0
0

Záměr :

Co mohou Kapverdy potápěčům nabídnout a jaké jsou zde podmínky pro případné potápěčské plavby s Valhallou. Původně jsme ještě měli v plánu přeletět i na ostrov Sal, což se nakonec nepodařilo, neb bychom ztratili hodně času přelety a předletovou jednodenní potápěčskou abstinencí.

Doprava :

Nemá smysl dlouho hovořit o dopravě na Kapverdy. Tak jen v kostce. Letenky koupené přes internet od společnosti TUIFLY za cca 240 EUR vč.popl. a to z Mnichova. Přímý let bez mezipřistání trvá cca 6 hodin. Na ostrovech je 3hodinový časový posun (o tři hodiny zpět).

Ceny :

Místní měna ESCUDOS se dá nakoupit za EURo v bankách v kurzu 110 Escudos/1 EUR. Pokud budete platit EURem v obchodech, budou Vám jedno EURo počítat za 100 Escudos. Hospody – pivo 1eur, pizza 5-10 EUR, steak 8 EUR, cigára 2 EUR.Půjčovny – čtyřkolky 60 EUR na den, Auto 80 EUR. Ubytování – penzion 20 EUR, hotel či apartmán 50 – 250 EUR, TAXI – dohodou (jsou to zlodějové jako všude, tak bacha :-). Ponory – 30 EUR za jeden (z lodi), 140 EUR za 6. Bankomaty – na letišti 1x, v SAL REI 2x

Zjištění :

Potápění na Kapverdských ostrovech dosud komerčně probíhalo v podstatě pouze na ostrově SAL. Na Boa Vistě, kde jsme byli ubytováni je potápěčská základna „SCUBA CARIBE“ teprve 8 měsíců. A to díky nově postavenému hotelovému komplexu RIU, který vznikl zase díky novému mezinárodnímu letišti, které bylo otevřeno v říjnu 2007.

Konečně mi tedy došlo, proč jsem nemohl o potápění na Kapverdách dlouho nic zjistit. Vše se točí kolem ostrova SAL a zbývajících 24 ostrovů jako by nebylo.Přičemž je zvláštní, že zrovna Boa Vista a Sal, jsou tak turisticky oblíbené. Oba ostrovy jsou totiž naprosto ploché, samý písek a šutr. Co je na nich dobré ? 🙂 fouká tu, což vyhovuje kiteboardistům, surfařům a dalším na větru ulítlým fanatikům a pak také samozřejmě přátelští domorodci, nádherné, dlouhé pláže s jemným pískem, období kladení vajec mořskými želvami, vlídné, teplé klima a to že se tu dá přistát s velkými letadly. Díky větrům a s tím spojeným nepřetržitým vlnobitím, je na těchto ostrovech potápění omezeno pouze na letní a podzimní sezonu.

Co je k vidění pod vodou … jak jsme od místních divemastrů a majitelky báze, zjistili, je potápění na Kapverdech velmi zajímavé a různorodé. Každý ostrov je jiný, na SALu je údajně více korálů, více menších korálových rybek, ale zato méně větších ryb, takřka absence velkých predátorů (žraloků, tuňáků, barakud) a velryb. Ostrov BOA VISTA naopak oplývá množstvím větších ryb ve velkých hejnech, přítomností žraloků i velryb a také v letním období přítomností ohromného množství želv, které na místní pláže v období od srpna do listopadu připlouvají vyvést své mladé.

Naše vlastní zjištění z potápění slova místních potápěčů potvrdila. Hned při prvním ponoru jsme měli možnost spatřit žraloka citronového, velká hejna ryb, různé druhy murén, velké langusty, spousty různých nahožábrych plžů, ropušnice,kanice, úhoře a další potvůrky. Po celou dobu ponoru jsme mezi dechy slyšeli zpívání vorvaňů, které bylo chvílemi tak intenzivní, že jsme se neustále rozhlíželi a mohli si hlavy ukroutit. No nepřipluli k nám. Škoda. Vorvaně jsme viděli alespoň z pláže, jak vyskakují nad hladinu a padají zpět do vody. Fran (divemaster) pouze ukázal „hele velryby“ a dál si psal něco do notýsku. Prostě normálka.

Další ponory se již nesli v duchu, co nového nám dnešní den přinese. Na každém ponoru jsme byli fascinováni druhovou pestrostí a hutností podmořské fauny srovnatelnou a mnohdy převyšující podmořský život v rudém moři. Měli jsme možnost navštívit několik již opotápěných lokalit, ale i jednu uplně novou, na které byli pouze jednou.

Zajímavá lokalita „SHARK POINT“ měla potápěčům nabídnout setkání se žraloky. Lokalita je tvořena spoustou jeskyněk a převisů, které skýtají predátorům denní úkryt. V zimě zde pozorovali v jedné z větších jeskyní i 20 žraloků najednou. Ted už tu bohužel nebyli. Prý se voda o stupen oteplila a to prý žraloci nemají rádi, takže s jarem vždy odplouvají a uvolní místo jiným zajímavým druhům. Nejlepší čas na žraloky je prý zima. Tuto lokalitu budou přes letní a podzimní sezonu nazývat „MANTA POINT“, nebot v tomto období obsadí tento reef právě rejnoci manta.

Viditelnost (dohlednost) se lišila v závislosti na vzdálenosti od písečného pobřeží a aktuálních proudech.Kolísala mezi 5ti až 15ti metry. Teplota vody se pohybovala přes 20 st.C. Což jsou místní celoroční standardy. Teplota vzduchu neklesá ani v únoru pod 22 st.C.

Co mohou ostrovy nabídnout nepotápěčům ?

Sal i Boa Vista jsou díky svému pouštnímu charakteru vhodné pro průzkumy na čtyřkolkách, které si můžete zapůjčit u hotelu (vyjížďky jsou obvykle vedené zkušeným průvodcem) a nebo si střihnout vlastní trasu na stroji vypůjčeném v Sal Rei (za menší peníze, bez průvodce, se špatně čitelnou mapkou ze xeroxu v kapse :-), čehož jsme využili i my, romantiky chtiví cestovatelé. Zprvu si pojedete po vyjetých cestičkách, posléze nazdařbůh podél pobřeží a po plážích bez lidí, po písečných dunách, palmami porostlými oázami, kamenitých polích i nízkou klečí porostlých přílivem zaplavovaných lagunách. Vyjížďka stojí zato !

Pláže, koupání, slunění a samozřejmě větrem poháněné a velmi oblíbené windsurfy a kitesurfy.

„Baťůžkářům“ a jiným po luxusu netoužícím a především po nevšedních zážitcích lačným turistům doporučuji navštívit ostatní ostrovy, kam se snadno dostanou s místními leteckými společnostmi HALCYON AIR A TACV za mírný obnos cca 100 EUR za přelet. Odměnou jim budiž neposkvrněná, nádherná, místy úžasně zelená příroda a turisticky nedotčené velmi přátelské obyvatelstvo. Západní ostrovy se vyznačují sopečnou krajinou s vysokými horami, zelení porostlými úbočími a v případě Foga aktivní sopečnou činností. Místní folklor zaujme např. častými kulturními hudebními akcemi i občasnými večerními dýchánky na náměstích, kde domorodí hudebníci doprovázejí mladé tanečníky, kteří se pohybují v rytmu bubnů a Kapuéry. Tyto informace jsme získali od německých batůžkařů, kteří projeli během 3 týdnů všech cca 10 obydlených ostrovů. Coby perlu mezi všemi zmínili ostrov Sao Vicente, který je nejméně komerčně zasažený, ale zároveň a zřejmě přirozeně nejlevnější. Z jejich vyprávění vyplynulo, že i domorodci se ostrov od ostrova různí. Někde jsou tmavší jinde zase přátelštější,co ostrov to unikum a originál.

http://www.divers.cz/potapeni/potapeni-kapverdy

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .