0
0

Čtvrtý den navštívíme Yosemite NP v pohoří Sierra Nevada v Californii. NP je světovým přírodním dědictvím UNESCO. Zase najedeme za tento den mnoho km, celkem 416. Vyjíždíme proto o něco dříve, a to již krátce po sedmé hodině. Cestou máme povinné zastávky u čerpacích stanic. Blízko ní je podivné okolí, indiánské típí a soubor všech možných věcí, i taková je Amerika. Projíždíme Wawonským tunelem a zastavujeme na první vyhlídce. Již cestou vidíme impozantní žulový monolit El Capitan, vysoký 1095 m, který je jednou z nejtěžších horolezeckých stěn. Ovšem cílem je vyhlídka na vodopád Bridalveil Fall (Nevěstin závoj) s majestátními horami. Děláme zde krátkou procházku a obdivujeme krásy přírody. U návštěvnického centra je upozornění na Hantavirus, který zabil několik lidí. My se ale pohybujeme v jiné části rozlehlého parku a v chatkách nocleh nemáme.

Další zastávka je u vodopádu Yosemite Fall nejvyššího v Severní Americe (739m). Zde máme smůlu, vodopád nemá mnoho vody a ta se z výšky tříští, takže je vidět jen vodní mlha. Half Dome je 1450 m vysoký žulový útvar, cíl mnoha horolezců. Pohodlnou procházkou jdeme k říčce Merced, která protéká celým Yosemitským údolím a jsou zde vidět dominanty celého údolí, jak El Capitan, tak i vodopád Bridalviel. Cestou pozorujeme zvířata, která se lidí vůbec nebojí a pózují pro naše fotoaparáty – všudypřítomní chipmunkové a jeleni wapiti vypadající jako malovaní. V Yosemitském parku se vyskytuje 160 druhů vzácných a zajímavých rostlin.

Celý park je tvořen velkolepými žulovými skalisky, nádhernými vodopády a sekvojovými lesy s nesčetným množstvím jezírek a vodních toků. Příroda je zde opravdu čarokrásná a člověk neví, který pohled je hezčí. Cestou do motelu zastavujeme na nákupy potravin ve Walmartu. Ubytování je v Livermore. Příští den nás čeká San Francisco.

http://www.turistika.cz/cestopisy/yosemite-np

Zobrazuji 0 výsledků
Vaše odpověď

Prosím, nejprve se .