0
0

Manteigas je srdcem přírodního parku a nejvhodnější základna pro pěší turistiku v pohoří Serra da Estrela. Portugalské hory nebývají příliš častým cílem českých turistů. Důvodem je značná vzdálenost i poměrně slabá propagace. A v mimosezóně je nenavštěvuje ani moc lidí z jiných zemí.

Do tohoto města se většina lidí dostane, když přijíždí do hor nebo je opouští. Jsou zde restaurace, kde je možnost se dobře najíst i napít nebo se ubytovat. Kromě toho tady lze také nakoupit zásoby do hor a doplnit vybavení. Co by se však nemělo určitě opomenout nakoupit, je nejznámější portugalský sýr Serra.

Torre je nejvyšší kontinentální portugalská hora. Celkově je to v Portugalsku druhá nejvyšší hora po sopečném masivu Ponta do Pico na Azorských ostrovech. Nejvyšší partie pohoří Serra da Estrela, ve volném překladu „Hvězdné hory nebo Pohoří hvězdy“, byly v roce 1976 vyhlášeny regionálním přírodním parkem (Parque Natural da Serra da Estrela) o rozloze 1010 km². Pohoří má podobu vysoko položené náhorní plošiny rozčleněné řekami Mondego, Zezere a jejich přítoky. Kombinuje se tu mediteránní klima s alpínským, což umožňuje život mnoha specifickým druhům rostlin a živočichů. Svahy pohoří Serra da Estrela byly v minulosti a jsou i v dnešní době typickou pasteveckou oblastí zaměřenou na chov ovcí. Jejich vlna se zpracovává v textilním průmyslu a z mléka se dodnes vyrábí sýr Serra.

My jsme přijeli z města Guarda po silnici, která vede na hranici národního parku Serra da Estrela a tak o hezké pohledy nebyla nouze. Po čtyřiceti minutách jízdy autem vysedáme v Manteigas. Toto horské městečko a zároveň lázně leží v nadmořské výšce 700 metrů na soutoku řeky Zêzere a několika malých říček. V lázeňské části, která je otevřená od května do října jsou hotel, bazén a teplé prameny. Léčí se tady pacienti s kožními, revmatickými a dýchacími problémy.

V okolí města jsou strmé svahy porostlé borovicemi, nejčastěji se jedná o Portugalskou borovici. Bohužel často jsou vidět kopce porostlé ohořelými pahýly stromů a zčernalými keři. Lesní požáry, které sužují Portugalsko, se staly neodmyslitelným úkazem v životě této země.

Jedna z možností pěšího nebo kombinovaného výletu s automobilem může člověka zavést z Manteigas na překrásnou okružní stezku do Vale do Zezere. Jedná o zajímavé stoupání ledovcovým údolím krásné řeky Zêzere. Asi nejoblíbenějším výletním cílem je stezka vedoucí k vodpádům Poco do Inferno. Nejvyšší pevninský masiv v Portugalsku Serra da Estrela je sice prudce rozvíjející se region, avšak není nutno se obávat příliš civilizovaných hor. Místní lidé se do vyšších a méně dostupných partií často nevydávají a život tu dále běží v poklidných venkovských kolejích. Další zajímavý cíl lze navštívit ve vzdálenosti asi 10 kilometrů od města ve směru k nejvyššímu vrcholu pohoří. V jedné velké zatáčce se nachází odbočka k tábořišti Covao da Amatade. Je to zajímavé místo v horském kotli pod hřebenem Torre. Prostředkem kempu v krásném březovém háji protéká řeka (spíše potůček) Zêzere, jež pramení o něco výše v horách. Jedná se o jednu ze dvou větších řek, jejíž pramen i ústí se nalézají v Portugalsku, ostatní přitékají ze sousedního Španělska. Je zde ideální místo na spaní, odpočívání nebo grilování. Vede odtud také zkratka na nejvyšší horu nebo jsou zde zajímavé možnosti pro horolezce.

Při toulkách v okolí města může člověk pozorovat charakteristické kamenné pastýřské chýše, z nichž některé již možná ani lidé nepoužívají. Další objekty nemají už střechy původní doškové, jelikož je museli po každé tuhé zimě obnovovat. Některé domky s novou taškovou krytinou vypadají jako lepší chaty a patrně se jejich obyvatelé neživí zemědělstvím ani pastevectvím. Za ploty místních stavení je možno pozorovat pejsky. Často se jedná o psí plemeno Estrelský pastevecký pes (Cão da Serra da Estrela nebo Estrela Mountain Dog), který pochází z této oblasti.

V neposlední řadě existuje ještě jeden důvod k návštěvě pohoří Serra da Estrela v zimním období a tím je lyžování. Portugalsko určitě není lyžařskou velmocí a místní svahy se nemohou těm alpským zdaleka vyrovnat, ale pokud člověk hledá něco nového a jiného, proč ne. Skipark, lyžařský areál Vodafone (Estância de Esqui Vodafone) na Torre nabízí devět sjezdovek s různou obtížností, čtyřsedačkovou lanovku a několik menších vleků. Sněhová pokrývka v nejvyšších partiích obvykle bývá od listopadu do května. V tomto případě může být město Manteigas zajímavým základním táborem. Jistý sportovní areál (asi také s lyžařským svahem) se nachází před městem ve směru od Guardy. Ale bližší informace se mi nepodařilo na místě ověřit.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .