0
0

Paříž se může pyšnit klenoty architektury a nejvýznamějšími památkami světa. Podívejte se, na která místa míří ročně milióny turistů z celého světa.

Eiffelova věž

Tři výtahy umístěné v nohách věže dopravují turisty na vyhlídkové plošiny v jednotlivých patrech, přesto se zde v době turistické sezóny tvoří dlouhé fronty. Zdatnější jedinci se mohou vydat nahoru po 360 schodech.

Tour Montparnasse

Tento mrakodrap vysoký 212 metrů je obrovskou administrativní budovou viditelnou z celé Paříže. V době svého dokončení (v roce 1972) byl mrakodrap nejvyšší kancelářskou budovou v Evropě.

Invalidovna

Objekt Invalidovny dal v roce 1670 postavit LudvíkXIV. pro své veterány a raněné vysloužilce. V budovách Invalidovny dnes sídlí vojenská muzea. Koho nelákají vojenské sbírky, může se projít promenádou se stromořadím až k Seině.

La Defénse

Za hranicí vnitřní Paříže se při pohledu na město z výšky rýsují obrysy mrakodrapů. Díváte se na La Defénse – obchodní čtvrť na západním okraji města, která je největším administrativním centrem v Evropě.

Louvre

V roce 1190 zde stála pevnost na ochranu Paříže před nájezdy Vikingů. Dalších 400 let francouzští králové tento komplex rozšiřovali a zvelebovali. Dnes se zde nacházejí jedny z nejvzácnějších uměleckých sbírek světa. Na návštěvu Louvru si vyčleňte aspoň celý den.

Vítězný oblouk

Vítězný oblouk je prostředním ze tří pařížských oblouků tvořících tzv. Velkou osu. Dalšími jsou oblouky Carrousel v Tuilerijských zahradách v blízkosti Louvru a moderní La Grande Arch ve čtvrti La Defénse.

Place de la Concorde

Toto náměstí s rozlohou 8 ha bylo až do poloviny 18. století pouhou bažinou. Dnes se řadí k nejkrásnějším historickým náměstím Evropy. Uprostřed se tyčí 23 metrů vysoký obelisk starý 3 300 let. Pochází z chrámu Ramsese II. v Luxoru.

Katedrála Notre-Dame

Nejznámější katedrálu najdete na ostrově Cité. Tento ostrov na Seině byl poprvé osídlen ve 3. století př.n.l. keltskými kmeny. Po jednom z nich, Parisiích, bylo město pojmenováno. V průběhu dalších staletí rozšiřovali osadu římští, franští a kapetovští králové.

Kostel Sainte – Chapelle

Tento klenot gotické architektury najdete na jednom z nádvoří Palais de Justice. Kostel vás upoutá překrásnými barevnými okny a je považován za jedno z nejúchvatnějších architektonických děl západního světa.

Musée d´Orsay

Na levém břehu Seiny určitě nepřehlédnete Musée d´Orsay. Podoba budovy muzea s nádražím není náhodná. Jde skutečně o upravenou budovu železničního nádraží, které bylo uzavřeno v roce 1939.

Věž Saint-Jacques

Impozantní gotická věž pochází z roku 1523. Dochovala se jako jediná ze starobylého kostela zničeného v roce 1797 revolucionáři. Věž dnes slouží jako meteorologická observatoř.

Kostel St-Eustache

Kostel patří k nejkrásnějším v Paříži. Má gotický půdorys a renesanční výzdobu. Byl postaven v letech 1532 – 1637. Interiér byl navržen podle katedrály Notre-Dame.

Pompidouovo centrum

Neobvyklá stavba ze 70. let 20. století, po jejímž obvodu vede potrubí a na první pohled vypadá jako skleněná budova uvězněná v ocelovém lešení. Uvnitř najdete muzeum děl z období surrealismu, kubismu a další díla umělců 20. století.

Fontána Neviňátek

V centru čtvrti Halles najdete nejstarší dochovanou kašnu ve městě. Tato renesanční fontána byla postavena v roce 1549 na oslavu vjezdu Jindřicha II. do Paříže.

Kostel La Madeleine

Mohutný kostel vybudovaný ve stylu řeckého chrámu je obklopený 52 sloupy. Najdete ho nedaleko Place de la Concorde.

Opéra Garnier

Skvostná budova zasvěcená baletnímu umění stojí na konci Avenue de L´opera a dominuje stejnojmennému náměstí. Pozlacená sousoší na střeše budovy vás oslní svou krásou za jasného dne i v nočních hodinách, kdy je budova Opery velkolepě nasvícena.

Grand Palais, Petit Palais

Palác se skleněnou kopulí najdete v parcích mezi třídou Champs Elysées a řekou Seinou. Byl postaven v letech 1897 – 1900 a dodnes se v něm konají velké výstavy. Hned naproti stojí menší Petit Palais, kde je vystavena umělecká sbírka města Paříže.

Lucemburská zahrada, Lucemburský palác

Rozlehlá zahrada s četnými vodními nádržemi, fontánami, nádhernými sochami a exotickými stromy láká k odpočinku, relaxaci a načerpání nových sil před dalším putováním Paříží.

Pantheon

Na levém břehu Seiny vás upoutá svojí velkolepou kopulí Pantheon. Tento kostel dokončený roku 1790 dal vybudovat Ludvík XV. na počest sv. Jenovéfy jako výraz štěstí ze svého uzdravení z těžké nemoci.

Kostel sv. Sulpicia

Kostel je známý z románu Šifra mistra Leonarda. Stavba byla zahájena v roce 1646 a trvala déle než sto let. Zajímavé jsou dvě věže na západním průčelí kostela. Při pozornějším pohledu zjistíte, že je každá jiná.

Montmartre, Sacré-Coeur

Čtvrť je pojmenována po strmém kopci Montmartre (131 m), na jehož vrcholku září do dálky chrám Sacré-Coeur. V 19. století si pahorek oblíbili umělci pro zdejší příznivé světelné podmínky přející malířskému umění. Na stráních kopce se dodnes sklízí vinná réva.

Město věd a průmyslu

Cité des sciences et de l’industrie (česky Město věd a průmyslu) je muzeum a vzdělávací instituce v Paříži, která má za úkol popularizovat a rozvíjet znalosti o vědě a technice, především mezi dětmi a mládeží.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .