0
0

V létě 2005 jsem navštívil jižní Portugalsko, oblast Algarve, město Lagos. Většinou jezdím na dovolenou bez cestovní kanceláře a ani tato cesta nebyla výjimkou. Na dalších řádcích se dozvíte pár snad praktických rad z cesty, pobytu a života bez textilu v tomto krásném kusu planety Země icon_smile.gif

Cesta:

– Nejlepší, nejrychlejší a nejpohodlnější je asi cesta letadlem. Mohu jen doporučit společnost Student agency, zpáteční letenka se dá pořídit od 6.000,- včetně letištních poplatků. Letiště jsou ve městech Lisabon a Faro.

– K další cestě je asi nejlepší použít vlak. Vlaky prošly velkou modernizací po vstupu Portugalska do EU. V osobní dopravě už mají jen kategorie IC, EC, Pendolino (cestovní rychlost skutečně až 220 km/h) a klasické osobáky, které jezdí jen na krátkých regionálních tratích. Ceny jízdenek jsou velmi podobné jako v Česku (Lisabon-Lagos v kombinaci Pendolino osobák cca 500,- KČ)

Počasí:

– V Portugalsku je velmi stabilní počasí, v době našeho pobytu (14 dní na konci srpna) bylo celou dobu jasno. Teploty přes den 30-40 st.C V noci neklesaly pod 20 st.C

– Moře je chladnější než Středozemní (přeci jen je to oceán), ale velmi osvěžující. Teploty 22-24 st.C Na jižním pobřeží směrem k Africe je teplejší. Směrem k Americe na západním pobřeží je voda studenější, ale zase tam jsou stabilní velké vlny vyhledávané hlavně surfery.

Pláže

– Pláže jsou písčité a dvou hlavních typů (viz níže). Pláže do moře vstupují pomalu a větší hloubka začíná až daleko od břehu ale plavat se rozhodně dá. Pláže jsou velmi příjemně prázdné, ačkoliv je srpen v Portugalsku hlavní sezonou. Hustota by se dala popsat zhruba takhle, kolem vaší deky se v okruhu 15 až 30metrů nikdo další nevyskytuje.

1. typ je rozlehlá plochá pláž, pozvolna se zvedající z moře, vytvářející příjemnou rovinu na lenošení a končící v písečných dunách, které plynule přechází do rovinaté krajiny.

2. typem jsou pláže sevřené vysokými skalnatými útesy,

vysokými až 100 metrů. Cesta k nim bývá občas trochu

dobrodružná, ale vždy je nějaká, většinou schody

vysekané přímo ve skalním útesu. Útesy mohou zároveň

poskytnout znavenému rekreantovi trochu stínu, díky

různým převisům a jeskyňkám.

Meia Praia:

Pláž začíná přímo ve městě u přístavu. Je dlouhá celkem 7km! a končí vlastně až u vedlejšího města. První 3km jsou řídce obestavěny menšími hotely, je u ní i pár barů a restaurací. Po třech kilometrech se stává zcela panenskou. V této části se lidé sluní v textilu i bez, navzájem se potkávají a nikomu to nevadí, nikdo to neřeší…. Podél pláže vede železniční trať (schovaná za dunou). Pokud byste byli líní jít pěšky můžete se svézt za 0,70€ osobáčkem jednu stanici do zastávky Meia Praia. Podél pláže je i pár parkovišť (opět schované za dunou). Naprosto běžnou událostí bylo, že místní přijel z práce na pláž, svlékl se úplně do naha, skočil do vln, zadováděl a odjel domů. No prostě nádhera a pohoda.

Praia D.Ana, Praia Batata:

Pláže jsou vlastně ve městě a nudista, naturista si zde moc neužije…. Možná by si užil exhibicionista.

Praia do Carnival (Canavial):

Nádherná pláž sevřená vysokými útesy pozvolna přecházející do moře. Opět stejná pohoda s textilem i bez textilu, nikdo to neřeší, nikdo po vás divně nečumí a všichni jsou spokojeni. U vstupu na pláž je plážová restaurace.

Praia do Nudistico:

Oficiální místní nudistická pláž. Velmi dobře utajená mezi útesy a hrozně malinká. Vejde se na ni maximálně 30 lidí a to jen při odlivu a všichni jsou na sebe hrozně nalepení (odstup 15-30 metrů se zkracuje na 15-30cm!) Navíc po vstupu jsem měl pocit, jako když vstoupíte do čekárny ordinace a všichni na vás dlouze zkoumavě hledí jakou chorobou jste je přišel nakazit….prostě spousta čumilů… Žádný bar, občerstvení apod. v okruhu 2km nenajdete.

Západní pobřeží Algarve:

Je obrácené přímo do Atlantského oceánu. Oceán je chladnější, ale jsou na něm skoro trvale vlny. Přímo u pláže je bar s občerstvením. Vzhledem k dostupnosti jen autem je pláž velmi opuštěná a klidná. Útesy mají velmi tmavou až černou barvu a v kontrastu se žlutým pískem působí až přízračně. Samozřejmě plavky nebo bez plavek tu opět nikdo neřeší…

Turistické zajímavosti:

Lagos je historické přístavní městečko. Největší slávy se dočkalo v době obchodu s otroky. Pamětihodností se zde mnoho nenalézá. První otrocký trh v Evropě, přístavní pevnost, několik kostelů. Celé vnitřní historické město je obepnuté zachovalými středověkými hradbami. Samozřejmostí jsou úzké romantické uličky a přístaviště jachet.

Život:

Jako všechny národy na jih od nás mají Portugalci pohodový životní styl, bez stresu a zbytečného spěchu. Ono to v místním počasí ani jinak nejde. Portugalci kupodivu nedrží polední pauzu. Všechny obchody a služby tedy fungují celý den (zhruba od 9:00 do 20:00) Ve městě je spousta restaurací a barů a několik diskoték. Jídlo v restauraci přijde zhruba na 5 až15€. Kuchyně je klasická přímořská a samozřejmě i mezinárodní kontinentální. Ve městě jsou dva supermarkety, jejichž ceny se neliší od našich (max. o 30% dražší). Celé město se dá obejít v pohodě do půl hodiny pěšky, stejně jako na pláže se dá dojít po svých. Město se stalo oblíbeným místem Angličanů a Němců, kteří sem jezdí trávit svůj důchod.

Na závěr:

Portugalsko mohu jen doporučit. Krásné čisté pláže, čisté moře, levné náklady k životu, pohodový přístup k životu. Na klasických plážích žádní čumilové. Takový malý ráj na zemi

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .