0
0

Ten kdo chce vyrazit na Kanárské ostrovy, a jeho hlavím cílem je opalovat se na zlatožlutých písečných plážích, pak by si měl rozhodně vybrat ostrov Fuerteventura. Ten jeho sny o koupací dovolené splní bez zklamání, jelikož nabízí jednoznačně nejkvalitnější přírodní pláže z celého souostroví. Pokud by okolní Atlantický oceán nebyl tak chladný a měl o několik stupňů více, pak bych Fuerteventuru zařadil mezi nejlepší koupací ostrovy které jsem doposud navštívil, protože po stránce kvality pláží mnohdy nabízí více nežli některé ostrovy v Karibiku. Naprostá většina nejlepších pláží se nachází na jižním poloostrově Jandía a pak z části na severozápadním pobřeží kolem přírodního parku Dunas de Corralejo. Na své si tu přijdou také nudisti, jelikož v nudistické pláže se proměnilo velké množství pláží, i když nejsou oficiálně vedené jako nudistické. Stejně tak je Fuerteventura rájem pro vyznavače vodních sportů, zejména pak těch co milují windsurfing, jelikož zde najdou jedny z nejlepších podmínek pro tento sport. Koho přestane bavit vstřebávání slunečního záření, pak může vyrazit objevovat mnohá zajímavá místa, ačkoliv jich Fuerteventura nenabízí tolik, jako Gran Canaria či Tenerife.

Jih – poloostrov Jandía

Playa de Cofete *****

Na osamělou, téměř nekonečnou pláž ležící na západním pobřeží poloostrova Jandía je doprava poměrně komplikovaná, což vyžaduje půjčit si osobní auto a trochu zkušeností s řízením po šotolině. Playa de Cofete je nádherná patnáct kilometrů dlouhá písečná pláž, kde si můžete auto zaparkovat až na okraji moře. Jelikož na obzoru už lze spatřit pouze horizont širého moře, jsou vlny na této straně ostrova stejně vysoké jako je rychlost větru. Díky místu téměř na konci světa, zde potkáte jen několik turistů a rybářů jenž čekají na svůj úlovek. Na stráni pak leží Villa Winter, jenž je provázena různými historkami o tom, že z této vily vede tajný tunel pod zemí do moře, u kterého měly kotvit ponorky během druhé světové války. Pravdou je, že působí celkem tajemně a osamoceně.

Občas si několik málo jedinců vypůjčí horská kola, kteří chtějí poznat tyto kouty ostrova v sedle. Jen pár metrů za okrajem města Morro Jable však končí poslední metry asfaltové silnice, a dál už vede pouze polní silnice s uježděným štěrkem. Ačkoliv během jednodenního výletu z Morro Jable lze tento kout dostatečně dobře poznat i na kole, přesto jízda po prašné cestě není nic příjemného a raději doporučují jízdu autem.

Po deseti kilometrech jízdy narazíte na první křižovatku, odkud vede silnice vpravo prudce do stoupání až na vrchol horského hřebenu. Ze sedla lze pak spatřit nádherný výhled na celou Playa de Cofete, která dál pokračuje jako Playa de Barlovento. Po několika kilometrech pak dorazíte do největší a zároveň také nejkrásnější díry na ostrově Fuerteventura, obce Cofete. Nejdříve si budete říkat, zda-li jste opravdu na té vyspělé španělské půdě a neocitli jste se náhodou v albánské vesnici. Síla větru a rozbouřené moře Vás ovšem ihned jednoznačně přesvědčí o poloze v Atlantickém oceánu a příslušnosti ke Španělsku.

Playa de Sotavento ****

Na východním pobřeží poloostrova Jandía naleznete pláž, kterou nikde jinde jen tak neuvidíte. Už svými geometrickými rozměry Vás ohromí na první pohled. Není se ostatně čemu divit, jelikož čísla hovoří celkem jednoznačně. Playa de Sotavento je téměř pět kilometrů dlouhá a v některých místech při odlivu až kilometr široká s několika písečnými duny. To že jméno Sotavento znamená neustálé foukání větru od pobřeží směrem na moře díky nízkému profilu vnitrozemí zná každý vyznavač windsurfingu. Z tohoto důvodu se Playa de Sotavento stala mekkou všech windsurfářů na ostrově. Zároveň zde najdete i největší půjčovnu surfů a vše spojené s tímto vodním sportem.

Na tuto pláž vede z hlavní silnice odbočka značená ukazatelem Los Verodes. Parkoviště pro auta je veliké a zdarma, a tak není problém zavítat na Playa de Sotavento autem. V jižní části rozlehlé pískové plochy za velikými dunami, pak narazíte na neoficiální nudistickou pláž. Tím že je pláž jako by na závětrné straně ostrova, nejsou na moři žádné velké vlny a tak koupání, i když ve studené vodě, je pro menší děti bezpečné. Jedinou nevýhodou takto veliké pláže bez stromů a palem za zády, je absence jakéhokoliv místa kam by se člověk mohl schovat před paprsky sluníčka. Postavit slunečník díky silnému větru také nepřipadá v úvahu, a tak zde občas narazíte na postavené malé stany.

Puerto de la Cruz ****

Na nejjižnějším cípu ostrova Fuerteventura leží malinkatá obec nazývaná Puerto de la Cruz, shodou okolností má stejné jména jako město na severním pobřeží ostrova Tenerife. Tato obec není ničím zajímavá až na to, že v její blízkosti stojí moderní větrná elektrárna využívající sílu větru, což ve srovnání s místem kde chcípnul pes je poněkud kontrastní. Pokud Vám dojdou tekutiny, pak v této obci máte možnost si je koupit. S benzínem či naftou už by to bylo asi poněkud složitější. Doporučuji před cestou do tohoto bohem zapomenutého kraje raději natankovat plnou.

Kilometr na jih pak stojí vysoký maják Punta Pesebre, odkud je nádherné pozorovat jak se vysoké vlny z dvou různých směrů do sebe opírají jako nebojácní titáni, čímž vzniká velké množství vodní tříště. Zajímavá podívaná, která se jen málo kde dá pozorovat z takové blízkosti. Kdo má vypůjčené auto 4×4 se tady může vyřádit v lehkém terénu na velké ploše, bez možnosti do něčeho narazit široko daleko. Maximálně to tak můžete hodit na střechu.

Morro Jable ****

Největším plážovým letoviskem na poloostrově Jadía je Morro Jable, což je vcelku pěkně postavené moderní město z původní rybářské vesnice s několika domky. Díky velkému zájmu o tuto lokalitu se stavějí nové hotely stále více na prudkých svazích s výhledem na moře. Vůči jiným letoviskům postavených narychlo ze zkumavky, v Morro Jable narazíte na částečný řád a jednoznačně danou hlavní nákupní ulici s mnoha obchůdky a restauracemi.

Morro Jable se může také pochlubit velmi pěknou pláží Playa del Matorral, která se ve své délce táhne podél pobřeží na sever několika kilometrů. Hlavní dominantou je mohutný maják, jenž ční do výšky několika desítek metrů. Souběžně s koncem letoviska na severu se Playa del Matorral mění v nudistickou pláž. Snad se budu ve stáří radovat stejně ze života jako mnozí staříkové, kteří rozráželi vlny a cítili se na Kristova léta v rouše Adama.

La Pared ***

Zatím je městečko La Pared na západním pobřeží poměrně tiché, ačkoliv už dnes zde najdete mnoho apartmánů a v blízkém okolí i golfové hřiště. Zajímavá je však písečná pláž Playa del Viejo Rey, která na rozdíl od pláží na východním pobřeží nabízí moře s velkými vlnami, které však využívají pouze jen ty nejodvážnější surfaři na prkench. Nevýhodou je zakončení pláže strmým rozeklaným pobřežím, jenž připomíná slabší odvar portugalského Algarve.

Na parkovišti nad hlavním útesem lze někdy vidět mnoho obytných karavanů, kolem nichž se baví početná skupina pravých vyznavače windsurfingu, jenž si hlídají ty správné vlny a vítr. Ačkoliv je to kýčovitá fotka, přesto jsou pohledy na západy slunce nad touto zátokou nádherné.

Písečný sever

Parque Natural de las Dunas de Corralejo *****

Na severovýchodním pobřeží se rozkládá národní park s písečnými dunami podobným jako v Maspalomas na ostrově Gran Canaria. Celková rozloha na které se rozkládá přírodní park je kolem sedmi kilometrů čtverečních. Jediný rozdíl oproti dunám v Maspalomas, je snadný přístup autem, jelikož skrz duny vede asfaltová silnice i s parkovištěm po okrajích, a tak přístup k dunám je poněkud jednodušší. Ovšem někdy, když fouká silný vítr se silnice vlivem nafoukaného písku musí uzavřít a navátý písek odstranit písečným pluhem. Každopádně nedoporučuji parkovat auto mimo míst k tomu určených, jelikož vyhrabat se z písku není vůbec snadné, což znám z osobní zkušenosti.

Podél celého parku v délce asi sedmi kilometrů se rozkládá několik pláží, které občas střídá kamenité pobřeží. Na většině míst není problém se opalovat bez plavek. Většina nudistů to zakotví více v útrobách dun, kde není tak silný vítr. Jako jediné místo na ostrově Fuerteventura je Las Dunas de Corralejo vedené oficiálně jako nudistické, ačkoliv toto pravidlo už asi neplatí hodně dlouho, jelikož nudistické pláže najdete téměř na celém ostrově bez žádného omezení, nebo dokonce cedulí které by opalování bez plavek zakazovaly. Nejvíce nudistických pláží pak najdete na jižním poloostrově Jandía.

El Cotillo ***

Z důvodu velikých mořských vln a silného větru na západním pobřeží Fuerteventury, přijíždí mnoho vyznavačů windsurfingu do bývalé velmi významné obce El Cotillo, která leží relativně blízko od hlavního letoviska Corralejo na severním cípu ostrova Fuerteventura. Původně byla tato obec přístavem pro rybolov a export vápna a též odtud odplouvali lodě s lidmi, kteří se rozhodli emigrovat do Ameriky.

Dnes je to poklidné městečko s restauracemi nabízející ve svém jídelníčku rybí speciality. Nad hlavní písečnou pláží Playa del Castillo se pak tyčí malá strážní věž, jenž chránila obec před útoky z moře. Pokud je zrovna odliv, pak je koupání na místní pláži vcelku bezpečné, v opačném případě Vás může silný proud snadno praštit o strmá skaliska, která jsou neustále omývány silným příbojem.

Corralejo ***

Původně malá rybářská vesnice, dnes na okrajích města moderní letovisko s mnoha hotelovými komplexy, restauracemi a apartmány. Staré jádro města kolem původního přístaviště s minipláží neoplývá žádnou úchvatnou architekturou, natož pak příjemnou atmosférou, kterou byste si v mohli vychutnat při posezení v nábřežní restauraci. Každopádně je Corralejo největším letoviskem na severním pobřeží, které nabízí pouze hlavní atrakci v podobě nedalekých písečných dun vzdálených od Corralejo pár minut jízdy autem.

Jestliže se budete chtít vyřádit na tobogánech, pak máte možnost navštívit v hlavní sezoně největší aquapark na ostrově Fuerteventura, Baku Water Park. Je to poměrně nedávno vybudovaný vodní zábavní park s běžnými atrakcemi, jako jsou skluzavky různého typu přes vířivky až po umělé vlny. Aquapark Baku nenabízí žádnou speciální atrakci kterou byste jinde nenalezli. Celodenní vstupné pro dospělou osobu stojí € 22,-. Cena pro děti od 3 do 12 let je € 17,-. Otevírací doba začíná v 9:00 a končí v 18:00. Nejlepší aquapark na Kanárských ostrovech najdete nedaleko letoviska Maspalomas na ostrově Gran Canaria.

Lajares, La Oliva **

Při jízdě autem po severní oblasti ostrova Fuerteventura si můžete udělat krátké zastávky jak v obci Lajares, která nabízí k shlédnutí restaurované původní větrné mlýny. Za podívanou ještě stojí velice pěkně upravený kostelík uprostřed obce s vysazenými palmami kolem kostela. Kostel v jakékoliv obci či městě ve Španělsku je vždy ta nejhezčí stavba a pak dlouho nic, pokud se nejedná o historické místo s původní obecními domky.

To samé jako v Lajares nabízí i pět kilometrů vzdálená vesnice La Oliva v suchém vnitrozemí. Jedná se o mohutný trojlodní kostel s velkou tmavou zvonicí, jenž se pyšní vstupními vyřezávanými dveřmi. Moc turistů zde nepotkáte, a tak až si budete fotit kostel jako já, budou na Vás domorodci koukat jak na svatého Tomáše.

Vyprahlé vnitrozemí

Betancuria *****

Uprostřed vyprahlého vnitrozemí na velmi oblíbené vyhlídkové horské silnici narazíte na několik zachovalých vesnic. Jednou z nich je krásná malebná vesnička Betancuria, která je památkově chráněná. Byla založena už v roce 1405, což je poznat po procházce malinkatým, ale velmi dobře dochovaným středem obce ze středověku. Obci vévodí bílý kostel, který byl postaven až v roce 1620, tedy dvěstě let po založení obce.

Pokud by Vám vytrávilo, pak se můžete dobře najíst v pěkně restaurovaném panském domě Casa Santa María, v kterém se nachází restaurace. Případně pak lze ještě navštívit malé archeologické muzeum s významnými nálezy z okolí, včetně zemědělského nářadí. Totéž však naleznete i v naší republice a ani nemusíte jezdit, respektive letět tak daleko od domova kvůli prohlídce historického nářadí.

Ajuy ****

Na západním pobřeží ostrova Fuerteventura leží malá obec jménem Ajuy, která není ničím extra zajímavým místem. Nacházejí se zde pouze běžné rybářské domky a jedna písečná pláž, která ovšem nemá zlatožlutý písek, nýbrž má černou barvu jako láva, čímž není koupání v Ajuy oproti jiným plážím se žlutým pískem zrovna atraktivní. Hlavní atrakcí v blízkém okolí vesnice Ajuy jsou však jeskyně, z nichž jedna je snadno dostupná a vede k ní velice kvalitně vybudovaná přístupová cesta.

Cesta do 150 metrů hluboké jeskyně začíná na pravém konci pláže po schodech vytesaných do skály. Cesta je vcelku jednoduchá a bezpečná s výhledem na divoký Atlantický oceán, který se neustále opírá do vysokých skalních masívů. Ačkoliv vstupní dóm jeskyně je veliký a ihned Vás ohromí, přesto se moc hluboko do nitra skály nedostanete i když si vezmete s sebou baterku. Jeskyně není totiž příliš hluboká a na konci Vás čeká jen místo, které si někteří návštěvníci spletli se suchým záchodem a skládkou nepotřebných obalů.

Mirador del Morro Velosa ***

Z města Antigua vede horská silnice na severozápad, která se pak na první křižovatce prudce stáčí vlevo do horských serpentin a pokračuje dál do obce Betancuria. Těsně před tím, než se ocitnete na nejvyšším bodě horském sedla, odkud začne silnice opět klesat do údolí, spatříte odbočku vlevo s ukazatelem Mirador Morro Velosa. Odbočka vede na vrchol hory Tegú do výšky 645 metrů.

Bohužel pěkná budova na vrcholu hory v níž byla restaurace je mimo provoz, a tak je i dole na odbočce zamčená závora, jenž zamezuje jízdu autem na vrchol. Pokud u závory necháte auto a vyjdete na vrchol hory po svých, pak budete moci spatřit nádherné výhledy na celou centrální náhorní plošinu severní Fuerteventury i s výhledem na moře.

Vega de Rio de las Palmas ***

Při cestě na jih z obce Betancuria budete projíždět velice pěkně zachovalou vesnicí Vega de Río de las Palmas, kde Vás nadchne zachovalé malé náměstíčko s kostelíkem ze 17. století, který je spolu s kostelem v obci Betancuria nejvýznamnějším duchovním stánkem na ostrově Fuerteventura. Stejně tak pěkné jsou i přilehlé okolní měšťanské domy v bílém hávu, i když se na první pohled zdá že v nich nikdo nebydlí.

Tefía **

Kolem obce Tefía narazíte na poměrně pěkně zachovalé původní větrné mlýny. Stejně tak zde byly nově opraveny původní domky, i když jich zde moc není a jedná se pouze o několik málo stavení. Po cestě na západní pobřeží se pak dostane do díry na konci světa, kde chcípnul pes. Malá obec Los Molinos, kde sídlí rybáři a čvachtají se kachny ve vodě, se snad ani k ničemu jinému přirovnat nedá. Naštěstí oproti obci Cofete sem vede kvalitní asfaltová cesta.

Dříve v Los Molinos snad existovala i malá restaurace s nabídkou čerstvě ulovených ryb a krásným výhledem na moře. Bohužel při mé návštěvě Los Molinos jsem nezahlédl ani nohu, tedy až na pár zvědavců kteří sem stejně jako já dorazili autem aby omrkli zdejší zátoku.

Antigua, La Ampuyenta, Casillas del Angles **

Jestliže si chcete na Fuerteventure udělat výletní okruh po kostelech a jiných nábožensky zajímavých místech, pak v následujících obcích je hlavní dominantou právě kostel. Ačkoliv na krátkou chvíli, přesto bylo město Antigua v roce 1935 krátce hlavním městem ostrova Fuerteventura, o což za krátko stejně přišla. Jediné období kdy se promění spící město v živé místo, je během folklorních veletrhů s prodejem řemesnických výrobků.

Kdo je odborníkem na architekturu, ten v obci La Ampuyenta ocení kostel, v jehož útrobách nalezne restaurované fresky a obrazy s nejkrásnější výzdobou s jakou se můžete na celém ostrově v kostele setkat. Ve vesničce Casillas del Angles pak stojí kostel, na jehož stavbě hlavního průčelí byla jako stavební materiál použita lávová hornina, což ve Vás vyvolá pocit že vstupujete do pekla, nežli do poklidného duchovního stánku.

Pájara, Tuineje, Tiscamanita **

Všechny uvedené městečka v nadpisu se shodují svými zajímavostmi, kterými jsou v podstatě pouze kostely a v jednom případě větrný mlýn. Vcelku klidné městečko Pájara nabízí jako jediné na ostrově sladkovodní plovárnu, kterou však málokdo využívá. Můžete se zde přesto cestou zastavit až pojedete navštívit obec Ajuy na západním pobřeží ostrova, kde se nachází jeskyně v pobřežní skále.

Další ospalé městečko Tuineje je centrem okresu, ačkoliv je zda naprostý klid který si lze vychutnat v baru poblíž hlavního vchodu do kostelíka. V obci Tiscamanita se nachází muzeum o větrných mlýnech a vše s tím spojené.

Západní pobřeží

Gran Tarajal ***

Druhým největším městem na ostrově Fuerteventura je přímořské město Gran Tarajal, jenž dříve bylo významným přístavištěm do doby, než tuto úlohu převzalo hlavní město Puerto del Rosario. Ve městě se nachází celkem pěkná pláž a nábřežní kolonáda. Kousek od nábřeží pak najdete nejzajímavější objekt ve městě. Jedná se o krásnou kašnu vyzdobenou mořskými koníky z nichž chrlí voda, která je obklopena vysokými královskými palmami.

Pro oddechovou procházku po obchodech a posezení v restauraci na nábřeží je v Gran Tarajal příjemnější atmosféra, nežli v hlavním městě ostrova. Při cestě stále na jih, na poloostrov Jandía kolem letoviska Costa Calma Vás jistě zaujme několik velkých farem větrných elektráren, jenž využívají sílu neustále vanoucího vzduchu.

Las Playitas ***

Malá obec na západním pobřeží je typické rybářské městečko, kterých má dnes ostrov Fuerteventura jen pramálo, což je patrné po návštěvě nábřežního mola, kde se pohupují rybářské loďky a rybáři si připravují sítě na další vyjížďku na širé moře. Stará část obce je postavena na prudkém skalním masívu, což osobně zjistíte při jízdě autem v úzkých uličkách, kde je to samá jednosměrná ulice a začne Vám stoupat teplota pěkně rozehřátého motoru.

V blízké vzdálenosti od staré části obce vyrůstají nové hotelové komplexy i s bazény, jelikož místní oblázková černá pláž nenabízí žádné zázračné koupání. Na pořádnou koupačku najdete na ostrově Fuerteventura rozhodně lepší místa, kde se lze svalit na rozehřátý písek bez otlačenin od kamenů

Puerto del Rosario *

Pokud nemáte namířeno použít trajekt na sousední ostrov Lanzarote, nebo vyrazit na delší plavbu na Gran Canaria, případně nebudete projíždět skrz hlavní město ostrova Fuerteventura, pak Vám Puerto del Rosario nemá téměř co nabídnout k shlédnutí a nemá smysl vyrážet do Puerto del Rosario na samostatný výlet k prohlídce. Ve městě naleznete pouze klasické obchody jako kdekoliv jinde ve větších městech.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .