0
0

Neustále masírován televizní reklamou na levné letenky přes click4sky.com jsem se jednoho krásného dne rozhodl udělat si výlet na sever. První rozhodnutí padlo na Finsko, bohužel žádný rozumný termín nebyl volný, tak jsem se musel spokojit alespoň s Norskem. Termín nakonec padl na prodloužený víkend 8. až 10. května. Jelikož jsou letenky omezeny na přílet a odlet ze stejné destinace, nebylo moc prostoru k dalšímu poznávání, takže jsem zůstal u toho, že za ty 3 dny alespoň důkladně poznám Oslo.Zařízení letenky bylo vcelku jednoduché, stačilo pár kliků a bylo to. Nicméně shánění ubytování se proměnilo v noční můru. Na daný termín bylo většinou všude plno, případně ceny začínaly někde na 300 eurech za noc… Jeden hostel se nakonec objevil, bohužel i přes prvotní potvrzení, že mají volno nám nakonec po týdnu napsali, že jejich rezervační systém jaksi spadl a není možné s pokojem počítat.Během surfování jsem nakonec našel docela dlouhý seznam ubytovacích kapacit na následující adrese a rozeslal jsem asi 20 mailů. Přišlo mi odpovědí, že mají plno. Nezbývalo nám tedy nic jiného než jet naslepo.

Jízdenky do Prahy na letiště jsme také sháněli na poslední chvíli, takže jsme se nakonec rozhodli jet autem a nechat jej někde pár zastávek od letiště, což se nakonec hodilo. V neděli jsme potom nemuseli řešit několikahodinové čekání na vlak/bus.

Cesta letadlem byla klidná. Tam jsme letěli Boeingem 737, letová hladina 10 000m, venkovní teplota -60 °C. Hned na letišti jsme se informovali na nejlevnější cestu do centra, které je vzdáleno cca 45km. Bylo nám doporučeno využít vlak za 102 NOK. Při této příležitosti jsme koupili i jízdenku na zpátek. Ve vlaku by se totiž platil příplatek cca 20 NOK. Další variantou, jak se dostat z letiště je Airport Express train za cca 170 NOK a pak také jezdí několik autobusových společností. Musím říct, že “obyčejný vlak” se rovná komfortem našemu pendolinu. Navíc, jízda byla tak tichá, že jsem ani nepostřehl, kdy jedeme a kdy stojíme v nějaké stanici.

Turistické informace jsou v Oslu hned vedle centrálního nádraží, takže jsme urychleně vyrazili sehnat nějaké ubytování. Slečna za přepážkou nám nabídla dvojlůžkáč za 1900 NOKu za noc. Nakonec po půl hodině telefonování sehnala Thon hotel Astoria přímo v centru za něco málo přes 1000. Snídaně formou švédských stolů je za příplatek 50 NOKu, což se rozhodně vyplatí, neboť sehnat rozumné jídlo za 50 NOKu je docela nadlidský úkol.

Díky jeho centrální poloze jsme ušetřili za městskou dopravu. Pokud je nutné jezdit v Oslu MHD, doporučuji pořídít Oslo pass (den/dva/tři – cena 220/320/410 NOK). Díky němu je možné navštívit většinu muzeí zdarma, případně využít další slevy na turistické prohlídky, bazén, restaurace apod.

Většina památek a významných budov, je soustředěna v centru. Patří mezi ně například parlament (Stortinget), univerzita, divadlo, královský palác (Slottet). Najdete zde i spoustu muzeí (vikingské, technické), k jejichž návštěvě doporučuji rozhodně využít dříve zmíněný Oslo Pass, jinak stojí vstupné cca 80 NOK. Celkově ceny jsou podobné těm u nás v korunách, tzn. při aktuálním kurzu více než 3x dražší.

Aktuální kurz: 1 NOK = 3,20 CZK

Orientační ceny:

pivo v obchodě – cca 20 NOK

0.5l pepsi – 25 NOK

bageta – 38 NOK

pivo v hospodě – 38 až 100 NOK

chleba – 15 NOK

pizza – 150 NOK

pohled – 7 až 15 NOK

známka – 10 NOK

Jako další architektonický skvost určitě doporučuji navštívit budovu Opery. Tato stavba je dokonce vítězem nejprestižnější soutěže realizovaných staveb, Ceny Evropské unie za současnou architekturu – Mies van der Rohe Award 2009.

Díky tištěným průvodcům, které lze získat v mnoha jazycích zadarmo téměř všude je možné se dozvědět o městě všechno podstatné. Také se lze zúčastnit turistických prohlídek – busem, lodí, kombinace. Nabídek je opravdu velké množství. My jsme nakonec využili dvouhodinovou plavbu norským fjordem za 230 NOKu. Výklad byl v angličtině a němčině.

Co se týče počasí, tak to nám relativně vyšlo. Byť jsme zažili i pěkný liják, větší část výletu svítilo sluníčko. Samozřejmě je nutné počítat zpravidla s nižší teplotou o 5-10 °C oproti ČR. Hodně se mi ale líbilo, že díky své severní poloze je tu den o několik hodin delší. Slunce začátkem května zapadalo až kolem 10. hodiny večerní.

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .