0
0

Příjezd a odjezd

Letiště V. Havla a Las Palmas :

Let trvá z ČR a do ČR cca 5 hodin.

Na letišti v Praze (terminál 2) je nutné počítat s tím, že všechny obchody a restaurace jsou mezi 23:00 a 6:00 uzavřené. Jsou omezené i možnosti zakoupení jídla i vody na cestu.

Na letišti v Las Palmas je vše uzavřeno od 21:00 do 6:00, v provozu jsou nápojové a jídelní automaty.

Informace o letišti V. Havla v Praze : http://www.prg.aero, mezinárodní značení PRG

Informace o letišti Gran Canaria v Las Palmas : http://www.aena.es, mezinárodní značení LPA

Autopůjčovny

Tak jako v každé turistické destinaci je i na Gran Canarii k dispozici velké množství autopůjčoven a tak jako všude na světě s rozdílnou kvalitou služeb a cenami.

První kanceláře autopůjčoven jsou již na letišti, otevírací doba je ale až od 8 hodin, kanceláře zavírají kolem osmé večer. Vyžaduje se rezervace po internetu. Další autopůjčovny naleznete ve všech hotelech, bývají však až o 1/3 dražší než autopůjčovny mimo turistické oblasti. Někdy se prostě vyplatí vyjít z hotelu pár desítek metrů a navštívit nějakou půjčovnu, kterých jsou všude (třeba na Playa del Ingles ) snad desítky. Pro české a slovenské cestovatele vychází nejlevněji zajištění auta přes cestovní kancelář (kupř. Canaria Travel). Tato varianta však negarantuje přesně ten typ auta, který si přejete. Ale podstatné je mít klimatizaci :-).

Pokud si chcete půjčit auto, musíte mít dva doklady totožnosti (OP + ŘP) a stáří nad 21 let. Auta jsou k dispozici všech značek a velikostí. Silniční síť je kvalitní, automapy jsou k dispozici zadarmo, navigace za poplatek (5-10 euro a den). Dejte si pozor na pojištění, některé ceny půjčení jsou výhodné, ale na úkor pojistky. V případě nehody věc poměrně důležitá.

Zdravotní péče, lékárny

Česká republika je v Evropské unii a má smlouvy, zajišťující poskytnutí zdravotní péče. Péče je pro všechny naše občany bezplatná ve zdravotnických zařízeních Centro de Salud. Musíme však počítat s frontami a doplatky za předepsané léky. Alternativou při kratším pobytu je připojištění doma (doporučujeme cestovní připojištění pořádně porovnat ZDE, rozdíly mohou být v řádech stokorun), potom můžete navštívit i nestátní zdravotnická zařízení, ošetření zaplatit na místě a se stvrzenkou se obrátit doma na pojišťovnu. Takových lékařů či ordinací je celá řada, kupř. na Playa del Ingles lze využítt německy a anglicky mluvící Suomi British Clinic blízko Yumba.

V případě nezbytné hospitalizace je k dispozici nemocnice v Maspalomas, resp. v Meloneras, která je špičkově vybavena a pracuje v ní lékařský personál na evropské úrovni. Díky smlouvám s většinou evropských zemí včetně ČR je akutní nemocniční péče bezplatná, je nutné mít u sebe pas nebo občanský průkaz a kartu zdravotní pojišťovny v ČR.

Lékárny jsou skoro stejné jako u nás, jen s tím rozdílem, že některé léky se jmenují prostě jinak. Doporučujeme si vzít lékovku sebou včetně příbalového letáku a obsluha už vám doporučí vhodnou náhradu. Ceny léků jsou srovnatelné, léky předepsané od lékaře se platí v plné výši, je nutné si uschovat stvrzenku a doma předložit pojišťovně, u které je sjednané připojištění.

Elektřina

V turistických centrech jsou k dispozici zásuvky podle evropských norem a napětí 220V nedělá problém žádným spotřebičům.

Voda, potraviny

Pitná voda je k dispozici pouze balená. Je možné ji zakoupit skoro na „každém“ rohu, je nutné si však pohlídat cenu. Na pláži či na promenádách turistických center se můžeme setkat s cenou i 2-3 eura za litr, o několik stovek metrů dál může pětilitrové balení stát jedno euro.

Voda z vodovodu není vhodná ani převařená a některým může způsobovat žaludeční a střevní problémy její použití i při čištění zubů a vyplachování ústní dutiny.

Potraviny jsou ve většině turistických center srovnatelné s Evropou, v řadě obchodů jsou konzervované potraviny a nápoje s dlouhou trvanlivostí německé provenience. Na ostrově najdeme obchody řetězců Spar či Lidl, nejrozšířenější je však španělská Mercadona nebo Hiper Dino. Ceny jsou srovnatelné s ČR, ve většině případů díky nízké DPH i výrazně nižší.

Kriminalita

Kriminalita je dá se říci na Gran Canarii pod kontrolou a zvláště v turistických oblastech je na skoro nulové úrovni. Je to dané často a hlavně viditelnou přítomností složek policie jako je Policia Local a tzv. turistické policie. Není nebezpečné chodit v turistických oblastech večer po ulici, nikdo vám nevytrhne kabelku, ale kapsáři jsou všude, těm se nevyhnou ani kanáry. Stejně tak se obecně doporučuje vyhýbat místům, která kriminalitu přitahují, jako jsou diskotéky, noční podniky. Samostatně bez doprovodu není ani vhodné vyrážet na dlouhé večerní prohlídky setmělých částí Las Palmas, Telde či dalších neturistických měst.

Kriminalita je na nízké úrovni, přesto však příležitost dělá zloděje. Takže žádná otevřená okna když jdeme na pláž, žádné kabelky či tašky volně a bez kontroly položené, když se koupeme v moři. A v žádném případě nenechávejte věci položené na sedačce auta, když z auta odcházíte, to platí pro Playa stejně jako pro Las Palmas či Prahu. A pokud už musíte parkovat, využívejte raději placené podzemní garáže, vybavení kamerovým systémem a obsluhou.

Nouzové číslo

Pokud se dostanete do problémů či do nepředvídané situace, kterou nemůžete řešit, volejte tísňovou linku 112. Pozor! Zásadně bez předvolby.A volat se dá i bez kreditu.

Otevírací doba

Většina obchodů je otevřena v pondělí až pátek od 9:00 do 13:00 a potom od 17:00 do 19:00 hod. V sobotu pouze dopoledne, neděle bývá zavřeno. Jinak tomu je samozřejmě přímo v turistických centrech, kde může být otevřeno sedm dní v týdnu s tím, že polední pauza se většinou dodržuje.

Velké supermarkety mají otevřeno v pondělí až sobotu od 9.00 do 21:00 hodin. Neděle zavřeno.

Banky mají otevřeno jako většina obchodů, ale s kratší pracovní dobou, tedy pondělí až pátek 8:30 ‐ 14:00 hodin, v letních měsících dokonce jen do 13 hodin.

Pošta má podobnou otevírací dobu jako banky, tedy v pracovní dny od 8:00 do 14:00, v sobotu do 13:00 hodin.

Taxi

Ty tam jsou ty doby, kdy se za 3-4 eura dalo jet z Meloneras do San Augustinu. Taxíky jsou sice stále čisté, obsluha velmi slušná, ale ceny se začínají přibližovat kontinentální Evropě. Cesta na letiště stála před 3 lety z Maspalomas kolem 30 euro, nyní je to již přes 40.

Zastávky taxi jsou skoro na každém rohu a je nutné je využívat, volně projíždějících volných taxi je už poskrovnu.

Telefonní předvolba

Z ČR se na Gran Canarii volá s předvolbou 0034, z Gran Canarie do Čech musíte točit na začátku 0042.

Časové pásmo

Na Gran Canarii mají o hodinu méně než u nás, tedy platí tzv. západoevropský čas. Letní čas se posunuje stejně jako u nás.

Cestovní doklady a clo

Kanárské ostrovy patří do Evropské unie a jsou součástí schengenského prostoru. K překročení státních hranic španělského království postačuje platný cestovní doklad nebo občanský průkaz (v ČR vydaný po roce 1993, tedy tzv. typ identifikační karty), který předložíte v letadle nebo při vstupu do schengenského prostoru (uvnitř tohoto prostoru již nejsou hraniční kontroly). Rozhodnete-li se cestovat námořní dopravou (např. z Maroka nebo i ze Španělska) cestovní doklad vám bude zkontrolován v příslušném španělském přístavu. Nebudete nuceni dokládat účel cesty, zpáteční jízdenky ani finanční prostředky, razítko s datem vstupu do schengenského prostoru se nevystavuje. Motoristům doporučujeme pořídit si mezinárodní řidičský průkaz, potřebovat budou i zelenou kartu.

Pobyt českých turistů jako občanů členské země EU ve Španělsku probíhá bez nutnosti vystavení cestovních víz, mezi zeměmi platí bezvízový styk. Ekonomicky neaktivním občanům jako např. studentům, rentiérům a důchodcům je ve Španělsku dovoleno pobývat i dlouhodobě bez vízového omezení, musí se však registrovat po 90 dnech na cizinecké policii (tzv. rezidence). Ostatní občané ČR, kteří by v zemi chtěli pracovat, si musí zažádat o pracovní povolení.

Policia Nacional a Guardia Civil od července 2013 nabízí turistům, kteří přijíždějí na kanárské ostrovy, službu ověřeného kopírování cestovních dokladů. Tato služba vychází vstříc těm turistům, kteří chtějí vyhovět policejním orgánům a mít vždy při sobě cestovní doklad pro prokázání totožnosti, ale současně nechtějí riskovat jejich ztrátu. Turisté tak mají možnost na úřadovnách Policia Nacional a Guardia Civil si od dnešního dne žádat o zhotovení kopií dokladů. Španělsky se ověřená kopie řekne „Una fotocopia compulsada“.

Svoboda pohybu představuje právo zakládat ve Španělsku podnikatelské subjekty (tzn. působit jako osoba samostatně výdělečně činná nebo zakládat společnosti), poskytovat služby apod.

Registrace rezidence na španělské cizinecké policii není nutná při délce pobytu max. 90 dnů. Při delších cestách se žádost o povolení k pobytu doporučuje podnikatelům, studentům a osobám, které mají v zemi právo trvalého pobytu; povinností je pro důchodce, další ekonomicky neaktivní občany a rodinné příslušníky ze třetích zemí, zaměstnanci si musí o pobytovou kartičku požádat do jednoho měsíce po příjezdu. Následkem nedodržení zákonů může i přes volný pohyb osob v EU být vyhoštění občana ze země.

Bez proclení je možné do Španělska přivézt z tabákových produktů maximálně 800 ks cigaret, 200 ks doutníku, 400 ks malých cigár, 1 kg čistého tabáku. Dále 10 l tvrdého alkoholu, 20 l nápojů se středním obsahem alkoholu (např. sherry), 90 l vína a fermentovaných produktů, pivo je limitováno 110 l.

Dovoz/vývoz peněžní částky je limitován hranicí 40.000 euro.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .