0
0

Pod slovem safari si většina lidí představí výpravy lidí za divokými zvířaty afrických savan, jejichž cílem je pozorování volně žijících zvířat. Milovníci českých zoologických zahrad si jistě nenechali ujít projížďku dvouposchoďovými safaribusy mezi africkými kopytníky a ptáky ve Dvoře Králové nad Labem.

Já jsem se vždy chtěl podívat do míst, kde se mohu volně projet autem mezi divokými šelmami. Španělský park Vergel mi konečně moje přání vyplnil.

Safari park Vergel leží na dohled od města Denia, které se nachází asi 100 km na jih od Valencie. Abyste mohli park vychutnat nejlépe, přijeďte vlastním vozem. Z Denie se vydejte směrem na město Oliva, následně zahněte do leva ve směru značení. Nejdříve zastavíte autem u pokladny, kde zaplatíte celkem vysoké vstupné (18 euro dospělí, 12 euro děti od 4 do 12-ti let), dostanete plánek parku a bezpečnostní pokyny, které musíte dodržovat především při projížďce místy, kde žijí smečky divokých šelem. Mezi hlavní pravidla patří pohybovat se pomalou konstantní rychlostí pouze po značených nezpevněných cestách, nezastavovat, nevystupovat a v pavilonu šelem mít stažená okénka.

Safari – park Vergel

Nejdříve vjedete vozem velkou bránou mezi antilopy, zebry a zvědavě vyhlížející pštrosy. Poté zastavíte před zamřížovanou kovovou bránou, vedle níž stojí další tabule opakující výstražné informace, které rozhodně neberte na lehkou váhu. Jsme trochu nervozní, cedule označuje domovinu tygrů bengálských. Pomalu se rozjíždím, děti z manželkou jsou nalepeny na okénkách našeho půjčeného zánovního Peugeotu Partner. Tygry vidíme pobíhat asi tak 20 metrů od nás, manželka ze samého rozrušení zapomíná fotit, takže máme pouze asi dva záběry těchto asijských šelem, které podle znalců zabíjejí jen tak pro radost. Hlavou mě procházejí různé myšlenky, mezi nimiž jasně dominuje ta, která vzpomíná na událost z května roku 1999, kdy zdejší tygří smečka napadla a usmrtila dva starší německé manžele, kteří ignorovali bezpečnostní pokyny a vylezli ze svého auta fotografovat tygří mláďata. Tato tragická událost zapříčinila ještě větší bezpečnostní opatření a bylo rozhodnuto, že auta s návštěvníky bude vždy doprovázet „socorrista“ (strážce) v džípu. Ten dohlíží na bezpečnost civilistů a rovněž v případě potřeby nahání šelmy do výhledu projíždějícím vozům. Následující projížďka nás zavádí ke smečce krále zvířat. Jsme trochu překvapeni, když proti nám klidnou chůzí prochází lvice. Tentokrát však naštěstí manželka s fotem nezaváhá. Velmi nás překvapil počet lvů, které jsme viděli, bylo jich asi okolo deseti.

Safari – park Vergel

Po těchto adrenalinových projížďkách vjíždíme do bezpečnějšího prostředí. Zde je možno buď zaparkovat auto na menším prostranství a nebo pokračovat ve voze dál a projet si celou zoologickou zahradu. My jsme zvolili kombinaci obou možností, chvilku jsme chodili a následně zase popojížděli. Díky obrovské šířce cest se dá totiž zaparkovat v kterémkoliv místě zahrady. V této části naše děti zaujal kontaktní zookoutek, kde jsme museli od našeho kočárku s jídlem doslova odhánět dotěrné zebry, oslíky, muly, kozy, kolouchy a další zvířata. Pár metrů za ochočenými mazlíčky nás potěšilo vystoupení papoušků, které si děti mohli následně zblízka prohlédnout a pohladit. Z ostatních zvířat nechyběli hroši, nosorožci, sloni, žirafy, velbloudi a další zvířata, která jsme zvyklí vídat i v našich větších zoologických zahradách.

V závěrečné části je nutno zaparkovat a poté máte možnost pokračovat v dalších aktivitách. Můžete zhlédnout lachtaní show, nechat děti projet na lodičkách, minivláčkem, na ponících, oslících či velbloudech. Za poplatek je možno se s lachtany vykoupat a nafotit. Je zde i restaurace a dětské hřiště s několika atrakcemi.

Park působí velmi přívětivě a sympaticky, jeho specializací jsou zvířata Afriky. Druhová pestrost zvířat je sice poněkud chudší, ale najdete zde většinu hlavních zástupců obyvatel savan černého kontinentu. Ale hlavním lákadlem je bezesporu safari mezi volně žijícími šelmami. Je to neopakovatelný zážitek, který jsme se rozhodli příští rok znovu zopakovat. Bude-li trávit dovolenou v severní části pobřeží Costa Blanca, nenechte si návštěvu tohoto safariparku ujít.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .