0
0

Královniny zahrady (Jardines de la Reina)

Kuba a potápění nejen za žraloky, ale do teplého karibského moře. Asi 50 mil jižně od pobřeží Kuby a 80 mil severně od Kajmanského příkopu se nachází souostroví 230 korálových a mangrovových ostrovů, se svou délkou 150 mil je údajně třetím nejdelším bariérovým útesem na světě. Tyto útes mají nádherné jméno Královniny zahrady (Jardines de la Reina). Jedná se o neobydlenou a uzavřenou oblast, ročně pro max. 300 potápěčů. Zcela neporušené potápěčské terény s tradičními korálovými formacemi často tvoří stěny padající do hloubek přes 50m protkané kaňony a jeskyněmi…to vše plné života. Na některých zdejších lokalitách není nijak zvláštní potkat 15 žraloků najednou…

Základna Tortuga

V celém souostroví se nachází jediná potápěčská základna – základna Tortuga. Tortuga (španělsky želva) je plovoucí hotel bezpečně zakotvený uprostřed mangrovové zátoky. K dispozici je zde sedm klimatizovaných kajut, obvykle dvoulůžkových (některé tří), klimatizovaná jídelna a venkovní bar. Každá kajuta má vlastní WC a koupelnu. Stravu tvoří převážně čerstvé ryby, langusty a drůbež. Hotel byl nedávno kompletně zrekonstruován v suchém doku Cienfuegos.

Co je možné vidět

Největší zdejší atrakcí jsou bezesporu karibští žraloci, dosahující nezřídka délky až 3 m..… obří kanicové, kterým se zde říká jewfish.

Kromě karibských žraloků se zde ještě setkáváme s jejich menšími příbuznými – žraloky hedvábnými. Na dně často jsou dvoumetroví rejnoci.

Dále je zde možno spatřit i žraloka fouskatého (nurse shark), zvaného též někdy kató a někdy chůvička, dorůstajícího okolo 2m. Sem tam má někdo štěstí i na žraloka velrybího…

Potápěčské lokality

Lokality jsou zde podstatě dvou typů: hluboké (30 – 50m), kam se jezdí (zpravidla 1. ponor) na velké predátory (karibští žraloci a jewfishové) a mělké riffy (do 20m), kam se jezdí (zpravidla 2. ponor) za rejnoky, murénami, korály, tarpony a „rybí polívkou“… Bylo by určitě škoda soustředit veškerou pozornost jenom na žraloky a velké ryby a nevychutnat si jemnou krásu zdejších nedotčených korálových zahrad.

Potápění na Kubě stojí rozhodně za to.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .