0
0

Maledivy jsou symbolem pro luxusní a bezstarostnou dovolenou. Tyto ostrovy, ležící v Indickém oceánu jihozápadně od indického subkontinentu, však nebyly vždy tak klidným místem. V boji o nadvládu se tady vystřídali nejprve Sinhálci, Indové a Malajci. Od dvanáctého století sem začali pronikat Arabové, kteří zde rozšířili islám, jenž zůstal nejrozšířenějším náboženstvím dodnes.

V šestnáctém století se Maledivy staly součástí Portugalska, o sto let později se ostrovů zmocnili pro změnu Nizozemci a nakonec se dostaly pod kontrolu britského impéria. Teprve od roku 1965 je země nezávislá. Dnešní domorodí obyvatelé jsou pestrou směsicí obyvatelstva sinhálského, drávidského, arabského a malajského původu.

Nádherné, podél rovníku roztroušené souostroví, se stalo jedním z oblíbených turistických rájů. Vstřícnost vůči návštěvníkům z naší země se projevuje už tím, že Češi nepotřebují víza. Je ovšem nutno dát pozor na dovoz alkoholu a vepřového masa, neboť v tomto směru platí přísný zákaz. Proto si asi při cestě sem budete muset odpustit vepřové konzervy i každodenní desinfekční štamprli slivovice.

Relativně nejvíce osídlen byl v posledních letech ostrov s poněkud krkolomným jménem Kandholhudhoo, kde ještě poměrně nedávno žilo téměř 3 700 obyvatel. To se nemusí zdát jako mnoho, ale vzhledem k rozměrům ostrova – délka 475 a šířka 150 metrů – se dá říci, že byl přelidněný, alespoň tedy na místní poměry. V rámci Malediv patří Kandholhudhoo mezi takzvané severní atoly (Northern Atols), konkrétně k atolu Raa, od hlavního města Malé je vzdálen 176 kilometrů. Byl významný hlavně z ekonomického hlediska a stal se centrem místního rybolovu, když byl základnou pro 46 rybářských lodí. Přilehlé západní vody jsou totiž velmi bohaté a patří mezi nejlepší rybářské oblasti v zemi.

Tropické moře plné života a různých zajímavých živočichů, s krásnými korály a rostlinstvem tak přímo vybízí k průzkumu i návštěvníky. Na ostrově nechybělo potápěčské centrum, kde bylo možné si vypůjčit vybavení a také se nechat k potápění zaškolit. K odpočinku pak lákalo, jako ostatně všude na Maledivách, koupání v průzračně čistém moři a pláže s bílým pískem.

Na Kandholhudhoo bylo také několik obchodů a různé služby včetně lékárny, zdravotního centra a kliniky, pro místní obyvatele nemohly chybět mešity (4 pro ženy a 1 pro muže) a škola.

Poklidný život na ostrově se ovšem v prosinci 2004 rychle a dramaticky změnil. Mocná vlna tsunami se tudy přehnala s katastrofickými následky. Mnoho domů bylo kompletně zdevastováno, Kandholhudhoo byl zcela evakuován a přeživší obyvatelé umístěni do uprchlických táborů. Jen pomalu se tady život obnovuje a dnes už je jasné, že mnoho lidí se sem již nikdy nevrátí, neboť se usadili v nové komunitě na nedalekém ostrově Dhuvafaaru. To by ovšem mohlo přelidněnému Kandholhudhoo jen prospět.

Zajímavé je, že v souostroví Maledivy se nachází ještě jeden ostrov s názvem Kandholhudhoo, spadající pod atol Alif Alif. Je však mnohem menší a neobydlený.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .