0
0

V roce 2008 jsme se pro dovolenou u moře rozhodli na poslední chvíli. Požádali jsme proto cestovní agenturu v našem městě o výběr vhodného místa pro čtyřčlennou rodinu s polopenzí a za co nejméně peněz.

Moc volných kapacit již nebylo a my se rozhodli z nabídky vybrat vesničku Kukljica na ostrově Ugljan.

Ostrov o rozloze 50,2 km2 leží přímo proti městu Zadaru, hlavnímu centru Severní Dalmácie. Se sousedním ostrovem Pašmanem je spojen mostem přes průplav Mali Ždrelac.

V současnosti je Ugljan jedním z předměstí Zadaru, od něhož je vzdálen jen 2,2 nám. mil. Spojení mezi Zadarem a ostrovem obstarávají trajekty a lodě, přistávající na ostrově v obci Preko. Spoje jezdí ve velmi krátkých intervalech po celý týden. Obyvatelé ostrova dojíždění do Zadaru za zaměstnáním.

Ugljan patří k nejhustěji sídleným ostrovům na Jadranu. Žije na něm 7600 obyvatel, hovořících zvláštním dialektem. Ostrov je na pohled téměř celý zelený, s úspěchem se na něm pěstují i olovovníky. Olivy jsou od pradávna hlavní plodinou ostrova; je jich tu na 100 tisíc. Dále se pěstují i fíkovníky a vinná réva. Kromě zemědělství je pro ostrov důležitým odvětvím rybolov. Jeho hlavním střediskem je obec Kali, pokládaná za jedno z nejdůležitějších center rybolovu na Jadranu vůbec. Uplatňuje se i rozmáhající se turistický ruch.

Již cestovní kanceláře vás upozorní na časté konání poutí a procesí na ostrově, které vaši dovolenou jistě zpestří.

Dle mého názoru jsou na Ugljanu velmi dobré podmínky ke koupání v častých drobných zátokách a upravených plážích. Čistota vody opět nezklamala, většinou kamenité pláže s pozvolných vstupem do vody, vhodné i pro malé děti.

Ostrov Ugljan je velmi dobrým místem pro cykloturistiku, rovněž jako výchozí bod pro výlety do okolí. Doporučuji zejména návštěvu města Zadar, které upoutá jak historickými památkami, tak moderním uměním a architekturou.

Velice dobré trajektové spojení a kvalitní silnice určitě přispějí ke zvýšení zájmu o tento ostrov.

Kukljica

Kukljica je zemědělská a rybářská obec s necelými 900 obyvateli. Je to oblíbené, živé letovisko. Asi 2 km od Kukljice je most přes mořský průplav Ždrelac spojující ostrov Ugljan s Pašmanem.

Kukljica je největší letovisko na Ugljanu. Svými pěknými kamenitými i písčitými plážemi a borovými lesy má předpoklady pro další rozvoj. Ubytovací komplex Zelena punta je na zalesněném poloostrůvku Zaglav na okraji obce. Bungalovy a apartmány jsou rozloženy stupňovitě v kopci, mnohé s přístupem po dlouhých schodištích (osoby se sníženou pohyblivostí zde mohou mít problémy).

Bungalovy v Zelene Puntě jsou jednoduché, nicméně naše rodina si dovolenou užívá většinou na pláži a na výletech, takže skromnější ubytování nevadilo. Návštěvník si rovněž může pronajmout zděné vilky – komfortnější bydlení.

Stravování v komplexu zelena Punta je na velmi dobré úrovni, personál příjemný.

Přímo v Kuklici můžete zařít Mariánské procesí patřící mezi nejbarvitější. Koná se 5. srpna. Procesí směřuje z Kukljice na jihovýchod ostrova, ke kapličce v zálivu Ždrelac, kde je již přes 500 let chována vzácná relikvie, památný obraz Panny Marie Sněžné (Gospa od Sniga). Procesí na mnoha desítkách plavidel – člunů, loděk i rybářských bárek, bohatě ozdobených, vyrazí po ránu z Kukljice za zvuku hudby a zpěvů. Mnozí účastníci jsou oblečeni v krásných lidových krojích, které jsou jinak jen výjimečně k vidění. U kapličky, vzdálené od Kukljice 1 nám. míli, slouží kněží slavnou pobožnost a pak se za stálého vyzvánění přenese mariánský obraz na nejkrásnější loď a putuje po moři do Kukljice, kde je v kostele vystaven až do 8. září. Pak se stejnou cestou vrací na své domovské místo. Každoroční tradice cestování trvá již 500 let.

Milovníci nočního života a zábavy se snadno dostanou na velké diskotéky do Zadaru, i když i na ostrově probíhají po celou sezónu různé zábavní akce.

Jako klidnou dovolenou pro rodinu s dětmi vřele doporučuji.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .