proto doporučujeme zajistit si rezervaci předem. Za návštěvu rozhodně stojí jeskyně Pindal, nacházející se na pobřeží nedaleko městečka Pimiango a jeskyně Tito Bustillo u Ribadeselly. V temných prostorách se nalézají nádherné malby, zobrazující především zvířecí motivy a lidské postavy. Jejich stáří je odhadováno na 10-30 tisíc let. Zajímavé artefakty však můžeme obdivovat i v archeologickém muzeu, které se nachází v hlavním městě Asturie, v Oviedu.

V pravěku ještě chvíli zůstaneme a vypravíme se společně na tzv. „Dinosauří stezku“. Ta lemuje pobřeží od Ribadeselly až ke Gijónu. Při troše pozornosti spatříme na mnoha místech různé prohlubeniny. Jedná se o otisky stop pravěkých veleještěrů a zvířat. Největší z nich se nachází nedaleko pláže La Griega.

Přírodní krásy a bohatství

Vedle prehistorických nalezišť spočívá největší kouzlo Asturie v jejím přírodním bohatství. Téměř třetina celé rozhlohy byla prohlášena chráněnou přírodní oblastí, jež zahrnuje národní parky, chráněná území i biosférické rezervace. Mezi nejnavštěvovanější místa patří národní park Picos de Europa a chráněná oblast Somiedo. Přes 300 miliony let staré vrcholky, z nichž nejvyšší přesahují výšku 2500 metrů, jsou součástí dlouhého Kantaberského pohoří. Ročně sem přijíždí mnoho horolezců, aby pokořily zdejší velikány a sehráli tak svůj boj s přírodou. Ale i ostatní si zde přijdou na své. Nádherná údolí, čistá jezírka, horské říčky a četné pěšinky, klikatící se nahoru a dolů, to je jen zlomek toho, co zde můžeme spatřit.

Mezinárodní letiště se nachází v Castrillonu. Na poznání jednotlivých míst však budete muset využít auto, které lze vypůjčit v jakémkoliv větším městě, či přímo na letišti.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .