0
0

Nedávno jsem se vrátila s delšího pobytu v Mexicu.Moc se mě tam líbilo a ráda se podělím o své nezapomenutelné zážitky.Mexico je krásná země s bohatou kulturou, památkami,řemesnými výrobky,zvláště pak ruční tvorba indiánských výrobků,a v neposlední řadě velmi chutná a rozmanitá kuchyně.Obyvatelstvo je zde různorodé,mestizové(hispánští míšenci indiánů a bělochů),kteří představují 60%, obyvatelstvo evropského původu s 23% a etničtí indiáni 17%. Z indiánu je zde nejvíce Aztéků a Mayů,další neméně důležité jsou Wixaricas(známější jako Los Huicholes),Triqui,Nahuatl,Zapotecos,Coras,Otomí a další,kteří udržují své tradice a hovoří svým dialektem.89% obyvatel se hlásí k římským katolíkům, šest procent tvoří protestanti. Mexičané jsou silně věřící lidé, kteří často chodí do kostela a jejich myšlení je vcelku konzervativní.Úřední řečí v Mexiku je španělština. Španělsky mluví 90 % mexického obyvatelstva a pro většinu je španělština i mateřským jazykem. Dodnes ale přežívají také různé jazyky domorodé – indiánské, kterými hovoří lidé na venkově, zvláště v odlehlejších oblastech. Mexická španělština se v zásadě příliš neliší od španělštiny evropské, proto není problém se v Mexiku dohovořit. Rozdíly existují hlavně ve slovní zásobě, protože mexická španělština má pro řadu slov i své vlastní výrazy, které se v ostatních zemích nepoužívají. Jde většinou o vliv některého domorodého jazyka.

Kuchyně

Tradiční mexická kuchyně a mexické recepty vůbec,jsou směsí kulinářských vlivů původního indiánského obyvatelstva a španělských dobyvatelů. Potravinou číslo jedna mexické kuchyně je kukuřice, s mírným odstupem následují fazole, rajčata a proslulé pálivé chilli papriky. Z masa vládne mexické kuchyni jednoznačně hovězí, časté je též kuřecí maso a vepřové, to vše je zpravidla doplněno velkým množstvím zeleniny a proslulým kořením chilli. Mexickou kuchyni proslavily především recept na chilli con carne a tortilla – placky z kukuřičné mouky, kukuřičné lupínky nachos nebo třeba pojmy jako tacos, enchiladas nebo quesadillas. Řada pálivých mexických omáček(salsa roja,verde,mexicana..)a kvalitní tequilla dodává pikantní tečku většině mexických receptů. Mexičané pijí také rádi,kromě známé tequily pivo světlé např.Corona,Modelo..nebo tmavé Indio.Dále jsou populární tzv.refrescos(limonády a minerálky s příchutí),nebo agua de sabor(naranja,jamajca,tamarindo..),což jsou ovocné šťávy.

Umění a kultura

Mexico,které se nachází ve střední Americe,má velmi bohatou a krásnou kulturu.Např.Mariachi jsou typické hudební soubory Mexika, pocházející z oblastí Jalisco, Michoacan a Nayarit. Jejich hudba a oblečení jsou známé po celém světě. Představují jeden z mnoha aspektů regionální hudby,a jsou symbolem mexické kultury.Jejich repertoar obsahuje různé druhy hudebního žánru,např canciones rancheras(písně rancherů),balady a romantické písně.Mariachi učinkovali v mnoha filmech,kde spolu s nimi hráli a zpívali velmi známé a populární osobnosti,např. Jorge Negrete, Pedro Infante, Tito Guízar, Miguel Aceves Mejía, José Alfredo Jiménez,Javier Solís, Antonio Aguilar (léta 30-60).V letech 1970-90,jsou to pak Vicente Fernández a jeho syn Alejandro Fernández.Lucha Reyes,Lola Beltrán, Lucha Villa, María de Lourdes, Chayito Valdez, Chelo Silva, Chavela Vargas,španělská zpěvačka Rocío Dúrcal a další.Nejvíce mě však zaujala indiánská kultura a jejich rukodělná výroba.Měla jsem možnost,seznámit se blíže s jejich životem a jejich prací.Dokonce jsem s nimi několik měsíců žila.Byl to nádherný pocit,protože indiáni jsou velice nedůvěřiví a tak není lehké získat jejich přátelství.Jsem moc šťastná,protože mě se to povedlo a důkazem toho je společný život.Pomáhala jsem jim při práci,ale nejvíce mě okouzilo,když byla nějaká výstava,kde se výrobky také prodávaly.Je to opravdu nádherný a nezapomenutelný zážitek.

http://www.cestovatelka.websnadno.cz/Uvod.html

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .