0
0

Na jižním pobřeží Mallorcy se v zátoce Badia de Palma rozkládá hlavní město ostrova a celého autonomního společenství Baleáry, Palma de Mallorca. V metropoli dnes žije necelých 400 tisíc obyvatel, což je téměř polovina veškerého obyvatelstva ostrova. Palma de Mallorca je zajímavá jak z historického, tak i kulturního hlediska.

Palma de Mallorca je nejen významným střediskem turistického ruchu na ostrově, ale také důležitým přístavem, který se táhne podél zátoky v délce cca 4 km. Kromě dopravního přístavu zde najdete i velký jachetní přístav lemovaný palmovou promenádou Paseo Marítimo. Nedaleko se nachází také moderní letiště Son Sant Joan, na němž v hlavní letní sezóně přistává téměř každou minutu letadlo přivážející návštěvníky z nejrůznějších koutů Evropy. Jde o jedno z nejvytíženějších evropských letišť.

Hlavním městem Baleárských ostrovů se Palma de Mallorca stala v roce 1983. Díky neustále se rozvíjejícímu turistickému ruchu se z Palmy stalo velkoměsto, které každoročně vítá tisíce a tisíce návštěvníků. Do své dnešní podoby bylo vytvářeno od roku 1230, kdy město dobyl Jaume I. Ten nechal strhnout většinu maurských budov, ponechal pouze Arabské lázně. První městské opevnění vzniklo již ve 4. století.

Historické centrum Palmy de Mallorca je architektonicky velmi zajímavé, v jeho úzkých uličkách najdete řadu významných památek. Hlavním náměstí je Placa de la Reina, tedy náměstí Královny, odkud se můžete vydat směrem ke katedrále, která je jednou z dominant města. Katedrála La Seu – katedrála Světla je třetí největší španělskou gotickou katedrálou. Její základní kámen byl položen v roce 1230, ale dokončena byla až v 17. století. Je postavena z patinovaného pískovce zlatohnědé barvy, vyniká třemi portály a dvěma věžemi u jižního průčelí. Její téměř 48 metrů vysoká zvonice má devět zvonů. V 19. století město postihlo silné zemětřesení a katedrála musela projít rozsáhlou rekonstrukcí. V současnosti si v ní můžete prohlédnout i jedno z největších růžicových oken na světě, má průměr 13,3 metrů a obklopuje ho ještě množství menších okének. Přehlédnout byste neměli ani mohutný baldachýn nad oltářem, který je dílem katalánského architekta Gaudího z počátku 20. století.

Jižně od katedrály se rozkládá Parc de la Mar, který je ideálním místem k odpočinku. V parku najdete jezírko, které bylo schválně upraveno tak, aby se v něm zrcadlila katedrála. Naproti katedrály stojí Biskupský palác, který poskytuje prostory Museu Diocesa (Diecéznímu muzeu). Zdejší sbírky pojednávají o historii Mallorcy, mezi nejcennější exponáty patří autogramy Napoleona a královny Viktorie, inkunábule, mince a keramické předměty. Dalším zajímavým muzeem je Museu de la Mallorca sídlící v budově ze 17. století stojící na Carrer de Portella. Prohlédnout si v něm můžete archeologické nálezy, umělecká díla, artefakty muslimské kultury, řezbářská díla a sbírku gotických maleb.

Jednou z nepřehlédnutelných staveb metropole je také maurský královský palác Palau de Almudaina, který byl v minulosti také římskou citadelou. Nyní jsou zdejší prostory využívány k vystavování národního dědictví a vojenských záležitostí. Objekt patří armádě, proto ej veřejnosti přístupná jen jeho část. Palác ohromuje průčelím z 15. století, které je vyzdobeno prvky maurské i křesťanské architektury. Při prohlídce nevynechejte trůnní místnost ze století 13. a královskou kapli svaté Anny. Pod palácem se rozkládá nádherná Královská zahrada. Z hradeb se nabízí úchvatný výhled na celý Palmský záliv.

Z roku 1426 pochází budova palmské burzy La Slotja, která vyniká gotickým stylem a řadou vroubkovaných věží. V sousedství stojí Consolat del Mar, což je sídlo baleárské ostrovní vlády. Jednou z mála pozůstalostí po Maurech jsou přes 1000 let staré Arabské lázně z 9. století. Lázně se rozdělovaly do dvou komor, v jedné byla vytápěná podlaha a proudila horká pára, zatímco druhá sloužila jako chladící. Na náměstí Place Sant Francesc stojí dosud fungující klášter Convent de Sant Francesc, ve kterém se nachází hrobka mallorského hrdiny Ramona Llully. Před klášterem byla vztyčena socha dalšího významného Mallorčana Fra Junípera Serra, který stál u založení prvních misií v Kalifornii.

Západně od Palmy de Mallorca dominuje širokému okolí kruhový hrad Castell de Bellver. Byl postaven v roce 1309 a byl využíván jako letní sídlo španělských králů, později sloužil také jako politické vězení. Dominantní okrouhlá věž i tři další věže jsou obklopeny hradbami a příkopem. V Palmě se pravidelně konají dva trhy – Baratillo na Avinguda Gabriel Almar y Villalonga a Mercat Olivar na Place del Olivar. Na náměstí Placa del Cort se před barokní budovou radnice ze 17. století nachází jedna zajímavost a tou je 2000 let starý olivovník. Pokud jste na návštěvě Palmy de Mallorca s dětmi, nevynechejte prohlídku Pueblo Espaňol, kde jsou k vidění zmenšeniny nejvýznamnějších španělských domů, paláců a jiných památek, postavených jako vesnice.

V metropoli se zajímavých památek nachází ještě mnohem více, je však třeba zmínit, že Palma není atraktivní jen z historického hlediska. Turistům nabízí bohaté možnosti vyžití, jak ve dne, tak i v noci. Obchodní a kulturní centrum města nabízí veškeré nákupní a zábavní možnosti. V centru města se nachází spousta obchodních center, zmodernizované staré budovy, bary, kavárny, noční kluby i obchody se značkovým zbožím. Pravidelně se zde konají cikánské trhy, které mají úžasnou atmosféru, a sehnat na nich můžete opravdu krásné věci. Najíst se pak můžete v tradičních španělských restauracích nebo v rychlých občerstveních. Asi 6 kilometrů od centra města se rozkládá 150 metrů dlouhá písčitá pláž patřící již do příměstského turistického střediska Cala Mayor. Pokud máte k dispozici auto, vyrazte směrem na východ, kde se před vámi po 10 minutách jízdy objeví písčitá pláž Playa de Palma, táhnoucí se v délce úctyhodných 6 kilometrů.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .