0
0

Autobusem

Ostrov Ibiza nabízí poměrně hustou a kvalitní veřejnou autobusovou síť, která pokrývá téměř celou rozlohu ostrova. Celý systém funguje na principu hvězdicovitého vypravování autobusů do všech koutů z několika bodů, kterými jsou stejnojmenné hlavní město ostrova Ibiza (Eivissa), druhé největší město ostrova San Antonio a město Santa Eulalia. Autobusy propojují výše uvedené hlavní turistická centra a též zajíždějí dle oblíbenosti i na většinu pláží nacházející se na konci světa, což se v Evropě málokde vidí. Něco podobného funguje ještě na Maltě. V letní hlavní turistické sezóně (1.5 – 31.10) jezdí zpravidla od 7 hodin ráno až do desáté večerní dle důležitosti linky. Mimo sezónu jsou pak omezení zejména na plážových spojích. Pak ještě existují takzvané discobusy které po půlnoci vyjíždějí každou hodinu od všech nejvěhlasnějších klubů a zajíždějí do největších resortů v okolí klubu.

Ceny – jízdní řád

Pro přehled o konkrétních autobusových spojích a mapce kam všude zajíždějí se podívejte na jízdní řád, ve kterém se nacházejí mapky větších měst a též všechny discobusy. Ceny se pohybují od cca € 1.10,- na krátké vzdálenosti až po € 2.50,- na nejdelší lince. Lze si dopředu zakoupit 20 jízdenek za € 13,-.

V případě že neplánujete poznat celý ostrov, bydlíte v jednom z výše zmíněných velkých středisek pak si s autobusovou dopravou dokonale vystačíte pouze v případě že plánujete poznat oblíbené pláže v blízkém okolí. Pokud byste se chtěli vydat z jednoho konce ostrova na obhlídku druhého konce, pak to není úplně ideální dopravní prostředek, jelikož ne každé místo je obsluhováno několikrát za den a přeci jenom ostrov Ibiza není zase až tak malinkatý ostrůvek.

Autem

Pokud nemáte zaplaceno all-inclusive, neschází Vám dostatek síly a chuť poznat nezávisle celý ostrov, pak doporučuji vypůjčit si alespoň na několik málo dní osobní automobil se kterým se dostanete do kouzelných míst kam jezdí pouze místní a ne davy koupáků které na klasická místa vozí autobus.

Autopůjčovny

Jestliže si budete půjčovat auto až v místě Vašeho pobytu, pak na jakoukoliv kancelář která tyto služby poskytuje není problém narazit. Je však nutno počítat že cena obzvláště v hlavní sezóně nebude vůbec libová, ba naopak ceny za půjčení tu nepatří na španělské území k nejnižším. Téměř všechny velké autopůjčovny mají svoje centrální parkoviště umístěna kolem hlavní silnice vedoucí k letišti, kde se dá také auto vypůjčit nejlevněji. Proto pokud o vypůjčení auta uvažujete už před příjezdem na Ibizu, pak je letiště ideálním místem kde máte možnost vypůjčit si nejlevnější auto z celého ostrova.

Levné autopůjčovny

K vypůjčení budete potřebovat platný řidičský průkaz platný již alespoň dva roky a musí Vám být více jak 21 let (u dražších aut je požadován i vyšší věk, jinak se platí příplatek za „mládí“). Dále jako u každé elektronické finanční transakce je embosová platební karta nezbytnou podmínkou. Pokud nejste nároční klienti a vystačí Vám autíčko jako je Opel Corsa, Ford Ka či Citroen C3 pak lze takové auto na letišti pořídit za € 23.88,- na den. Myslím že je to absolutně nejnižší cena za kterou lze auto na Ibize půjčit. Ceny za služby jsou na Ibize obecně vyšší než na jiných španělských ostrovech, a tak ani ceny za auto nepatří mezi nějaké fajnové. Když si automobil vypůjčíte na více jak tři dni pak lze cenu ještě o nějaké ty centy snížit. Mnou zmíněné ceny nabízí například půjčovna aut Cantauro, která poskytuje svá auta k půjčení v celosvětovém rezervačním systému.

