0
0

Na Kanárské ostrovy přijíždí každoročně mnoho návštěvníků za slunečními paprsky zejména v zimním období, kdy jich je v kontinentální Evropě nedostatek. Ačkoliv ostrov Gran Canaria nabízí daleko více, nežli pouze celoroční krásné počasí, přesto mnoho turistů toho nevyužívá a raději se povaluje u hotelového bazénu, případně se snaží vychutnávat koupání v celoročně chladném Atlantiku. Až Vás přestane bavit polehávání na lehátku a budete chtít vyrazit na výlety, pak se na následujících řádcích dočtete jaké zajímavé místa byste rozhodně neměli vynechat. Naprostou samozřejmostí při cestování po Gran Canaria by mělo být vypůjčené auto a mapa ostrova. Bez zapůjčení auta u půjčovny aut budete jen s obtížemi objevovat přírodní krásy při projížďce kolem strmých útesů na pobřeží Atlantiku či velkým kaňonem, nebo půvab malebných městeček ve vnitrozemí. Jak už je v mých průvodcích zvykem, při hodnocení navštívených míst používám stejnou stupnici jako renomované hotely.

Skalnaté vnitrozemí

Roque Nublo *****

Jedním z nejznámějších symbolů ostrova Gran Canaria je skála Roque Nublo, která se tyčí do výšky 1813 m.n.m. Nachází se téměř ve středu ostrova, jen relativně malý kousek od nejvyššího vrcholu ostrova Pico de las Nieves. Přístup k čedičovému monolitu, který byl dříve považován za posvátný je vcelku nenáročný, ale doporučuji raději nasadit trekovou obuv, jelikož chůzí po kamenné náhorní plošině je snadné si zvrtnout nohu. V překladu znamená Roque Nublo „mračné skalisko“, což Vám bude ihned jasné po jeho shlédnutí.

Po zaparkování auta kolem malého parkoviště, které je neustále obsazené a většina aut tak zůstává zaparkována na horské silnici, se dostanete až na samotný vrchol za 20 minut procházkové chůze. Stezka je celkem intuitivní a slušně vychozená, tudíž není kam se ztratit či zabloudit. Prvních pár minut se nejdříve prochází klikatou stezkou v jehličnatém lesíku, kdy je utajována veškerá krása která na Vás na konci stezky čeká.

Po vystoupání na náhorní plošinu začnete pociťovat příjemný vánek čerstvého vzduchu, který je velice příjemný zejména v letních měsících, kdy je na Gran Canaria nejtepleji. Z této rozlehlé plošiny se nabízejí nádherné výhledy zejména západním směrem do obrovského kaňonu, který je občas nazýván malý evropský Grand Canyon a na další čedičový monument Roque Bentaiga. V brzkých ranních hodinách kdy ještě není opar, je pak možno spatřit i sedmdesát kilometrů vzdálený ostrov Tenerife. Kdo chce získat typickou fotku s pohledem na kaňon s vlastní osobou v záběru, pak nesmí mít problémy s pobytem ve velké výšce na malém prostoru.

Horská silnice do Artenara *****

Nejkrásnější silniční úsek na celém ostrově Gran Canaria o délce 30 kilometrů se vine v nitru a po úpatí kaňonu z města San Nicolás, které leží na západním okraji ostrova, do horského městečka Artenara, jenž je položeno ve výšce 1270 metrů nad mořem. Město San Nicolás není ničím extra zajímavým, a tak je důležité se na mapě správně zorientovat na směr vedoucí do hornatého vnitrozemí. Nejprve vede silnice kolem banánovníkových plantáží až k úpatí skalního masívu, kde se silnice zařízne do úzkého kaňonu.

Celý úsek horské silnice do Artenara je poměrně úzký a značně serpentinový, tudíž je nutné v zájmu bezpečnosti používat před každou zatáčkou klakson, jelikož na některých místech není problém se srazit s protijedoucím autem. Díky své délce a časové náročnosti používají tuto cestu téměř pouze turisté, a tak zde na mnoho aut nenarazíte. Zhruba v polovině trasy se nachází parkoviště, kde doporučuji zastavit a vychutnat si pohledy na skalní monumenty Roque Nublo a Roque Bentaiga.

V druhé polovině úseku se pak silnice pomalu, ale jistě schová mezi drobné stromořadí jehličnanů, které Vás dovede až do nejvýše položené osady na Gran Canaria, městečka Artenara, kde se zastavil čas už před několika stoletími. Střed obce Artenara leží u kostela na vrcholu hory, odkud je i nejkrásnější pohled na celé městečko.

Roque Bentaiga ****

Dalším obrovským čedičovým monumentem ve skalnatém vnitrozemí Gran Canaria je skála Roque Bentaiga, která je vzdušnou čarou vzdálená od známějšího vrcholu Roque Nublo zhruba sedm kilometrů. Po silnic je to však minimálně dvakrát tolik, jelikož se jede po klikaté horské silnici. Navíc s neustále měnícími se novými výhledy za každou zatáčkou jste nuceni každou chvíli zastavovat a mačkat spoušť. Na mapě naleznete Roque Bentaiga jihozápadním směrem od městečka Tejeda.

Kdysi dávno v minulosti považovali původní obyvatelé horu za posvátnou, čehož využívali jako obětiště bohům. Až pod úpatí hory vede silnic, která je na konci zakončena rozlehlým parkovištěm, z kterého se pod samotný monument dostanete za pár minutek. Na rozdíl od jiných skal v okolí, není toto místo tak navštěvované, přesto že z něho nacházejí úchvatné výhledy východním i západním směrem.

Pico de las Nieves ****

Nejvyšším bodem na ostrově Gran Canaria je vrchol Pico de las Nieves, jenž dosahuje výšky 1949 m.n.m. Oproti ostatním vrcholům v okolí je to místo, kde je umístěná vojenská základna a tak až na samotný vrchol vede asfaltová silnice zakončená malým parkovištěm. Už cestou skrz les od Roque Nublo budete projíždět odpočinkovou zónou kam o víkendu zajíždí mnoho domorodců, kde piknikují u mnoha krbů a grilují svoje dobroty.

Z vrcholu Pico de las Nieves jsou nejkrásnější pohledy zejména severním směrem, kdy se za určitých klimatických podmínek přelévají mraky přes hranu pohoří a padají hluboko do údolí jižním směrem. Je to fantastická podívaná v případě, že je obloha na jihu vymetená a nad severní částí ostrova se kupí oblačnost, kterou unáší jižní vítr.

Tejeda ***

Ospalé horské městečko Tejeda ležící ve výšce 1050 metrů na příkrém svahu nad hlubokou propastí kaňonu je téměř nedotčené masovou turistikou, a tak si zde lze pohodlně vychutnat posezení na lavičce nebo před kavárničkou s výhledy na okolní skalní masívy a hlubokého údolí. Uprostřed Tejeda leží jako téměř ve všech španělských městech kostel, který je hlavní dominantou. Větší rozruch zde zažijete pouze v únoru, kdy se v obci pořádá slavnost mandloňových květů s nočním ohňostrojem.

Oblačný sever

Teror ****

Pro vychutnání jedinečné atmosféry a zároveň krásného prostředí, je nejlepší navštívit nejkrásnější město ostrova Gran Canaria v neděli dopoledne, kdy v Teroru probíhají trhy s potravinami a uměleckými předměty zejména kolem velké baziliky. Velice významným místem se stal Teror až teprve po roce 1481, kdy se nedaleko obce zjevila pastýřům Panna Maria, díky čemuž město rychle zbohatlo a stalo se nejdůležitějším poutním místem celého souostroví Kanárských ostrovů.

Samotné historické centrum se rozpíná zejména kolem kostela a hlavní pěší zóny, na které se nacházejí původní bílé měšťanské domy s dřevěnými balkóny, jejichž unikátní architektura uchvátí nejednoho návštěvníka. Jelikož leží město Teror v severním pohoří ve výšce 540 metrů, je zde velmi často sychravo, a tak oblačnost na obloze je zde naprosto běžná, ačkoliv nad severním nebo jižním pobřeží je obloha vymetená.

Vyhlídková silnice do Agaete ****

Velice příjemná projížďka autem po západním pobřeží ostrova vede z města San Nicolás do Ageate. Tato velice členitá trasa s mnohými vyhlídkovými místy vede nad prudkým útesem s krásnými výhledy na širé moře a ostrov Tenerife. Jen pár kilometrů za městem San Nicolás, kdy začne silnice prudce stoupat do svahu narazíte na první vyhlídkový bod nazývaný Mirador de Balcón. V průběhu cesty pak narazíte ještě na několik míst, většina z nich však postrádá rozlehlé parkoviště pro bezpečné zaparkování auta u silnice.

Těsně před příjezdem do města Agaete odbočte vlevo do malého přístavního městečka Puerto de las Nieves. Tato rybářská obec je významná jednak tím, že odtud vyplouvá trajekt na ostrov Tenerife, ale také jednou přírodní zajímavostí. Tou je skalní monument tyčící se z moře jako boží prst, neboli El Dido de Dios. Zachytit tuto skalní špici ve svém fotoaparátu tak, aby se neztratila ve tmavém pozadí vyžaduje hru se světlem.

Las Palmas ***

Hlavní město ostrova Gran Canaria je zároveň největším městem ze všech Kanárských ostrovů, což poznáte při jeho prohlídce. Las Palmas se rozprostírá kolem dlouhého zálivu, a tak chůze po téměř nekonečně dlouhých bulvárech se zdá být nekonečná. Město je směsice moderní výstavby s několika málo historickými pozůstatky z dřívějších dob. Jak to tak bývá, vždy zůstane na památku alespoň kostel.

Katedrála svaté Anny z roku 1497 je tomu důkazem. Nachází se v centru jižní části města, ihned po příjezdu do města z jižní části ostrova po dálnici. Naopak v severní části v přístavišti naleznete malou pevnost Castillo de la Luz, kterou v roce 1493 postavili Španělé. Bohužel si ji však můžete prohlédnout pouze zvenčí. Odtud se dál můžete vydat na prohlídku dlouhé plážové promenády kolem pláže Playa de las Canteras. Závěrem pak lze nakouknout do mnoha obchodů po cestě zpět do historického centra na jihu Las Palmas.

Arucas **

Třetí největší město ostrova Gran Canaria s necelými 30 000 obyvateli je domovem kanárského rumu, jenž je pojmenován dle původní osady, která se na dnešním místě kdysi nacházela. Z tohoto důvodu přijíždějí zdejší město navštěvovat turisté zejména kvůli místní velkopalírně rumu. V Arucas naleznete dále kostel svatého Jana Křtitele, který je na místní rozměry uliček natolik veliký, že jen těžko ho budete umísťovat do svého hledáčku ve fotoaparátu.

Slunečný jih

Maspalomas ****

Na přední stránce většiny průvodců ostrova Gran Canaria najdete záběr přesypávajících se písečných dun, jenž se nacházejí na jihu ostrova v rozlehlém letovisku Maspalomas. Díky relativně malé vzdálenosti Afriky a příznivému směru větru vznikly duny v Maspalomas postupným navátím písku ze Sahary. Jelikož jsou písečné duny atraktivní zejména pro společnosti stavějící hotely až na samotném okraji dun, jsou od roku 1987 chráněné, čímž je tak zabráněno dalšímu zmenšování plochy. Na stejně mohutné duny, ale daleko méně známější než ty v Maspalomas, narazíte i na ostrově Fuerteventura.

Z východní strany jsou duny připomínající kousek Sahary obleženy hotely, které volně navazují na rozlehlé letovisko Playa del Inglés. Ve střední části pláže se pak nachází jediná oficiální nudistická pláž. Při chůzi na západ je letovisko Maspalomas zakončeno vysokým majákem, za nímž se rozkládá nejluxusnější pětihvězdičkový hotel v Maspalomas. Ve směru od pláže do vnitrozemí je pak chráněná zóna s palmovými háji obklopena golfovým hřištěm.

Puerto de Mogán ****

Velice pěkně architektonicky postavené letovisko Puerto de Mogán Vám při procházce mezi uličkami bude připomínat italské Benátky, avšak více živější a barevně probarvené s mnoha květinami. Oproti jiným letoviskům na Gran Canaria je svou rozlohou malé, zato velmi příjemné na posezení v restauraci kolem hlavního mola. Jen pár metrů od přístaviště rybářských člunů najdete uměle vybudovanou písečnou pláž.

Ačkoliv je všechno nově vybudované a působí to trochu kýčovitě, přesto jako celek je Puerto de Mogán mnohem příjemnější na oko, nežli všechny ostatní letoviska postavená horkou jehlou za účelem masové turistiky bez ohledu na vzhled a funkčnost celého letoviska.

Vodní park Aqualand Maspalomas ***

Největší zábavní vodní park na Kanárských ostrovech se nachází nedaleko letoviska Maspalomas. Doprava k němu je celkem jednoduchá, stačí podjet dálnici a pokračovat po hlavní do vnitrozemí. Parkoviště před aquaparkem je veliké a zdarma. Též lze použít autobus číslo 45 který jede z Playa del Inglés, případně linku číslo 70, jenž míří z letovisek Puerto Rico a Faro Maspalomas. Díky slunečnému jihu a příjemné celoroční teplotě je aquapark otevřen po celý rok mimo extrémně nepříznivého počasí v některých zimních měsících.

Otevírací hodiny začínají v 10:00 a končí v 18:00 v letní sezóně. V ostatních měsících jsou pak otvírací hodiny o něco kratší. Vstupné pro dospělou osobu je € 23,- a pro děti od 3 do 12 let činí € 16.50,-. Malé děti do 3 let mají vstupné zdarma. Pokud chcete ušetřit nějaké to Euro, pak lze získat 10 % slevu při nákupu vstupenky přes internet. Nebo využít akční slevy a vytisknout si kupón ze stránek aquaparku (aqualand.es) na který dostanete u kasy 15 % slevu ze vstupného. Aquapark se rozléhá na poměrně veliké ploše, a tak nabízí mnoho atrakcí včetně skluzavky Tornádo, jenž je z celého parku nezajímavější a stojí se na ní proto největší fronty.

Mogán **

Při cestě autem ať už kolem celého ostrova Gran Canaria, nebo pouze do vnitrozemí za skalními masívy Vás při průjezdu obcí Mogán určitě nezaujmou klasické domky místních domorodců, nýbrž zvětšeniny různých domácích věcí. Můžete tak narazit na zahrádkách domků u hlavní silnice na obrovskou postel, velký kávový mlýnek, ruční žehličku, nebo zvětšený benzínový vařič. Ačkoliv jsou to pro někoho nezajímavé kýče, přesto dotvářejí zajímavý ráz všední obce. Při cestě od Puerto de Mogán Vás při vjezdu do města Mogán přivítá zachovalý větrný mlýn s kaktusy.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .