0
0

Poznatky z cest:

Několik postřehů z UAE. Poznámka pro kritiky: Velmi ocením negativní kritiku, kterou si necháte pro sebe. Mně je to jedno. Neměli jste si to číst. 🙂 Pozitivní kritiku si samozřejmě velmi ráda pročtu.

· Poznatek z dopravy. Pěšky se tu nechodí, ani kousíček. Pro pěší: počítejte s tím, že vaše přebíhání šestiproudé silnice je všem úplně šumák. Výhodu mají slečny, neb většina řidičů jim ráda přibrzdí. Pro motoristy: O parkování strach mít nemusíte, poušť je velká.

· Poznatek z obchodování: Platí pro všechny arabské země: Při obchodování a smlouvání si dejte záležet na tom, abyste přesvědčili prodavače o vaší národnosti. Na větu „Speciálně pro Čechy“ příliš nedejte, ale při jejich vědomí, že nemluví s Rusy, rozhodně ušetříte.

· Poznatek z hotelových prostor: Bacha na ruské spolubydlící. Nejen, že mají ostré lokty, ale taky ostré tašky a dlaně. Příště při očekávaných soubojích o místa v poloprázdném autobuse s sebou basebalovou helmu.

· Poznatek z MHD: neočekávejte, že metro nutně musí znamenat jízdu pod zemí

· Poznatek z MHD: Podkapitola meziměstský autobus: Někdy je nevýhoda být vzrostlejší Evropankou. Místní lidé pravděpodobně nemají nohy nebo si je před vstupem do autobusu sekají. Jinak počítejte s tím, že celou cestu si budete vyrážet koleny zuby.

· Poznatek z ulic: Berte to tak, že divní jste tu vy. Pro dámy: Vaše domněnka, že místní se tu za vámi obracejí kvůli vašemu evropskému vzhledu, není úplně mylná. Spíše bych ji definovala jako důvod, že jste žena a že z vás jde vidět i více kůže než z místních žen.

· Poznatek z vodní fauny: Nedeprimujte kraby poustevníčky, prosím.

· Poznatek z náklonosti: Muži a ženy se na veřejnosti neobjímají ani nelíbají. Při vstupu do nákupních center míjíte cedule vyzívající vás ke zdrženlivosti a podobně. Naopak je tu zcela běžné, že spolu za ruce chodí dva muži. Zde se ovšem nejedná o projev homosexuální orientace, nýbrž o důkaz přátelství.

· Poznatek z nakupování: Smlouvejte! Pokud není v krámě vyloženě u zboží napsaná cena, smlouvejte. Prodávající si většinou k ruce vezme kalkulačku a postupně se propisujete k ceně vyhovující oběma stranám. S klidem přejděte i fakt, že při vašem prvním návrhu se prodávající začne smát, tvrdit, že jste šílení a nasadí cenu klidně několikrát vyšší. Není problém srazit cenu na šestinu, pokud jeho návrh byl opravdu přemrštěný. Jinak se většinou dá uhádat až 70-80% z první nabídky prodávajícího. Pokud chcete opravdu jít ještě níž, zabere vám to více času a více divadla. Odcházení z krámu a opětovné kapitulace prodávajících jsou velmi běžné.

· Poznatek od fotografa: Islámské ženy v abajasech, čadorech, burkách, s nikábem a podobně se fotit nesmějí. Stejně tak modlící se lidé. Mužů byste se měli předem zeptat. Většinou jsou ale velmi milí a moc rádi vám zapózují. 🙂

· Porovnávání s Egyptem je zajímavé. Na první pohled velmi podobné národy. Není tomu taky. V UAE jsou lidé oproti Egyptu méně vtíraví. Ani jednou se mi tu nestalo, že by mě někdo žádal o bakšiš, což v Egyptě uslyšíte ihned při vstupu z letadla. Také turisté jsou tu o poznání více výjimeční. Ulice jsou plné zvědavých místních, kteří si vás s obdivem prohlížejí jako něco exotického. Naopak co se týče měst, více si užívám v Egyptě. V UAE těžko narazíte na historickou čtvrť, protože roky se tu počítají „před ropou“ a „po ropě“. Tudíž historie je i minulý pátek. Pro milovníky starodávných čtvrtí, historických památek a podobně doporučuji zůstat v Egyptě. Na druhou stranu je zajímavé pozorovat výstavbu města. Například minulý týden otevřeli novou stanici metra. V turistických průvodcích se ani nedočtete, že by tu nějaké metro bylo. Struktura města vypadá přibližně: Panelák, panelák, poušť, banka, poušť, panelák, parkoviště-poušť, panelák,..

· Poznatek o bezpečnosti: Rádi byste se sem podívali, ale bojíte se o vlastní bezpečnost? Zbytečně. Tresty v UAE jsou natolik přísné, že si zákon troufá porušit málokdo. O peněženky strach mít nemusíte. Krádež se tu trestá useknutím ruky. To znamená nejen handicap, ale také velmi viditelná ostuda. Za znásilnění je tu vyměřen trest smrti ukamenováním.

· Poznatek o zvyklostech: Při návštěvě této země se očekává jistá dávka pokory vůči zdejším zvykům a náboženským tradicím. Ženám i mužů se doporučují zahalena ramena i kolena a cokoliv výrazně vyzývavého. I tak, se dámy s dlouhými sukněmi a tričky ke krku s krátkým rukávem mohou z pohledů mužů cítit vyzývavě.

· Poznatek o zvyklostech 2: Neberte muslimské ženy jako chudinky. Stačí jen trochu podrobnější studium jejich chování v obchodech. Muslimky jsou parádnice a vybíráním oblečení tráví spousty času, ačkoliv jej pak po venku překryjí burkou. Na doplňcích nešetří, a proto velká většina muslimek ke svým burkám nosí značkové zdobené kabelky. Nakupují drahé šperky a oblečení. Méně ortodoxnější muslimky nosí barevné šátky, zdobené burky nebo si tolik nepotrpí na zakrytí celého šatu nosícího pod burkou.

· Poznatek z vody: Ryby neslyší na čiči ani puťa puťa.

· Poznatky ze Sexu ve městě. Podkapitola- zakázaná zkušenost: Na každé rušnější ulici potkáte několik mužů, kteří se vám budou snažit vnutit nepravé hodinky, kabelky a podobně. Proto se se „zakázanou zkušeností“ setkáte téměř okamžitě. Jak dalece je to ovšem skutečně zakázané nevím.

· Poznatky ze sexu ve městě. Podkapitola- boty. Carriino podivení nad cenou místních bot není od věci. Ač přímo Carriin výběr se běžně dal po uhádání pohybovat i pod padesát dirhamů. Jeden dirham je přibližně něco málo přes 5 českých korun.

· Poznatek vlastní: Opravdovým vlastencem se stávám až v zahraničí. Evropský vzhled neschováte. První jazyk, který na vás zkusí, bude ruština a cenu při obchodování nasadí trojnásobnou. Na vaši reakci „Excuse me“ vás ovšem zařadí k Němcům, cenu nesníží, ale aspoň budou na vás milejší. Při vysvětlení, že jste Češi, vám cenu sníží okamžitě, neboť česko a jejich rodný Pákistán jsou přece stejně chudé země. Urazte se až při odchodu s výhodným nákupem, dřív se to nevyplatí 😉

· Poznatek z Dubaje: V Dubaji se nikdo moc dlouho neohřeje. 🙂 Je to město businessu. Vyděláte, jedete domů. Mimo to je tu 70% mužů. Ženy tu opravdu není vidět. Do slova. Buď jde o turistky nebo o místní hrstku žen pečlivě zabalenou do čárodů.

· Poznatek o zábavě: Muslimové mají pití alkoholu na veřejnosti zakázáno. Totéž samozřejmě vyžadují od turistů. Nedá se říct, že by to občas nebylo příjemné 🙂

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .