0
0

Na ostrov Ibiza a Formentera se jezdí zejména za krásnými zátoky s průzračně čistou vodou s možností vychutnat si dotyky slunečních paprsků po celém těle aniž byste byli vnímány jako vetřelec či nebudili veřejné pohoršení. Najít klidnou pláž kde se Vám bude líbit není zase až tak obtížné, jen je nutné zajistit si vhodný dopravní prostředek kterým takové zákoutí budete hledat. Při cestování po Ibize Vám k hledání pláže může pomoci mapa pláží. Pláže v letoviscích bývají v létě přeplněné a romantické zrovna taky dvakrát nejsou, obzvláště když se vedle Vás rozvalí uřvaná anglická rodinka. V případě že by Vás již polehávání na lehátku a všechny disco kluby omrzely, pak můžete začít objevovat zajímavá místa která Ibiza a okolí nabízí. Nejzajímavější z nich naleznete na následujících řádcích.

Hlavní město Ibiza (Eivissa) *****

Nevelké hlavní město stejnojmenného ostrova Ibiza (katalánsky se nazývá Eivissa), které má necelých 35 tisíc obyvatel se nachází na jižním pobřeží druhého největšího Baleárského ostrova. Oproti ostatním hlavním městům ve Středozemním moři vyniká svým malebným vzhledem, který si vychutnáte zejména pokud přijíždíte do přístaviště pod hradbami po moři na malé bárce, která zápasí se sebemenší vlnkou. Tento pocit se dá srovnat snad pouze s maltskou Vallettou, která Vás ohromí vysokými hradbami.

V případě že dorazíte do města z vnitrozemí, pak se budete nejprve proplétat novou zástavbou a jen stěží budete hledat volné místo pro zaparkování auta. Samotné staré město se nachází zejména kolem hlavního přístaviště a v okolí hradeb pevnosti jménem Dalt Vila. Na celou prohlídku i s vychutnáním místní atmosféry je dobré si vyčlenit alespoň půl dne. Než se však vydáte na prohlídku rozlehlé pevnosti, je nejlépe začíst s procházkou malými uličkami v podhradí ve staré rybářské čtvrti. Naleznete zde mnoho fajnových restaurací s venkovním posezením a výhledem do přístaviště, kde se to životem jenom hemží. Bloudění v úzkých uličkách mezi domky zbarvených do pestrých námořních barev, v nichž se nacházejí neméně půvabné obchůdky nadchne nejednoho obdivovatele starých časů.

Hlavní vstup do pevnosti kam je vstupné zdarma se nachází nedaleko místní tržnice (Mercat). Odtud vede široká dlážděná cesta přes padací most do samotného nitra hradeb. Z bývalého zbrojního dvora kde je pár kavárniček je dobré odbočit vlevo a začít prohlídku s návštěvou hradeb, které nabízejí nádherné výhledy na přístav a širé moře, kde lze pohodlně posedět na lavičce či si dát odpolední siestu. Pokud Vás budou nohy poslouchat a projdete celou pevnost, pak zjistíte že samotné jádro je poměrně mrtvé na život a vyžádá si ještě hodně investic, než v hradbách bude stejně čile jako v podhradí.

Ostrov Formentera *****

Pod málo známým názvem „Karibik Středozemního moře“ se ve skutečnosti skrývá ostrov Formentera, který leží jen několik kilometrů jižně od známějšího ostrova Ibiza. Ačkoliv zde nenaleznete žádné půvabné vesničky, extra přírodní krásy které by Vám lámaly srdce či jiné pamětihodnosti, přesto si ostrůvek který se díky své malé rozloze dá prohlédnout za jeden den, získal mnoho příznivců a obdivovatelů kteří sem jezdí ať už na jednodenní výlet či zde tráví volný čas v hotelu.

Veškeré lodě které směřují na Formenteru kotví v přístavišti na severu ostrova ve městě La Savina. Některé z nich, zejména pak ty s koupákama na palubě mají ještě po cestě zastávku na pláži která leží v severní části ostrova. Jen pár metrů od mola v La Savina se nachází jedna půjčovna kol a motorek za druhou, tudíž nemusíte mít strach že by Vám jej někdo před nosem vyfoukl. Stačí se pouze rozhodnout zda se chcete věnovat prohlídce ostrůvku nebo si vychutnávat koupání na místních plážích či od každého něco.

V prvním případě se tak například můžete vydat do východní části ostrova kde se nachází náhorní plošina La Mola kterou kolem dokola obklopují strmé skály, na jejímž jednom místě se ve výšce 192 metrů nad hladinou moře tyčí maják. Toto místo si vzdal na mušku i spisovatel Jules Verne v jednom ze svých románů. Z této části ostrova pak můžete přejet na západní stranu kde je naopak krajina plochá jak fotbalové hřiště. Cestou uvidíte obdělávanou půdu, několik pasoucích se koz mezi kamenými zídky, fíkovníky a mnoho jiných keřů až opět dorazíte k majáku s výhledem na širé moře.

Skutečným magnetem celého ostrova jsou však jeho krásné pláže s průzračně čistou vodou které se snadno vyrovnají koupání v Karibiku nebo Indickém oceánu, pokud si domyslíte plamy nad hlavou. Takových výjimečných míst se dá nalézt v Evropě několik, zde si však ale absolutně nemusíte dělat starosti s tím že jste si doma v šuplíku zapomněli plavky, ty tady prostě téměř nikdo na pláži nenosí, což až zase tak běžné ve světě není. To je také ten pravý důvod proč sem směřuje skoro celoročně velké množství zahraničních nudistů, zejména pak těch německy mluvících kteří vyhledávají místní nudistické pláže. Naopak těch pokérovaných anglicky hovořících kteří si vychutnávají dobroty fast foodů ve svých letoviscích na Ibize, je tu jak šafránu.

Rájem pro osoby kterým takový druh koupání a lenošení na pláži není cizí, jsou pak zejména místa na celém severním mysu Formentery, tj. Playa de Llevant, Illetes, Tanga a Trucadors. Další perfektní pláž leží v úzkém krčku ostrova nazývaná Playa de Migjorn. Malou ale romantickou pláž Cala Saona pak naleznete na východním pobřeží. Pláže jsou zde hojně navštěvované i mimo hlavní sezónu, tudíž o prázdninách zde leží tělo na tělo, což razantně ztrácí na svém půvabu a kouzlu jedinečnosti.

Es Cubelles ****

V okolí města Es Cubelles jenž se nachází na jihozápadním pobřeží ostrova Ibiza je nejvýše položená oblast z celého ostrova, z čehož plyne že zde najdete i nejvyšší kopec Sa Talaiassa jenž ční do výšky 475 metrů nad mořem. Co je zde nejvíce ceněno jsou však příkré skály se starými pirátskými věžemi odkud máte možnost vychutnat si výhledy na nedaleký tajemný ostrůvek Isla de Es Vedra ležící osamocen v moři jako kůl v plotě.

Ten je též objektem mnoha cestovních kanceláří které k němu podnikají výlety po moři téměř z jakéhokoliv místa na Ibize a zároveň je prezentován jako hlavní výletní atrakce. V oblasti se nachází i pláž Cala d´Hort, kam je však nutné nejprve po prudké silnici sestoupat. Dříve tu byl konec světa než se sem natáhla asfaltka, díky níž tu teď bije do očí nevzhledná restaurace. Jediné co neodvál čas je stále stejně hezký výhled na ostrov Es Vedra.

Sant Llorenc ***

V malé vesničce Sant Llorenc, kterou najdete ve vnitrozemí se nachází příklad původního ibzského sídla s několika bílými domky, kostelíkem a krásně vyzdobeným hřbitovem, což jistě zalahodí každému oku. Původně se zde nacházelo i opevnění proti maurským a tureckým pirátům, mlýny na obilí a vodní zásobníky. Při procházce v okolí lze narazit na park s odpočinkovými místy, zahrnující krby na pečení víkendových dobrot a přístřešky pro posezení.

Malebnou vesničku Sant Llorenc ležící ve vnitrozemí, můžete navštívit krátkou zastávkou odbočením z hlavní silnice vedoucí z hlavního města Eivissa do severně položeného letoviska Portinatx. Bohužel tímto směrem žádny veřejný autobus nejezdí, a tak je Sant Llorenc možno navštívit pouze s individuální dopravou v podobě kola, skútru či auta.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .