Termín cesty:
24.9.2013 – 16.10.2013
Tady jsem vymyslel nějaký zážitky, postřehy a tipy…
Routing:
Praha – Frankfurt (ČSA)
Frankfurt – Soul (Korean Air)
Soul – Tokio – Honolulu (Korean Air)
Honolulu – Kona (GO! aneb Mesa Air)
Kona – Kahului (Mokulule Express)
Kahului – Lihue (Hawaiian Airlines)
Lihue – Honolulu (Island Air)
Honolulu – Soul (Korean Air)
Soul – Praha (Korean Air)
Postřehy:
Nejvíc peněz jsme dali za letenky na přelety a auta. Letenky v akci jsem neviděl, a to jsem to pěkně hlídal. Mají základní cenu na každý den, až se prodá pár míst, cena jde nahoru. To platí třeba u Mokulele hned (koupili jsme dvě místa a pro další už to chtělo o deset dolarů víc). Nejdražší letenka byla za přelet Maui-Kauai (82 dolarů), nejlevnější Kauai-Oahu (63 dolarů)
Pokud si půjčujete auto (a to asi jo), tak pečlivě vybírejte. My měli vše přes Rentalcars, tudíž nám dali slevu (musíte si o ní říct na infolince – zdarma). Půjčení u Dollaru.
Co je problém? Nikdy nemají to auto, které mají mít. Nám na Big Islandu dali místo nejmenšího economy velkou „krávu“ – Dodge Grand Caravan. Žral neskutečně moc. Projeto 470 mil, přičemž jsem měl předplacenou nádrž a pak jednou bral za dvacet dolarů. Dojezd? LOW FUEL… To bylo fajn. Na Maui jsme dostali nejlepší auto – Ford Focus, skoro novej, vláčeli ho i po cestách Four wheels only (Poli Poli, za Hanou)… Docela jsem se bál, ale vše v pohodě. A na Kauai jsme dostali „limuzínu“ Chevrolet Impala – taky žrout. Najeto nejméně mil.
BIG ISLAND
Nákupy
– doporučuju trhy v Hilu – každou sobotu a neděli. Ceny úžasné – koupili jsme třeba šest papáj za dolar, sedm banánků za dolar… Měli i další levné „místní“ ovoce.
– supermarkety nic moc – nej zřejmě Target v Koně, mají svojí značku potravin a tam ta cena není tak přemrštěná (o sto metrů dál pak je ACE Hardware, jestli potřebujete bombu na vařič)
Výlety
– pláže od Kony na sever mějte vyhledané na mapě, nejsou (až na výjimky-ty velké a přecpané) značené. Nedostali jsme se tak na dvě pěkná místa a už nebyla chuť ani čas je hledat…
– Waipio pěšky – hezký výlet, ovoce na zemi, doporučuji klidně jít kolem „políček“ pořád dál a dál od moře
– Mauna Kea stopem od visitors centre – není problém
Kempy
– Nāmakanipaio ve Volcanoes Parku je už placený (15 dolarů, přišel místní domorodec krátce po šesté hodině)
– Hokena beach park zdražili (stál deset dolarů za dva, teď stojí 40 dolarů za dva)
– stejně tak i county parks (koukám jako puk, že nyní chtějí 40 dolarů, spali jsme jednou, žádný ranger nedorazil)
MAUI
Nákupy
– kolem letiště je spousta nákupních center
– Foodland má speciální ceny pro „kartičkáře“. Ale stačí jim říct datum narození a číslo telefonu a nemusíte si kartičku zařizovat.
– koupili jsme si nabíječku do auta a pak ji v tomtéž obchodě vrátili (Radioshack)
Výlety
– Makena beach měla být se želvami, ale my je vůbec neviděli.
Kempy
– zdarma O¨Gulch u treku k Waimoku falls
– 30 dolarů za soukromý kemp v Olowalu (hrůza – nepustí vás na normální záchod, musíte mít chatku)
KAUAI
Nákupy
– Walmart v Lihue měl v našem termínu dobrý akce, ve výprodeji jsme pořídili sušený maso Beef jerky za dva dolary – skoro sto gramů (hodilo se na Kalalau).
– hodně (a to platí obecně) se vyplatily nákupy velkých balení. 10 kusů za 9 dolarů – jogurty. 4 velké balení chipsů za 14 dolarů atd, balení malých lahviček vod…
– Safeway v Kapa’a – zařízena kartička
– směr Polihale je poslední normální obchod ve Waimee, obchůdek mimo hlavní silnici v Kekahe neměl moc otevřeno
Výlety
– Kalalau trail krásný, ale po polovině začíná být únavný a ke konci už si přejete být v moři. Tam jsme šli 8 hodin, zpátky 6 hodin (dva dny). Dva galony vody málo…
– Kokee park – šli jsme Nualolo trail, potom Nualolo cliff trail (spojovačka) a Awa’awapuhi trail. Moc pěkný, i když tedy až pasáže, které jsou těsně nad mořem. Ty výhledy berou dech… Doporučují na to osm hodin, my to zvládli za pět i s návratem na parkoviště u lodge po silnici. Mimochodem Nualolo cliff trail je od května oficiálně zavřený, kvůli sesuvu. Je tam horší úsek kolem padesáti metrů… Ale ne o moc horší, než co je u Kalalau. Možná dokonce snazší.
– vodopády Waliua falls a Opaeca falls – žádný zázrak, zlatý Waimoku, kde se dostanete dolů. Tady ne.
– nejlepší šnorchlování u Ke’e beach a pak Tunnels beach (cca tři sta metrů od Haeny). Ale na Egypt to rozhodně nemá…
Kempy
– County parky opravdu vždy navštěvují rangeři (kdo nemá, platí). My jsme na některé kempy měli (koupené předem 6 dolarů pro dva, na místě 10 dolarů pro dva), na jiné ne. Jednou (v Haeně) jsme potkali Čechy – zdravím Honzu a Gábinu do Plzně – a ty odchytl, nás nechal být (měli jsme na stanu starší permit a pamatoval si nás, jak jsme si je kupovali). Je fajn, že se to dá dokoupit, aspoň nemusíte dodržovat plán…
– Polihale: Jak tu mnozí básnili, tak pro nás nic moc. Potkáno několik rodin, které vypadali „bezdomovsky“. Nakonec jsme spali ne v camping area, ale u picnic area – blíž útesům.
OAHU
Doprava
– jízda autobusem z letiště s TheBus v pohodě i s batohy – řidiči to neřeší. Další bonus – jízdenka je i přestupní, stačí ji pak ukázat a můžete jet dál (hodilo se, že jsme takhle jeli z letiště do hotelu, hned na Diamond Head a zpátky do hotelu)
– když budete mít auto, na Oahu je nejlevnější benzin (4 dolary za galon – na Kauai okolo 4,5 dolaru/galon)
Kdyby něco, ptejte se.
- Guest napsal(a) před 12 roky
- naposledy upraveno před 10 roky
- Musíte se přihlásit, abyste mohli komentovat
Prosím, nejprve se přihlašte.