Podmínky vypůjčení auta

V závislosti na tom u jaké firmy si pak budete auto půjčovat je nutné předem pouze dávat pozor na podmínky za jakých se vrací auto, respektive přesněji řečeno jak hodně paliva má být v nádrži, jelikož jsou za to nemalé sankce. Někde se auto vrací se stejnou hladinou s jakou Vám auto předali, jinde se vrací s plnou. Existují ale i firmy u kterých se vrací auto s prázdnou nádrží. Poslednímu případu se říká „fuel business“ na který ale na Ibize u velkých renomovaných společností jenž mají pobočku na letišti nenarazíte, spíše u nějaké malé lokální autopůjčovny, jelikož je to pro firmy snadný způsob jak si jednoduše přivydělat slušný obnos peněz a zároveň tak nepřímo okrádat běžné zákazníky, tedy samozřejmě až na mou osobu.

Na skútru, motorce, kole

Ačkoliv si na Ibize můžete téměř kdekoliv vypůjčit kolo, silnou motorku, nebo skútr, tak pokud pouhým selským rozumem srovnáte ceny za nabízené služby, vyjde Vám půjčení auta jako jednoznačně nejvýhodnější. To samozřejmě platí za předpokladu že si ho nebudete půjčovat přímo v letovisku kde jsou ceny přemrštěné, nýbrž využijete již výše uvedené informace o nejlevnějším půjčení na letišti.

Formentera

Kdo se chystá podniknout výlet na ostrov Formentera, tak ho určitě napadne si v přístavišti vypůjčit dopravní prostředek, kterým by tento malý ostrov prozkoumal. Přímo v přístavišti se nachází několik půjčoven, které nabízejí zapůjčení kola nebo skútru. Dle toho jak jste na tom s fyzickou kondicí, jak hluboko máte do kapsy a kolik je stupňů ve stínu se můžete rozhodnout pro ekologickou dopravu nebo kvílení dvoutaktového motoru za zády.

Ani jedna z půjčoven však nemá ceny zrovna nejlidovější. Obyčejné kolo bez přehazovačky začíná na € 6,- za den, nejvyšší verze horského kola pak končí na € 12,-. Ve srovnání s několikanásobně dražším, novým a pohodlnějším autem půjčeným na Ibize jsou skútry předražené. Nejlevnější řvoucí koza, která sotva uveze jednu osobu stojí € 19,-. Kdo chce vyrazit ve dvou, vychutnat si trochu svižnou jízdu bez zbytečného hluku a nechat se ochlazovat příjemným vánkem na rozpálené asfaltce, pak je nucen zvolit skútr alespoň za € 26,-. Ceny jsou platné mimo červenec a srpen, kdy jsou skútry ještě o cca 30 – 50 % dražší v závislosti na obsahu motoru.

Trajektem, lodí

Lodní, respektive trajektové spojení z kontinentálního Španělska nebo Malorky na ostrov Ibiza již bylo popsáno v předchozí kapitole doprava na Ibizu, pro případ že teprve na Ibizu vyrážíte.

Téměř v každém větším turistickém letovisku nebo městě se nachází molo odkud vyplouvají výletní lodě na špatně dostupné pláže nebo nabízejí okruhy kolem určité části ostrova, případně do hlavního města Ibiza (Eivissa). Tento druh dopravy se ale stává poslední dobou poměrně nákladný. Velice oblíbené jsou okružní plavby (€ 15,-) především z města San Antonio kolem malého ostrůvku Es Vedra v oblasti Es Cubelles, který leží poblíž západního pobřeží ostrova Ibiza a je nejfotografovanějším ostrůvkem vůbec.

Trajekt na ostrov Formentera

Z velkých letovisek jako je San Antonio nebo Santa Eulalia vyjíždějí výletní katamarány na ostrov Formentera za téměř dvojnásobné jízdné než které nabízejí společnosti s odjezdem z letoviska Playa den Bossa nedaleko hlavního města Eivissa, odkud stojí zpáteční lodní lístek € 15,-. Pokud nezbytně nechce jet rychlým katamaránem, pak se dá sehnat zpáteční lístek u menších společností i za € 13,-. Veškeré tyto „levné“ lístky jsou podmíněny návratem ve stejný den. Pokud byste chtěli zůstat na Formenteře přes noc do dalšího dne, pak vyjde taková cesta o dost dráž. Pro tento případ vyjde nejlevněji plavba na nákladní pomalé lodi ráno (7:00) z Eivissy, zpět pak z přístaviště La Savina na ostrově Formentera v 22:00. Tato kombinace Vás vyjde na € 22.70,-. Při použití rychlolodě v obou směrech se pak cena vyšplhá na neuvěřitelných € 38.90,-. Ceny jsou na tak krátkou vzdálenost (cca 20 km) uměle vyšroubované vysoko kvůli turistům (místní jezdí za polovic).

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .