0
0

Malá historická obec Potes se rozkládá v překrásném údolí Liébana, kudy protéká řeka Río Deva, jež zde za mnoho staletí vyhloubila působivou rokli Desfiladero de la Hermida. Toto poměrně živé trhové městečko je situováno na severu Kantábrie, kde jej ze všech stran obklopuje nádherná příroda.

Potes má poměrně mírné klima, proto v okolí narazíte na rozlehlé třešňové sady a vinice. Toto středisko je centrem horolezectví, jízdy na horských kolech, plavby na kanoích a pěší turistiky. Najdete zde proto četné obchody se specializovaným příslušenstvím pro všechny tyto sporty. V Potes se živé také celá řada průvodců a horských vůdců.

V centru naleznete samozřejmě také plno obchodů, barů a celou řadu pamětihodností. V útulných restauracích si můžete dopřát speciality horské gastronomie, jako jsou sýry, párky, tvarohové koláče a dezerty z mléčných výrobků. Město bývá často nazýváno „městem mostů a věží“. Jeho starobylé čtvrti si dokázaly i přes vyšší turistický nápor dodnes uchovat své jedinečné kouzlo. Historie města je patrná také na úzkých uličkách, které jsou lemovány velkými domy pamatujícími dávné časy.

Mezi nejvýznamnější památky Potes patří věž Torre del Infantado z 15. století, která se stala jakýmsi symbolem města. Ve staré čtvrti nazývané jako Barrio Viejo najdete mnoho památek a starobylých budov, které rozhodně stojí za to vidět. Cennou světskou stavbou je bezpochyby kostel Iglesia de San Vicente pocházející ze 14. století. Potes je rovněž velmi významné kulturní a historické centrum, ve kterém se během roku konají nejrůznější velkolepé slavnosti.

V blízkosti Potes se nachází jedinečný národní přírodní park – el Parque Nacional de Picos de Europa. Vápencový masív Picos de Europa se zvedá do výšky přes 2 600 metrů nad mořem pouhých 25km od pobřeží. Tento národní park je ideálním místem pro milovníky horské turistiky a horolezectví. Rozkládá se na ploše 700 km2 a je doslova rájem pro milovníky pěší turistiky a horolezectví. V této krásné přírodě žijí medvědi, kamzíci, divočáci, vlci, supi a orel královský.

Přibližně 110 km směrem na severovýchod leží město Santander, asi 60 km je vzdáleno také městečko San Vicente de la Barquera. Pokud se z Potes vydáte asi 19 km směrem na západ, dorazíte do vesničky Fuente Dé, která je obklopena strmými svahy pohoří Picos de Europa. Z Potes je to také 4 km k františkánskému klášteru Santo Toribio de Liébana, který se stal nejdůležitějším náboženským střediskem celého regionu. Pochází z 8. století, kdy sem byl z Jeruzaléma přivezen údajný fragment Kristova kříže. Tato svatí relikvie je dnes uložena ve velkém pozlaceném kříži v Capilla del Lignum Crusis.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .